Joriy yilning 6-avgust kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) "Markaziy Osiyo jarayoni: Toshkent va Cho‘lponota sammitlari natijalaridan Avaza kun tartibigacha" mavzusida onlayn davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Sent-Endryus universiteti katta o‘qituvchisi Filippo Kosta Buranelli  (Buyuk Britaniya) , shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjonning yetakchi tahlil markazlari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbati davomida ishtirokchilar Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-maslahat uchrashuvi va joriy yilning 31-iyul kuni Cho‘lponota shahrida bo‘lib o‘tgan norasmiy sammit yakunlarini, shuningdek, Avazada bo‘lib o‘tadigan sammit kun tartibidagi ustuvor masalalarni muhokama qildilar.
Munozarani ochar ekan, MOXI direktori J. Vaxabov 2018-yildan boshlab Davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari platformasi nafaqat siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkaziladigan joyga aylanganini, balki hozirgi kunda xavfsizlik, savdo, transport, energetika va suvdan foydalanish, shuningdek, gumanitar hamkorlik masalalarini qamrab olgan ko‘p darajali mintaqaviy hamkorlik mexanizmiga aylanganini ta’kidladi.
O‘z navbatida, F. K. Buranelli ushbu format konsensus, teng huquqlilik va davlat suverenitetini hurmat qilish tamoyillariga asoslangan mintaqaviy hamkorlikning samarali mexanizmi sifatida mustahkamlanib borayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, joriy yilning 31 iyul kuni Markaziy Osiyo va Ozarbayjon davlat rahbarlarining Cho‘lponota shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvi hamkorlikning yangi bosqichini boshlab berdi, unga muntazamlik, bashorat qilish va qo‘shma harakatlar va natijalarga yo‘naltirilganlik xosdir.
KISI bo‘lim mudiri A. Kurmashev, shuningdek, YEXHTning Bishkekdagi akademiyasi dotsenti E. Jo‘rayev davlat rahbarlari uchrashuvlarining konsensus xarakterga ega ekanligi Markaziy Osiyoning mintaqaviy subyektligini mustahkamlashga va keng ko‘lamli masalalarni samarali muvofiqlashtirish imkonini beruvchi moslashuvchan, amaliyotga yo‘naltirilgan hamkorlik mexanizmlarini rivojlantirishga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Qirollik birlashgan mudofaa tadqiqotlari instituti ilmiy xodimi  (Buyuk Britaniya) A. Abbosova Ozarbayjonning shakllangan "C6" formatiga qo‘shilishi Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasida yangi geoiqtisodiy aloqalarning shakllanishini aks ettirib, transmintaqaviy transport, energetika va savdo yo‘nalishlarini rivojlantirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi. Uning fikricha, ushbu konfiguratsiya mintaqaviy kun tartibini har tomonlama muhokama qilish uchun qulay sharoit yaratadi, uning asosiy masalalaridan biri O‘rta yo‘lakni rivojlantirishdir.
Ushbu tezisni davom ettirib, logistika bo‘yicha mutaxassis A. Saparova  (Turkmaniston) Transkaspiy yo‘nalishining barqarorligi nafaqat transport infratuzilmasini rivojlantirish, balki to‘siqsiz muhit yaratish orqali ham belgilanishini, bu esa yo‘nalishning bashorat qilinishi, tashishlarning raqobatbardoshligi va savdo oqimlarining barqarorligini ta’minlashini ta’kidladi.
Muhokama yakunida ishtirokchilar ekspert-tahliliy muloqotni yanada chuqurlashtirish hamda Markaziy Osiyo jarayonini rivojlantirish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar tayyorlashdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

В МИЦА обсудили перспективы развития Консультативного формата
6 августа т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялся онлайн «круглый стол» на тему «Центральноазиатский процесс: от итогов Ташкентского и Чолпон-Атинского саммитов к повестке Авазы».
В мероприятии приняли участие старший преподаватель Университета Сент-Эндрюс Филиппо Коста Буранелли (Великобритания), а также представители ведущих аналитических центров государств Центральной Азии и Азербайджана.
В ходе «круглого стола» участники обсудили итоги 7-й Консультативной встречи глав государств Центральной Азии (КВГГЦА) и состоявшегося 31 июля т.г. неформального саммита в Чолпон-Ате, а также приоритетные вопросы повестки предстоящего саммита в Авазе.
Открывая дискуссию, директор МИЦА Ж. Вахабов отметил, что с 2018 г. площадка Консультативных встреч глав государств стала местом не только для политических консультаций, но и трансформировалась в многоуровневый механизм регионального сотрудничества, который в настоящее время охватывает вопросы безопасности, торговли, транспорта, энергетики и водопользования, а также гуманитарного сотрудничества.
В свою очередь, Ф. К. Буранелли указал, что данный формат продолжает укрепляться как эффективный механизм регионального взаимодействия, основанный на принципах консенсуса, равноправия и уважения государственного суверенитета. По его оценке, состоявшаяся 31 июля т.г. встреча глав государств Центральной Азии и Азербайджана в Чолпон-Ате ознаменовала новый этап сотрудничества, которому присущи регулярность, предсказуемость и ориентация на совместные действия и результаты.
Заведующий отделом КИСИ А. Курмашев, а также доцент Академии ОБСЕ в Бишкеке Э. Джураев подчеркнули, что консенсусный характер встреч глав государств способствует укреплению региональной субъектности Центральной Азии и развитию гибких, практико-ориентированных механизмов сотрудничества, позволяющих эффективно координировать широкий круг вопросов.
Научный сотрудник Королевского объединённого института оборонных исследований (Великобритания) А. Аббасова отметила, что включение Азербайджана в сформировавшийся формат «С6» отражает формирование новых геоэкономических связей между Центральной Азией и Южным Кавказом, создающих дополнительные возможности для развития трансрегиональных транспортных, энергетических и торговых маршрутов. По её оценке, данная конфигурация создаёт благоприятные условия для комплексного обсуждения региональной повестки, одним из ключевых вопросов которой является развитие Среднего коридора.
В продолжение данного тезиса, специалист по логистике А. Сапарова (Туркменистан) подчеркнула, что устойчивость Транскаспийского маршрута определяется не только развитием транспортной инфраструктуры, но и созданием безбарьерной среды, что обеспечит предсказуемость маршрута, конкурентоспособность перевозок и стабильность торговых потоков.
По итогам дискуссии участники подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем углублении экспертно-аналитического диалога и подготовке практических рекомендаций по развитию центральноазиатского процесса и укреплению регионального сотрудничества.