MOXIga Xitoy elchixonasi tomonidan ilmiy tadqiqot adabiyotlari taqdim etildi
17-yanvar kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida Xitoyning O‘zbekiston Respublikasidagi Elchisi Janob Yu Jun bilan uchrashuv o‘tkazildi, unda Xitoy elchixonasi tomonidan MOXI kutubxonasiga Xitoyning ilmiy tadqiqot adabiyotlarini taqdim etish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda institut tadqiqotchilari, Xitoy elchixonasi diplomatlari, shuningdek, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston ommaviy axborot vositalari hamda Toshkentdagi “Sinhua” axborot agentligi vakillari ishtirok etdilar.
MOXI direktori Javlon Vahobov kirish soʻzida Xitoy elchixonasi tomonidan Institutimizga Xitoyning tarixi va zamonaviy davri, ichki va tashqi siyosati haqidagi kitoblarining katta toʻplamini sovgʻa qilgani uchun minnatdorchilik bildirdi.
Mazkur adabiyotlar institut kutubxonasini boyitib, Xitoyni noyob tajribasini, mamlakatni modernizatsiya qilishning ustuvor yo‘nalishlarini, XXRning jahon va mintaqadagi faol ishtirokini, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorligini doimiy ravishda o‘rganuvchi tadqiqotchilar uchun katta ko’makchi bo‘lishi ta’kidlandi.
Institut rahbari XXR Raisi Si Szinpinning infratuzilma o‘zaro bog‘liqligini ilgari surish, "Bir makon, bir yo‘l" doirasida mamlakatlarning rivojlanish strategiyalari va ishbilarmonlik hamkorligini "umumiy farovonlik" orqali uyg‘unlashtirish istiqbollariga oid strategik qarashlari mazmun-mohiyatini ochib beruvchi "Xitoyda boshqaruv tizimi," "Xitoy uslubidagi modernizatsiya" va "Qo‘shma kelajak sari yangi Ipak yo‘li" kabi asarlarga alohida e’tibor qaratdi.
Uchrashuvda ta’kidlanganidek, ushbu kitoblar MOXI kutubxonasini boyitish va Xitoy haqidagi bilimlarni kengaytirishga bebaho hissa qo‘shadi, Institutimizning kutubxona fondidan faxrli o‘rin egallaydi va Markaziy Osiyo Xalqaro Institutining kundalik ilmiy-tadqiqot ishlarida albatta talabga ega bo‘ladi.
O‘z navbatida, Xitoy elchisi Janob Yu Jun Institutga sovg‘a qilingan kitoblar Xitoy modernizatsiyasi, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti va davlat boshqaruvi haqidagi bilimlarni chuqurlashtirishga xizmat qilishiga umid bildirdi.
O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarini rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashish chog‘ida O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2024-yil yanvar oyida Xitoyga amalga oshirgan rasmiy tashrifiga alohida e’tibor qaratildi, buning natijasida mamlakatlarning o‘zaro hamkorligi darajasi yangi bosqichga ko‘tarilib, o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy masalalari belgilab olindi.
Xitoy diplomatik missiyasi rahbari ta’kidlaganidek, "tashrifning strategik natijalaridan biri, ushbu ikki davlat rahbarlarining Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘lini qurish loyihasini ilgari surishni jadallashtirishga oid kelishuvga erishildi." Uning so‘zlariga ko‘ra, uch davlat sa’y-harakatlari bilan o‘tgan yilning iyun oyida ushbu loyihani birgalikda ilgari surish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida uch tomonlama bitim muvaffaqiyatli imzolangan, dekabr oyida esa Qirg‘izistonning Jalolobod shahri hududida temir yo‘l qurilishiga tamal toshi qo‘yish marosimi bo‘lib o‘tgan.
Shunda, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "ushbu muhim infratuzilma loyihasini amalga oshirishning boshlanishi haqiqatan ham tarixiy voqea" ekanligini ta’kidlagan edi. Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin temir yo‘l qurilishi "uch mamlakat hukumatlari tomonidan mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik, farovonlik va barqarorlikka ko‘maklashish maqsadida qabul qilingan strategik qaror" ekanligini ta’kidladi.
Janob elchi Yu Jun ikki tomonlama munosabatlar rivojida to‘xtalar ekan, Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik ikki davlatning strategik yetakchilari – rais Si Szinpin va Prezident Shavkat Mirziyoyevning qo‘llab-quvvatlashiga asoslangan holda izchil samaralar berayotganini alohida ta’kidladi. Xitoy O‘zbekistonning eng yirik savdo va sarmoyaviy sherigi bo‘lib qolmoqda va hamkorlikning yangi yo‘nalishlari, jumladan, yashil energetika rivojlanishi, raqamli iqtisodiyot va innovatsiyalar faol rivojlanmoqda.
