O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 18-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda "O‘zbekiston-Qozog‘iston ittifoqchilik munosabatlarining yangi bosqichi. Buxoro sammitidan so‘ng qanday istiqbollar kutilmoqda?" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayevning O‘zbekistonga tashrifi yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni rivojlantirish maqsadida tashkil etildi.
Muhokamalar doirasida ittifoqchilik munosabatlarining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, energetika va madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, Markaziy Osiyo makonida o‘zaro bog‘liqlikni oshirish masalalari muhokama qilindi.
Davra suhbatida ikki mamlakatning yetakchi ilmiy-tadqiqot va tahliliy markazlari, davlat tuzilmalari, oliy ta’lim muassasalari, madaniy va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatini ochar ekan, MOXI direktori Javlon Vaxabov oliy darajadagi muntazam aloqalarning ahamiyatini va ularning hamkorlikni mustahkamlashdagi muhim rolini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, birgina 2025-yilda 20 dan ortiq aloqalar qayd etilgan - prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Qasim-Jomart Toqayev o‘rtasida ikki tomonlama va ko‘p tomonlama formatda oyiga o‘rtacha 2 ta o‘zaro hamkorlik amalga oshirilgan.
Uning fikricha, siyosiy hamkorlikning bunday yuqori intensivligi O‘zbekiston va Qozog‘istonning mintaqaviy jarayonlardagi rolini kuchaytiradi, ularning hamkorligini Markaziy Osiyoning barqarorligi va izchil rivojlanishining asosiy ustunlaridan biriga aylantiradi.
"Bunday muloqotning muntazamligi ishonchni mustahkamlaydi, qaror qabul qilish xarajatlarini kamaytiradi va nafaqat ikki tomonlama munosabatlarning, balki kengroq mintaqaviy hamkorlikning ham oldindan bashorat qilinadigan kun tartibini shakllantiradi," - dedi J.Vaxabov.
Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Beybut Atamqulov strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va chuqurlashtirish zarurligiga e’tibor qaratdi. U savdo, energetika, sarmoyaviy hamkorlik va madaniy-gumanitar hamkorlikni ustuvor yo‘nalishlar sifatida qayd etdi.
Transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yilda ikki davlat o‘rtasidagi temir yo‘l tashuvlari hajmi 16 foizga oshib, 32 million tonnadan oshdi.
Shuningdek mamlakatlar o‘rtasida sayyohlar almashinuvini yanada kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Birgina o‘tgan yilning o‘zida Qozog‘istondan O‘zbekistonga qariyb 2,5 million kishi tashrif buyurgani, O‘zbekiston fuqarolarining Qozog‘istonga umumiy safarlari soni 1,3 milliondan oshgani ikki tomonlama madaniy hamkorlikning yuqori darajasini aks ettirishi ta’kidlandi.
Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti direktori Jandos Shaymardanov O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari amaliy jihatdan boyib borayotganini ta’kidladi. 2025-yilda o‘zaro savdo hajmi 16,2 foizga oshib, 4,8 milliard dollarga yetdi. Qo‘shma korxonalar soni 1,1 mingdan oshdi, investitsiya portfeli esa allaqachon 3,8 milliard dollarlik 52 ta loyihani o‘z ichiga oladi.
O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi huzuridagi Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o‘rganish markazi direktori Bekzod Xolmatov transport sohasidagi asosiy yutuqlarni alohida ta’kidlab o‘tdi. B.Xolmatovning so‘zlariga ko‘ra, 2026-yilning birinchi choragida yuk tashish hajmi 7,7 million tonnaga yetdi, bu 2025-yilning shu davriga nisbatan 40 foizga ko‘pdir. Aktau porti orqali eksportning o‘sishini ta’minlagan 65 foizgacha chegirmali tarif siyosati muhim rol o‘ynadi.
Aviatsiya sohasida ham sezilarli yutuqlarga erishildi: parvozlar soni ikki barobardan ko‘proqqa oshib, haftasiga 40 taga yetdi, yo‘lovchilar oqimi esa 117 foizga oshib, 633 ming kishidan oshdi.
