MOXIda “Chatham House” rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Buyuk Britaniyadagi Qirollik Xalqaro Munosabatlar Institutining (Chatham House) Yevropa, Rossiya va Yevroosiyo dasturi rahbari Greguar Rus bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tahliliy markaz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, jumladan, qo‘shma ilmiy va ekspert tadbirlarini o‘tkazish hamda tadqiqot faoliyatini muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov ta’kidlashicha, fevral oyida London shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi vazirlik darajasidagi uchrashuv doirasidagi hamkorlik tuzilmasini mustahkamlashda muhim bosqich bo‘lib ikki mamlakatning tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish uchun kun tartibini belgilagan.
Shu formatda yangi tahliliy markazlarning platformalarni yo'lga qo'yish yuqori darajadagi uchrashuvlar uchun mazmunli va dolzarb kun tartibini shakllantirish, shuningdek, hukumatlar uchun amaliy tavsiyalar tayyorlash imkonini beradi.
O‘z navbatida, Greguar Rus markazlar o‘rtasidagi ekspert dialogini rivojlantirishga, jumladan, qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirishga tayyorligini bildirdi.
1920 yilda tashkil etilgan Qirollik Xalqaro Munosabatlar Instituti (Chatham House) dunyoning eng nufuzli tahliliy markazlaridan biri bolib, xalqaro munosabatlar, global iqtisodiyot va xavfsizlik masalalarini organadi. Institut “International Affairs” va “The World Today” akademik jurnallarini nashr etadi hamda ushbu sohalarda ekspert muhokamalari va tadqiqotlarni tashkil qiladi.

В МИЦА состоялась встреча с руководством Чатэм-хауса
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провел встречу с руководителем программы по Европе, России и Евразии Королевского института международных отношений (Чатэм-хаус) в Лондоне Грегуаром Русом.
На встрече обсуждены вопросы развития сотрудничества между двумя аналитическими центрами через проведение совместных научно-экспертных мероприятий и координацию исследований.
Жавлон Вахабов отметил, что первая министерская встреча, состоявшаяся в феврале т.г. в Лондоне, стала важным этапом укрепления структуры взаимодействия в рамках диалогового механизма и обозначила повестку для наращивания сотрудничества между мозговыми центрами двух стран.
Создание новых платформ аналитических центров в этом формате позволит формировать насыщенную и актуальную повестку встреч на высоком уровне, а также обеспечит подготовку практикоориентированных рекомендаций для правительств.
В свою очередь, Грегуар Рус выразил готовность способствовать развитию экспертного диалога между центрами, включая проведение совместных исследований.
Королевский институт международных отношений (Читэм-хаус), основанный в 1920 году, является одним из самых влиятельных аналитических центров мира. Занимается изучением международных отношений, глобальной экономики и безопасности. Институт выпускает академические журналы International Affairs и The World Today, организует экспертные дискуссии и исследования в соответствующих областях.