MOXIda “Chatham House” rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Buyuk Britaniyadagi Qirollik Xalqaro Munosabatlar Institutining (Chatham House) Yevropa, Rossiya va Yevroosiyo dasturi rahbari Greguar Rus bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tahliliy markaz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, jumladan, qo‘shma ilmiy va ekspert tadbirlarini o‘tkazish hamda tadqiqot faoliyatini muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov ta’kidlashicha, fevral oyida London shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi vazirlik darajasidagi uchrashuv doirasidagi hamkorlik tuzilmasini mustahkamlashda muhim bosqich bo‘lib ikki mamlakatning tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish uchun kun tartibini belgilagan.
Shu formatda yangi tahliliy markazlarning platformalarni yo'lga qo'yish yuqori darajadagi uchrashuvlar uchun mazmunli va dolzarb kun tartibini shakllantirish, shuningdek, hukumatlar uchun amaliy tavsiyalar tayyorlash imkonini beradi.
O‘z navbatida, Greguar Rus markazlar o‘rtasidagi ekspert dialogini rivojlantirishga, jumladan, qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirishga tayyorligini bildirdi.
1920 yilda tashkil etilgan Qirollik Xalqaro Munosabatlar Instituti (Chatham House) dunyoning eng nufuzli tahliliy markazlaridan biri bolib, xalqaro munosabatlar, global iqtisodiyot va xavfsizlik masalalarini organadi. Institut “International Affairs” va “The World Today” akademik jurnallarini nashr etadi hamda ushbu sohalarda ekspert muhokamalari va tadqiqotlarni tashkil qiladi.

The IICA is in close engagement with Chatham House
Amb.Javlon Vakhabov, Managing Director of the International Institute for Central Asia (IICA), met with Grégoire Roos, Head of the Europe, Russia and Eurasia Programme at the Royal Institute of International Affairs (Chatham House) in London.
During the meeting, the parties discussed opportunities to strengthen think tank-to-think tank cooperation through joint academic and expert events, as well as coordinated research initiatives.
Amb.Vakhabov emphasized that the inaugural ministerial meeting held in London in February this year represented an important milestone in reinforcing the institutional framework of the dialogue and helped set the agenda for deepening collaboration between the analytical centers of the two countries.
The establishment of new platforms for think tanks within this format will help shape a substantive and relevant agenda for high-level meetings, as well as facilitate the development of practical policy recommendations for governments.
Grégoire Roos expressed his willingness to facilitate the expansion of expert dialogue between the institutions, including through joint research projects.
Founded in 1920, the Royal Institute of International Affairs (Chatham House) is one of the world’s foremost think tanks, specializing in international relations, the global economy, and security studies. The Institute publishes the academic journals International Affairs and The World Today and regularly organizes expert discussions and research initiatives in these areas.