"Women in Logistics and Transport" tashkiloti vitse-prezidenti Marina Kuznechevskaya chegara tartib-qoidalarini takomillashtirish, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish allaqachon hujjatlar aylanishini tezlashtirish va chegarani kesib o‘tish vaqtini qisqartirish imkonini berayotganini, bu esa o‘zaro savdoni kengaytirish, ishbilarmonlik faolligini rivojlantirish va mamlakatlar o‘rtasidagi gumanitar aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
U misol tariqasida 2025-yilda modernizatsiya qilingan "Qoplonbek-Navoiy" nazorat-o‘tkazish punktini keltirdi, bu esa o‘tkazish qobiliyatini oshirish va o‘zaro savdoni ko‘paytirish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qildi. Bundan tashqari, 2026-yilda eng yirik "Jibek joli" (Qozog‘iston) va "G‘ishtko‘prik" (O‘zbekiston) o‘tkazish punktlarining ochilishi kutilayotgani ta’kidlandi, bu esa asosiy yo‘nalishlardan birida o‘tkazish qobiliyatini bir necha barobar oshirish imkonini beradi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Dilorom Fayziyeva ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashning samarali mexanizmi sifatida parlamentlararo muloqotning muhimligini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, ushbu format doirasida iqtisodiyotdan tortib madaniy-gumanitar hamkorlikkacha bo‘lgan keng ko‘lamli masalalar muhokama qilinmoqda, bu esa ikki davlatning xalqaro maydondagi pozitsiyalarini muvofiqlashtirishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston davlat universiteti Chirchiq filiali direktori, akademik Dariya Kojamjarova madaniy-gumanitar hamkorlikning ahamiyatini ta’kidlab, ilm-fan va ta’lim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish barqaror sheriklikning tizim yaratuvchi omili ekanligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, inson kapitaliga investitsiyalar iqtisodiy integratsiyaning asosini tashkil etadi.
Shu nuqtayi nazardan, u oliy ta’lim sohasidagi muvaffaqiyatli hamkorlikni, 2024-yilda Olmaota shahrida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti filiali va Chirchiq shahrida M.Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti filialining ochilishi bunga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqi siyosiy tadqiqotlar instituti katta eksperti Valeriy Sitenko kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish va yagona ovoz bilan so‘zlash imkonini beruvchi "MO+" formatining ahamiyatini ta’kidladi. Tadqiqotchining fikricha, murakkab xalqaro vaziyat fonida Markaziy Osiyo o‘zining barqarorligi bilan e’tiborni tortmoqda, bu esa uning strategik rolini kuchaytirmoqda.
Mintaqadagi o‘zaro hamkorlikning ijobiy dinamikasini qayd etib, Qozog‘iston-Germaniya universiteti professori Rustam Burnashev davlatlar o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlarining rivojlanishi Markaziy Osiyo subyektligining shakllanishiga xizmat qilishini ta’kidladi. Uning fikricha, tashqi siyosiy qarorlarda mustaqillik va xalqaro e’tiborning kuchayishi mintaqa mamlakatlarining tashqi hamkorlar bilan savdo, sarmoyaviy va texnologik aloqalarini kengaytirish uchun noyob imkoniyatlar yaratmoqda.
Davra suhbati yakunida ishtirokchilar tomonidan savdo, iqtisodiyot, transport, investitsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy taklif shakllantirildi.
Ekspertlar O‘zbekiston va Qozog‘istonning sheriklikni chuqurlashtirishga bo‘lgan strategik intilishini tasdiqladilar hamda tegishli idoralar va ekspert doiralari vakillari o‘rtasidagi konstruktiv muloqotni davom ettirish muhimligini ta’kidladilar.

В МИЦА обсудили перспективы сотрудничества Узбекистана и Казахстана
18 апреля т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) совместно с Посольством Казахстана в Узбекистане состоялся «круглый стол» на тему «Новая динамика узбекско-казахстанских отношений. Что дальше после саммита в Бухаре?».
Мероприятие организовано в развитие договорённостей, достигнутых по итогам визита президента Казахстана Касыма-Жомарт Токаева в Узбекистан.
В рамках дискуссий были обсуждены современное состояние и перспективы развития союзнических отношений, вопросы укрепления торгово-экономических, инвестиционых, транспо-коммуникационных, энергетических и культурно-гуманитарных связей, а также наращивания взаимосвязанности на пространстве Центральной Азии.
В «круглом столе» приняли участие представители ведущих научно-исследовательских и аналитических центров, государственных структур, высших учебных заведений, культурных и общественных организаций двух стран.
В приветственном слове директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул значимость регулярных контактов на высшем уровне и их ключевую роль в укреплении партнерства. По его словам, только в 2025 году зафиксировано более 20 контактов – в среднем по 2 взаимодействия в месяц между президентами Шавкатом Мирзиёевым и Касым-Жомартом Токаевым, как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
По его оценке, столь высокая интенсивность политического взаимодействия усиливает роль Узбекистана и Казахстана в региональных процессах, превращая их сотрудничество в одну из ключевых опор устойчивости и поступательного развития Центральной Азии.
«Регулярность такого диалога укрепляет доверие, снижает издержки принятия решений и формирует предсказуемую повестку не только двусторонних отношений, но и более широкого регионального взаимодействия», – отметил Ж.Вахабов.
