OQXJ sammiti arafasida MOXIda davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 14-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) "Iqlim o‘zgarishi sharoitida Markaziy Osiyoda suv xavfsizligini ta’minlash" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir MOXI tomonidan Xalqaro suv resurslarini boshqarish institutining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi (IWMI) bilan hamkorlikda tashkil etildi
22-aprel kuni Ostonada o‘tkazilishi rejalashtirilgan Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi (OQXJ) sammiti arafasida tashkil etilgan davra suhbati mintaqadagi suv xavfsizligi masalalarini muhokama qilish, shuningdek, Qozog‘istonda bo‘lib o‘tadigan mintaqaviy forumga amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga qaratilgan.
Ushbu tadbirda Markaziy Osiyo mamlakatlarining yetakchi tahliliy va ilmiy-tadqiqot markazlari, tegishli xalqaro tashkilotlar, jumladan, Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasining Ilmiy-axborot markazi mutaxassislari, diplomatik korpus vakillari, shuningdek, Afg‘onistonlik ekspertlar ishtirok etdilar.
Davra suhbati ishtirokchilari Markaziy Osiyoda suv xavfsizligi, OQXJ doirasidagi mintaqaviy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari, shuningdek, Afg‘onistonni mintaqaviy suv muloqotiga jalb qilish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov tadbirni ochib, Markaziy Osiyo iqlim o‘zgarishi oqibatlariga nisbatan dunyodagi eng ta’sirchan hududlaridan biri ekanligini, bu yerda iqlim o‘zgarishi sayyoradagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan tezroq sodir bo‘layotganligini ta’kidladi. Natijada, muzliklarning erishi va tabiiy ofatlar, shuningdek, jadal demografik o‘sish, urbanizatsiya va sanoatlashtirish jarayonlari bilan bog‘liq texnogen omillar tufayli mintaqadagi suv-ekologik vaziyatning yomonlashuvi oqibatlari alohida tashvish uyg‘otmoqda.
Shu nuqtai nazardan, Institut rahbari ta’kidlaganidek, o‘zini Orol dengizi havzasidagi ekologik va suv muammolarini hal qilish bo‘yicha kelishilgan yondashuvlar ishlab chiqilayotgan, qarorlar qabul qilinayotgan va qo‘shma dasturlar amalga oshirilayotgan mintaqaviy mexanizm sifatida o‘ttiz yildan ortiq vaqt davomida faoliyat yuritayotgan OQXJ mintaqada muhim rol o‘ynaydi.
Yuzaga kelayotgan sharoitda mintaqa mamlakatlari shuningdek, suvdan foydalanish huquqiga ega bo‘lgan va bu resursga ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning muhim elementi sifatida qaraydigan Afg‘onistonning sa’y-harakatlarini birlashtirish va birgalikda harakat qilish muhim o‘rin tutishi ta’kidlandi.
IWMIning Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakili Barbara Yanush-Pavletta mintaqada suvni boshqarish sohasidagi amaldagi mintaqaviy sa’y-harakatlarning markazida tarmoqlararo yondashuv qolishi kerakligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, OQXJ raisligining O‘zbekistonga o‘tishi o’zaro aloqalarni yanada mustahkamlash va mavjud mexanizmlarni takomillashtirish uchun muhim imkoniyatlar yaratadi.
"OQXJning bu sa’y-harakatlardagi markaziy roliga qaramay, hamkorlikni mavjud formatlardan tashqariga kengaytirish, jumladan, kengroq hamkorlik tarmoqlarini rivojlantirish, samarali bozor mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, qo‘shni mamlakatlar va atrof-muhitga zarar yetkazmagan holda zamonaviy, adolatli va barqaror ichimlik suvidan foydalanishni ta’minlash orqali kengaytirish zarurati yaqqol sezilmoqda," - deb ta’kidladi ekspert.
