Joriy yilning 24-noyabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) "Markaziy Osiyo: mintaqaviy hamkorlikning yangi bosqichi sari" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir joriy yil 16-noyabr kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi yakunlariga bag‘ishlandi.
Asosiy maqsad - sammitning asosiy natijalari, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tomonidan ilgari surilgan tashabbus va kelishuvlarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qilish.
Davra suhbatida Markaziy Osiyo davlatlari, Rossiya, Yaponiya, Fransiya, Italiya, Slovakiya, Chexiya, Turkiya, Isroil, Hindiston, Malayziya, Bangladesh, Eron, Afg‘oniston, shuningdek, xalqaro tashkilotlar diplomatik korpuslari rahbarlari ishtirok etdi. Bundan tashqari, tadbirda vazirlik va idoralar, ishbilarmon doiralar, yetakchi tahliliy va ilmiy-tadqiqot markazlari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni ochar ekan, MOXI direktori Javlon Vaxabov Toshkent uchrashuvi natijalarini tarixiy deb ta’riflash mumkinligini, o‘zaro hamkorlikning shakllangan formatini esa mintaqaviy hamkorlik maqsadlarini ilgari surish nuqtai nazaridan o‘ziga xos va samarali ekanligini ta’kidladi. Yetakchilarning ochiq muloqoti va birgalikdagi amaliy sa’y-harakatlari tufayli mintaqa mamlakatlari umumiy maqsad, vazifa va ustuvor yo‘nalishlarga ega bo‘lgan "Yangi Markaziy Osiyo"ni barpo etish yo‘liga chiqmoqda, dedi u.
Ozarbayjon elchisi Husayn Guliyev o‘z nutqida davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvlari shunchaki an’ana emas, balki Markaziy Osiyoning yangi birligi ramziga aylanganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu formatni boshlagan O‘zbekiston yillar davomida uning harakatlantiruvchi kuchi va tayanchi bo‘lib qolmoqda. Shu nuqtayi nazardan, Ozarbayjonning qo‘shilishi qonuniy va strategik ahamiyatga ega qadam bo‘lib ko‘rinadi, chunki mamlakatimiz Markaziy Osiyoning umumiy geosiyosiy va madaniy-tarixiy makoniga uzviy ravishda mos keladi.
Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchisi Beybut Atamqulov Markaziy Osiyodagi muvaffaqiyatli hamkorlik asosida nafaqat xalqaro shartnomalar va o‘zaro hamkorlik mexanizmlari, balki mintaqa davlatlari rahbarlarining shaxsiy ishonchli munosabatlari ham yotishini ta’kidladi. Ozarbayjonning bu jarayonga qo‘shilishi transport-logistika yo‘laklaridan tortib energetika xavfsizligigacha bo‘lgan sohalarda o‘zaro hamkorlik imkoniyatlarini kengaytiradi. Uning fikricha, bularning barchasi birgalikda Markaziy Osiyoning xalqaro maydondagi nufuzini oshiradi va uning tashqi hamkorlarimizga yangi yechimlar taklif qilish qobiliyatini mustahkamlaydi.
Turkmaniston elchisi Shadurdi Meredov Toshkent sammiti yakunlarini sharhlar ekan, "Toshkentda bo‘lib o‘tgan 7-MODRMUda qabul qilingan qarorlar Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashga xizmat qiladi, shuningdek, ko‘p tomonlama loyihalarni kengaytirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratadi.
Diplomat Turkmaniston MODRMUga raislikni qabul qilib olar ekan, mintaqa mamlakatlarining birdamligi va jipsligini mustahkamlash, uning sarmoyaviy jozibadorligini oshirish, energetika, transport, kommunikatsiyalar va boshqa yo‘nalishlardagi yirik xalqaro loyihalarda ishtirokini kengaytirish bo‘yicha faol ish olib borishga tayyorligini alohida ta’kidladi.
Qirg‘iziston elchixonasi maslahatchisi Dastan Niyazaliyev 7-MODRMUning o‘ziga xos xususiyati mamlakatlar yetakchilari tomonidan siyosiy muloqotdan umumiy mintaqaviy strategiyani ishlab chiqishga, shuningdek, aniq iqtisodiy, infratuzilmaviy va texnologik loyihalarni ishga tushirishga o‘tishning namoyish etilishi ekanligini ta’kidladi.
"Qirg‘iziston erishilgan barcha kelishuvlarni birgalikda amalga oshirishda, mintaqa xalqlari farovonligi yo‘lida muvofiqlashtirish mexanizmlari va amaliy loyihalarni yaratishda faol ishtirok etishga tayyor," - dedi u.