Посол Республики Казахстан в Узбекистане Бейбут Атамкулов акцентировал внимание на необходимости дальнейшего расширения и углубления стратегического партнерства и союзнических отношений. В числе приоритетов он выделил торговлю, энергетику, инвестиционное сотрудничество и культурно-гуманитарное взаимодействие.
Особый акцент был сделан на укреплении транспортной взаимосвязанности. По данным, в 2025 году объем железнодорожных перевозок между двумя странами превысил 32 млн тонн, увеличившись на 16%.
Отдельное внимание было уделено вопросам дальнейшего наращивания туристического обмена между странами на фоне усиливающегося интереса с обеих сторон. Подчеркнуто, что только за последний год Узбекистан посетили почти 2,5 млн человек из Казахстана, тогда как общее число поездок граждан Узбекистана в Казахстан превысило 1,3 млн, что отражает высокий уровень двустороннего культурного взаимодействия.
Директор Казахстанского института стратегических исследований Жандос Шаймарданов указал, что союзнические отношения Узбекистана и Казахстана получают практическое наполнение. В 2025 году взаимная торговля достигла $4,8 млрд, увеличившись на 16,2%. Число совместных предприятий превысило 1,1 тыс., а инвестиционный портфель уже включает 52 проекта на $3,8 млрд.
Директор Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан Бекзад Холматов выделил ключевые достижения в транспортной сфере. По словам Б.Холматова, только за первый квартал 2026 года объем грузоперевозок достиг 7,7 млн тонн, что на 40% выше аналогичного периода 2025 года. Существенную роль сыграла тарифная политика со скидками до 65%, обеспечившая рост экспорта через порт Актау.
Значительный прогресс наблюдается и в авиационной отрасли: число рейсов увеличилось более чем вдвое до 40 в неделю, а пассажиропоток вырос на 117%, превысив 633 тысячи человек.
Вице-президент организации «Women in Logistics and Transport» Марина Кузнечевская подчеркнула, что совершенствование пограничных процедур, модернизация транспортной инфраструктуры и внедрение современных технологий уже позволяют ускорять документооборот и сокращать время пересечения границы, способствуя расширению взаимной торговли, развитию деловой активности и укреплению гуманитарных связей между странами.
В качестве примера она привела пункт пропуска «Капланбек–Навои», модернизированный в 2025 году, что способствовало увеличению пропускной способности и расширению возможностей для роста взаимной торговли. Кроме того, отмечено, что в 2026 году ожидается открытие крупнейшего пункта пропуска «Жибек жолы» (Казахстан) и «Гишткуприк» (Узбекистан), что позволит кратно увеличить пропускную способность на одном из ключевых направлений.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Дилором Файзиева подчеркнула важность межпарламентского диалога как эффективного механизма укрепления двусторонних связей. Она отметила, что в рамках этого формата обсуждается широкий спектр вопросов - от экономики до культурно-гуманитарного сотрудничества, что способствует согласованию позиций двух стран на международной арене.
В свою очередь директор Чирчикского филиала Южно-Казахстанского государственного университета имени М.Ауезова, академик Дария Кожамжарова подчеркнула значимость культурно-гуманитарного взаимодействия, отметив, что развитие сотрудничества в сфере науки и образования является системообразующим фактором устойчивого партнерства. По ее словам, инвестиции в человеческий капитал формируют основу экономической интеграции.
В этом контексте она отметила успешное взаимодействие в сфере высшего образования, чему способствует открытие в 2024 году филиала Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в г.Алматы и филиала Южно-Казахстанского университета имени М.Ауэзова в г.Чирчике.
Старший эксперт Института внешнеполитических исследований при МИД Республики Казахстан Валерий Ситенко отметил значимость формата «ЦА+», позволяющего вырабатывать согласованные подходы и выступать единым голосом. По словам исследователя, на фоне сложной международной обстановки Центральная Азия привлекает внимание своей стабильностью, что усиливает ее стратегическую роль.
Отмечая положительную динамику взаимодействия в регионе, профессор Казахстанско-Немецкого университета Рустам Бурнашев подчеркнул, что развитие союзнических отношений между государствами способствует формированию субъектности Центральной Азии. По его мнению, растущая самостоятельность во внешнеполитических решениях и усиливающееся международное внимание создают уникальные возможности для расширения торговых, инвестиционных и технологических связей стран региона с внешними партнерами.
В завершение участниками «круглого стола» сформированы практикоориентированные предложение по развитию партнерства в области торговли, экономики, транспортной, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Эксперты подтвердили стратегическую нацеленность Узбекистана и Казахстана на углубление партнерства и подчеркнули важность продолжения конструктивного диалога между представителями профильных ведомств и экспертных кругов.