Qozog‘iston Respublikasi elchisi Beybut Atamqulov Markaziy Osiyoda sifat jihatidan yangi darajadagi ishonch shakllanganligini, bu keng ko‘lamli tashabbuslarni, jumladan suv xavfsizligi sohasidagi tashabbuslarni amalga oshirish uchun zamin yaratayotganligini ta’kidladi. Diplomatning ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo mamlakatlari suv xo‘jaligi idoralarining muvofiqlashtirilgan ishi iqlim o‘zgarishi sharoitida suv sohasidagi muammolarni hal qilish uchun sharoitlarni ta’minlamoqda.
“Bizda eng muhimi - bir-birimizni tinglashga va birgalikda oldinga intilishga tayyorlik mavjud. Demak, mintaqaviy darajadagi yechimlarga erishish uchun barcha shart-sharoitlar mavjud”, - dedi elchi.
Qozog‘iston Strategik tadqiqotlar instituti direktori Jandos Shaymardanov 2050-yilga borib global suvga bo‘lgan talab 20-25 foizga oshishi mumkinligini, Markaziy Osiyoda esa bu muammo aholi sonining o‘sishi, iqlim o‘zgarishi va transchegaraviy suv tizimlariga bosimning kuchayishi bilan yanada chuqurlashishini ta’kidladi.
Tashqi muhit qanchalik murakkab bo‘lsa, strategik hamkorlik, bashorat qilish va bir-biringiz oldidagi mas’uliyatning qadri shunchalik yuqori bo‘ladi. Ishonchim komilki, Markaziy Osiyo suv kun tartibini zaiflik manbaidan hamkorlik va birgalikdagi rivojlanish makoniga aylantirish uchun barcha zarur imkoniyatlarga ega," - dedi J. Shaymardanov.
Germaniya xalqaro taraqqiyot hamjamiyatining "Yashil Markaziy Osiyo" loyihasi rahbari Karolina Milov suv resurslari transchegaraviy xususiyatga ega ekanligidan kelib chiqib, barcha tomonlarni, jumladan Afg‘onistonni ham birlashtiruvchi inklyuziv yondashuvni shakllantirish zarurligini ta’kidladi.
"Faqat odamlar chegaralarni yaratadi, shuning uchun ularni muloqot orqali yengib o‘tish va umumiy suv resurslarini ishonch asosida birgalikda boshqarish muhim," - dedi ekspert.
Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchisi Konstantin Obolenskiy Markaziy Osiyoning suv resurslarini boshqarish sohasidagi muammolari iqlim o‘zgarishi oqibatlari tufayli tobora sezilarli darajada kuchayib borayotganligini ta’kidladi. Bu ishonch, bilim almashish va muvofiqlashtirilgan harakatlarga asoslangan mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirishni talab etadi.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toyvo Klaar mintaqadagi iqlim tahdidlariga qarshi kurashish masalalarida Yevropa Ittifoqining loyihalariga e’tibor qaratdi. Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyoda suv resurslari, energetika va iqlim sohalarida umumiy qiymati 6 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan 100 dan ortiq dasturlarni qamrab olgan "Team Europe" tashabbusi suv resurslarini boshqarishni takomillashtirish, ekotizimlarni tiklash, barqaror infratuzilmani rivojlantirish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilganligi ta’kidlandi.
Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi direktori Abdul Hay Qanit o‘z nutqida transchegaraviy suv hamkorligi va Amudaryo havzasidagi resurslarni barqaror boshqarish masalalariga to‘xtalib o‘tdi. Ekspert Afg‘oniston tomonining suv resurslarini adolatli taqsimlashga sodiqligini, konstruktiv hamkorlikka va yuzaga keladigan barcha masalalarni muloqot orqali hal qilishga tayyorligini bildirdi.
Amudaryo shunchaki geografik makon emas, balki mintaqadagi millionlab odamlar uchun umumiy ekotizim va hayot arteriyasidir. Bu asosiy ustuvorliklarga asoslangan o‘zaro hamkorlikning umumiy asoslarini ishlab chiqish, ma’lumotlar almashinuvi va qo‘shma monitoring mexanizmlarini mustahkamlash, sug‘orish tizimlarida suvdan foydalanish samaradorligini oshirish, texnik muloqotni rivojlantirish, havzaning integratsiyalashgan boshqaruvini joriy etish, infratuzilma loyihalarini muvofiqlashtirish va iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni talab etadi," - dedi A. Qanit.