MOXI direktori 2025 yilda O‘zbekiston XXR bilan mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishni kutayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, "bunga Qozog‘istonda "Markaziy Osiyo - Xitoy" sammiti va Xitoyda ShHT sammiti kabi yirik tadbirlar o‘tkazilishi, shubhasiz, ko‘makdoshdir."
Shuningdek, uchrashuvda, MOXIning XXR tahliliy markazlari bilan kelgusidagi hamkorligi, jumladan, ikki mamlakatning mintaqaviy va xalqaro masalalar bo‘yicha strategik sherikligi va o‘zaro hamkorligini chuqurlashtirish istiqbollari muhokamasiga bag‘ishlangan qo‘shma konferensiyalar va davra suhbatlarini o‘tkazish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

В МИЦА состоялась церемония вручения Посольством Китая научной литературы
17 января в Международном институте Центральной Азии была проведена встреча с Послом КНР в Республике Узбекистан Юй Цзюнем, в ходе которой состоялась церемония вручения китайской научно-исследовательской литературы, предоставленной посольством Китая для библиотеки МИЦА.
В мероприятии приняли участие научные сотрудники Института, дипломаты Посольства КНР, а также представители СМИ Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и агентства Синьхуа в г.Ташкенте.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов в своем вступительном слове выразил признательность китайскому посольству за переданную в дар нашей исследовательской организации большую коллекцию книг о Китае, его истории и современности, внутренней и внешней политике.
Было отмечено, что данная литература обогатит библиотеку Института и станет хорошим подспорьем для исследователей, постоянно изучающих Китай, особенно уникальный опыт его становления, приоритеты модернизации страны, активную роль КНР в глобальных и региональных делах, включая ее сотрудничество со странами Центральной Азии.
Особое внимание руководитель Института уделил таким трудам, как «Система управления в Китае», «Модернизация в китайском стиле» и «Новый Шелковый путь к совместному будущему», которые раскрывают суть и содержание стратегического видения Председателя КНР Е.П. Си Цзиньпина перспектив продвижения взаимосвязанности инфраструктуры, сопряжения стратегий развития и делового сотрудничества стран в рамках «Пояса и пути» через «совместное и всеобщее процветание».
Как отмечалось на встрече, эти книги станут бесценным вкладом в обогащение нашей библиотеки и расширение знаний о Китае, займут почетное место в библиотечном фонде нашего Института и непременно будут востребованы в повседневной научно-исследовательской работе Международного института Центральной Азии.
В свою очередь, посол КНР Юй Цзинь выразил надежду, что переданные в Институт книги будут способствовать углублению знаний о китайской модернизации, социально-экономическом развитии и государственном управлении.
В ходе состоявшегося обмена мнениями по развитию узбекско-китайских отношений особое внимание было уделено состоявшемуся в январе 2024 г. государственному визиту Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева в Китай, по итогам которого взаимодействие стран было выведено на уровень всепогодного всестороннего стратегического партнерства, определены ключевые направления взаимовыгодного сотрудничества.
Как отметил глава китайской дипмиссии, «одним из стратегических итогов визита стала договоренность лидеров двух стран ускорить продвижение проекта строительства железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан». По его словам, усилиями трех стран в июне прошлого года было успешно заключено трехстороннее соглашение о сотрудничестве в совместном продвижении этого проекта, а в декабре в Кыргызстане, в районе города Джалал-Абад прошла торжественная церемония закладки первого камня в основание железной дороги.
Тогда, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что «начало реализации этого важнейшего инфраструктурного проекта является поистине историческим событием». Председатель КНР Си Цзиньпин отметил, что строительство железной дороги является «стратегическим решением, принятым правительствами трех стран для содействия региональной взаимосвязанности, процветанию и стабильности».
Говоря о развитии двусторонних отношений, посол Юй Цзюнь подчеркнул, что сотрудничество между Китаем и Узбекистаном, опирающееся на поддержку стратегических лидеров двух стран — председателя Си Цзиньпина и президента Шавката Мирзиёева, — продолжает приносить ощутимые результаты. Китай остается крупнейшим торговым и инвестиционным партнером Узбекистана, активно развиваются новые направления сотрудничества, включая зеленое развитие, цифровую экономику и инновации.
Директор МИЦА отметил, что в 2025 году в Узбекистане ожидают дальнейшего продвижения практического сотрудничества и взаимодействия с КНР по ключевым вопросам региональной и международной повестки. По его мнению, «этому, несомненно, будет способствовать планируемое проведение таких крупных мероприятий, как саммит «Центральная Азия – Китай» в Казахстане и саммит ШОС в Китае».
В ходе встречи состоялся также обмен мнениями по вопросам дальнейшего взаимодействия МИЦА с аналитическими центрами КНР, включая проведение совместных конференций и круглых столов, посвященных обсуждению перспектив углубления стратегического партнерства и взаимодействия двух стран по региональным и международным вопросам.
В завершение, стороны выразили надежду на дальнейшее углубление научно-исследовательского сотрудничества в 2025 году, а также продолжение успешной совместной работы в области региональных исследований и академического обмена.