Tadbir davomida mintaqaviy hamkorlikning eng muhim va asosiy masalalari, jumladan, iqtisodiy rivojlanish, infratuzilmaviy va texnologik tashabbuslarni amalga oshirish masalalari bo‘yicha ochiq muloqotlar bo‘lib o‘tdi.
MODRMU doirasida o‘tkazilgan davra suhbati ishonchni mustahkamlash, qo‘shma strategiyani ishlab chiqish va aniq loyihalarni amalga oshirish uchun platforma sifatida MODRMUning ahamiyatini tasdiqladi. Ishtirokchilar barqaror rivojlanish va barqarorlikni oshirish uchun yangi hamkorlar bilan hamkorlikni kengaytirish va harakatlarni muvofiqlashtirish muhimligini ta’kidladilar.

В МИЦА обсудили итоги 7-й Консультативной встречи глав государств Центральной Азии
24 ноября т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошел «круглый стол» на тему «Центральная Азия: к новой фазе регионального взаимодействия». Мероприятие было посвящено итогам 7-ой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, прошедшей 16 ноября т.г. в Ташкенте.
Главная цель - обсуждение основных результатов саммита, перспектив реализации инициатив и договорённостей, выдвинутых лидерами стран Центральной Азии.
В работе «круглого стола» приняли участие главы дипломатического корпуса стран Центральной Азии, России, Японии, Франции, Италии, Словакии, Чехии, Турции, Израиля, Индии, Малайзию, Бангладеш Ирана, Афганистана, а также, международных организаций. Кроме того, в мероприятии участвовали представители министерств и ведомств, деловых кругов и ведущих аналитических и научно-исследовательских центров.
Открывая мероприятие, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что итоги Ташкентской встречи уже можно охарактеризовать как исторические, а сам сложившийся формат взаимодействия – востребованным, по-своему уникальным и эффективным в контексте продвижения целей регионального сотрудничества. Благодаря открытому диалогу лидеров и совместным практическим усилиям страны региона выходят на траекторию построения «Новой Центральной Азии» - единого региона с общими целями, задачами и приоритетами, подчеркнул он.
Посол Азербайджана Гусейн Гулиев в своем выступлении заявил, что консультативные встречи глав государств стали не просто традицией, а символом нового единства Центральной Азии. По его словам, Узбекистан, инициировав этот формат, на протяжении всех лет остается его движущей силой и опорой. На этом фоне присоединение Азербайджана выглядит закономерным и стратегически значимым шагом, поскольку наша страна органично вписывается в общее геополитическое и культурно-историческое пространство Центральной Азии.
Посол Казахстана в Узбекистане Бейбут Атамкулов подчеркнул, что в основе успешного сотрудничества в Центральной Азии лежат не только международные договоры и механизмы взаимодействия, но и личные доверительные отношения лидеров стран региона. Присоединение Азербайджана к этому процессу расширяет возможности взаимного сотрудничества в сферах от транспортно-логистических коридоров до энергетической безопасности. По его оценкам, все это в совокупности повышает вес Центральной Азии на международной арене и укрепляет её способность предлагать новые решения нашим внешним партнерам.
Комментируя итоги Ташкентского саммита, Посол Туркменистана Шадурды Мередов отметил, что «решения, принятые на 7-й КВГГЦА в Ташкенте, послужат укреплению мира, стабильности и благополучия в Центральной Азии, а также создадут дополнительные условия для расширения многосторонних проектов.
Дипломат особо подчеркнул, что принимая председательство в КВГГЦА, Туркменистан настроен активно работать над укреплением единства и сплочённости стран региона, повышением его инвестиционной привлекательности и расширением участия в крупных международных проектах в сфере энергетики, транспорта, коммуникаций и других направлениях.
Советник Посольства Кыргызстана Дастан Ниязалиев отметил, что особенностью 7-й КВГГЦА стало демонстрация лидерами стран перехода от политического диалога к выработке общей региональной стратегии, а также к запуску конкретных экономических, инфраструктурных и технологических проектов.
«Кыргызстан готов активно участвовать в совместной реализации всех достигнутых договорённостей, создании координационных механизмов и практических проектов на благо народов региона», заявил он.
В ходе мероприятия также состоялись открытые дискуссии по наиболее важным и ключевым вопросам регионального сотрудничества, включая вопросы экономического развития, реализации инфраструктурных и технологических инициатив.
Проведенный МИЦА «круглый стол» подтвердил значимость КВГГЦА как платформы для укрепления доверия, выработки совместной стратегии и реализации конкретных проектов. Участники отметили важность наращивания сотрудничества с новыми партнёрами и координации действий для повышения устойчивого развития и стабильности.