Germaniya xalqaro munosabatlar kengashining (DGAP) Iqlim tadqiqotlari va xalqaro munosabatlar markazi xodimi Abdulla Fahimiy Afg‘onistondagi infratuzilma loyihalarini rivojlantirish masalalarini ushbu mamlakat bilan muloqot o‘rnatish va iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlariga qarshi kurashish uchun qo‘shma yechimlar ishlab chiqish imkoniyati sifatida ko‘rib chiqish lozimligini ta’kidladi.
Umuman olganda, muhokama ishtirokchilari iqlim o‘zgarishi sharoitida suv xavfsizligi masalalari mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun muhim ahamiyat kasb etishini va davlatlarning sa’y-harakatlarini yanada yaqindan muvofiqlashtirishni talab qilishini ta’kidladilar.
Ekspertlar iqlim va suv muammolari kuchayib borayotganligi o‘zaro manfaatlarni hisobga olish, ishonch va jamoaviy mas’uliyat asosida mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash, shuningdek, transchegaraviy suv resurslarini boshqarish bo‘yicha kelishilgan amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish zarurligini taqozo etayotganligi to‘g‘risida yakdil fikr bildirdilar.

В преддверии саммита МФСА в МИЦА состоялся «круглый стол»
14 апреля т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялся «круглый стол» на тему «Обеспечение водной безопасности в Центральной Азии в условиях изменения климата».
Мероприятие было организовано МИЦА совместно с Региональным представительством Международного института управления водными ресурсами в Центральной Азии (IWMI).
«Круглый стол» прошел в преддверии саммита Международного Фонда спасения Арала (МФСА), запланированного к проведению 22 апреля в Астане, и был призван обсудить вопросы водной безопасности в регионе, а также выработать практические рекомендации к предстоящему региональному форуму в Казахстане.
В работе этого мероприятия приняли участие специалисты ведущих аналитических и научно-исследовательских центров стран Центральной Азии, профильных международных организаций, включая Научно-информационного центра межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии, представители дипломатического корпуса, а также эксперты из Афганистана.
Участники «круглого стола» обсудили вопросы, связанные с водной безопасностью в Центральной Азии, приоритетами регионального сотрудничества на площадке МФСА, а также вовлечением Афганистана в региональный водный диалог.
Открывая мероприятие, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что Центральная Азия относится к одному из наиболее уязвимых мест в мире к последствиям изменения климата, которые происходят здесь быстрее, чем в среднем по планете. Вследствие этого особую тревогу вызывают последствия ухудшения водно-экологической обстановки в регионе из-за таяния ледников и природных катаклизмов, а также техногенных факторов, обусловленных опережающим демографическим ростом, процессами урбанизации и индустриализации.
На этом фоне, как отметил руководитель Института, важную роль в регионе играет МФСА, который за более чем три десятилетия зарекомендовал себя как востребованный региональный механизм, в рамках которого вырабатываются согласованные подходы, принимаются решения и реализуются совместные программы по решению экологических и водных проблем в бассейне Аральского моря.
Подчеркнуто, что в складывающихся условиях важное место играет консолидация усилий и совместные действия стран региона, а также Афганистана, который также имеет полноценное право на использование воды и рассматривает этот ресурс в качестве важного элемента социально-экономического развития.
Региональный представитель IWMI в Центральной Азии Барбара Януш-Павлетта отметила, что межсекторальный подход должен оставаться в центре текущих региональных усилий в сфере водного управления в регионе. По её словам, переход председательства МФСА к Узбекистану создаёт важные возможности для дальнейшего укрепления взаимодействия и совершенствования существующих механизмов.
«Несмотря на центральную роль МФСА в этих усилиях, существует очевидная необходимость расширения сотрудничества за пределы существующих форматов — в том числе через развитие более широких партнёрских сетей, внедрение эффективных рыночных механизмов, а также обеспечение современного, справедливого и устойчивого доступа к питьевой воде без ущерба для соседних стран и окружающей среды» – подчеркнула эксперт IWMI.
Посол Республики Казахстан Бейбут Атамкулов отметил, что в Центральной Азии сформировался качественно новый уровень доверия, создающий основу для реализации масштабных инициатив, в том числе в области водной безопасности. Скоординированная работа водохозяйственных ведомств стран Центральной Азии уже обеспечивает условия для решения вызовов в водной сфере в условиях изменения климата, констатировал дипломат.
«У нас есть главное — готовность слышать друг друга и двигаться вперёд совместно. А значит, есть все предпосылки для выхода на решения регионального уровня» – отметил посол.
Директор Казахстанского института стратегических исследований Жандос Шаймарданов подчеркнул, что к 2050 году мировой спрос на воду может вырасти на 20–25%, и в Центральной Азии этот вызов будет усугубляться ростом населения, климатическими изменениями и возрастающим давлением на трансграничные водные системы.
«Чем более сложной становится внешняя среда, тем выше ценность стратегического сотрудничества, предсказуемости и ответственности друг перед другом. Убежден, что Центральная Азия располагает всем необходимым, чтобы превратить водную повестку из источника уязвимости в пространство сотрудничества и совместного развития», – подчеркнул Ж. Шаймарданов.
Руководитель проекта Германского сообщества международного развития «Зеленая Центральная Азия» Каролина Милов подчеркнула необходимость формирования инклюзивного подхода, объединяющего все стороны, включая Афганистан, исходя из того, что водные ресурсы носят трансграничный характер.
«Только люди создают границы, поэтому важно преодолевать их через диалог и на основе доверия совместно управлять общими водными ресурсами», – отметила эксперт.
Посол Швейцарии в Узбекистане Константин Оболенский также подчеркнул, что вызовы Центральной Азии в сфере управления водными ресурсами все более ощутимо усугубляются последствиями изменения климата. Это требует усиления регионального сотрудничества, основанного на доверии, обмене знаниями и скоординированных действиях.
Посол Евросоюза в Узбекистане Тойво Клаар обратил внимание на проекты ЕС в вопросах противостояния климатическим угрозам в регионе. Отмечено, что инициатива ЕС «Team Europe» в сферах водных ресурсов, энергетики и климата в Центральной Азии, которая охватывает более 100 программ с общим объемом свыше 6 млрд евро, направлена на совершенствование водного управления, восстановление экосистем, развитие устойчивой инфраструктуры и укрепление регионального взаимодействия.
В своём выступлении директор Центра стратегических исследований при Министерстве иностранных дел Афганистана Абдул Хай Канит затронул вопросы трансграничного водного сотрудничества и устойчивого управления ресурсами в бассейне реки Амударьи. Эксперт заявил о приверженности афганской стороны справедливому распределению водных ресурсов, готовности к конструктивному взаимодействию и решению всех возникающих вопросов посредством диалога.
«Амударья – это не просто географическое пространство, а общая экосистема и жизненная артерия для миллионов людей региона. Это требует выработки общих рамок взаимодействия, основанных на ключевых приоритетах, укрепление механизмов обмена данными и совместного мониторинга, повышение эффективности водопользования в оросительных системах, развитие технического диалога, внедрение интегрированного управления бассейном, координацию инфраструктурных проектов и совместные меры по адаптации к изменению климата», – отметил А. Канит.
Сотрудник Центра исследований климата и международных отношений Германского совета по международным отношениям (DGAP) Абдулла Фахими подчеркнул, вопросы развития инфраструктурных проектов в Афганистане следует рассматривать как возможность для выстраивания диалога с этой страной и выработки совместных решений для противодействия негативным последствиям климатических изменений.
В целом, участники дискуссии отметили, что в условиях изменения климата вопросы водной безопасности приобретают ключевое значение для устойчивого развития региона и требуют более тесной координации усилий государств.
Эксперты пришли к единому мнению, что нарастающие климатические и водные вызовы обуславливают необходимость дальнейшего укрепления регионального взаимодействия на основе взаимного учета интересов, доверия и коллективной ответственности, а также выработки согласованных практических мер по управлению трансграничными водными ресурсами.