MOXI direktori Javlon Vahabovning "Xalqaro tinchlik va ishonch yili: Turkmanistonning global va mintaqaviy hamkorlikka qo‘shgan hissasi"davra suhbatidagi nutqi
MOXI direktori Javlon Vahabov o‘z nutqida O‘zbekistonning Xalqaro tinchlik va ishonch yili bo‘yicha Turkmaniston tashabbusini qat’iy qo‘llab-quvvatlashini ta’kidlab, ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlik, tinchlikni ilgari surish hamda Markaziy Osiyoda strategik sheriklikni mustahkamlash muhimligini qayd etdi.
Hurmatli Shadurdy Oveznepesovich, Bobur Masudovich, Filipp Igorevich,
Davra suhbati ishtirokchilari,
Avvalo, bugungi tadbir tashabbusi va uning tashkil etilishiga qo‘shgan bebaho hissasi uchun Turkmaniston elchixonasiga va shaxsan Shadurdy Oveznepesovichga chuqur minnatdorlik bildiraman.
Bundan tashqari, BMTning Markaziy Osiyo bo‘yicha Preventiv diplomatiya mintaqaviy markazi rahbarining o‘rinbosarini, hurmatli elchilarni va "Xalqaro tinchlik va ishonch yili: Turkmanistonning global va mintaqaviy hamkorlikka qo‘shgan hissasi" mavzusidagi davra suhbati barcha ishtirokchilarini qutlashdan mamnunman. Bizning forumimiz Turkmaniston yetakchiligi tomonidan ilgari surilgan va BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qo‘llab-quvvatlangan ushbu global tashabbusni amalga oshirishga bag‘ishlangan.
Shuningdek, O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sherikligini rivojlantirishdagi yuqori darajadagi hamkorlikni ta’kidlab o‘tmoqchiman. Bu jarayonda mamlakatlarimiz rahbarlari o‘rtasidagi ishonchga asoslangan munosabatlar muhim o‘rin tutmoqda. Ikki tomonlama munosabatlarning asosiy jihatlaridan biri – xalqaro maydonda o‘zaro tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash hamda Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan hamkorlikdir.
O‘tgan yil oktyabr oyida, Ashxobodda Maxtumquli tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan yuksak darajadagi xalqaro forumda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2025 yilning Xalqaro tinchlik va ishonch yili deb e’lon qilinishini olqishladi hamda Turkmanistonning noyob global muloqot platformasini ishga tushirish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekistonda 2025 yil dekabr oyida Ashxobodda bo‘lib o‘tadigan va Turkmanistonning ijobiy betaraflik siyosatining 30 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro sammit global kun tartibidagi muhim voqealardan biri bo‘lishiga ishonch bildirildi. Prezident Mirziyoyev ta’kidlaganidek, O‘zbekiston "turkman birodarlarimizga zarur barcha yordamni ko‘rsatishga tayyor."
Xalqaro tinchlik va ishonch yilini e’lon qilish tashabbusi Ashxobodning global barqarorlik va muloqotni mustahkamlash borasidagi faol va konstruktiv rolini yana bir bor tasdiqlaydi. BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasini O‘zbekiston hamda yana 86 davlat qo‘llab-quvvatlagani mamlakatlarimizning tinchlik, ishonch va xalqaro hamkorlikka bo‘lgan mushtarak intilishini tasdiqlaydi.
Shu munosabat bilan, davra suhbati birinchi sessiyasida tinchlik va ishonchni mustahkamlash masalalariga e’tibor qaratish, shuningdek, Turkmanistonning global barqarorlik va hamkorlikka qo‘shgan beqiyos hissasini baholash taklif etiladi.
Bundan tashqari, Turkmanistonning Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishdagi muhim o‘rnini alohida ta’kidlash lozim. Ushbu fidokorlikning yorqin namunalaridan biri – 2022 yil iyul oyida qabul qilingan "Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va hamkorlik hududi" nomli BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasidir.
Ushbu muhim hujjat Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarini muntazam o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatlash zarurligini ta’kidlaydi. Ushbu uchrashuvlar mintaqaviy hamkorlikning samarali mexanizmiga aylandi. Shuningdek, hujjat mintaqa mamlakatlarining tinchlikni mustahkamlash, ishonchni oshirish va keng qamrovli hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan intilishlarini aks ettiradi.
Shu munosabat bilan, bizning **"davra suhbati"**ning ikkinchi sessiyasida Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik masalalariga e’tibor qaratish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va Turkmaniston mintaqaviy kun tartibining muhim masalalari bo‘yicha faol hamkorlik qilmoqda. Bunga yaqqol misol sifatida joriy yil yanvar oyida mamlakatimizga Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari, tashqi ishlar vaziri Rashid Ovezgeldiyevich Meredovning tashrifi bo‘ldi. O‘zbekiston rahbariyati tomonidan iliq kutib olingan mehmon O‘zbekiston-Turkmaniston siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundini o‘tkazdi.
Bo‘lib o‘tgan fikr almashuvlar davomida oliy darajadagi tashriflarga tayyorgarlik ko‘rish, mintaqa davlatlari rahbarlarining Konsultativ uchrashuvi hamda "Markaziy Osiyo plyus" formatidagi sammitlarga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’lumki, mintaqa davlatlari rahbarlarining navbatdagi Konsultativ uchrashuvi joriy yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadi. Shuningdek, Samarqandda "Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi" hamda "Markaziy Osiyo – Fors ko‘rfazi arab davlatlari hamkorlik kengashi" formatidagi sammitlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Biz mintaqaviy tashabbuslarimizni qo‘llab-quvvatlagani uchun turkman do‘stlarimizga minnatdorchilik bildiramiz. Ushbu hamkorlikdagi muhim bosqichlardan biri sifatida 2019 yil noyabr oyida Turkmaniston xalqining milliy yetakchisi, hurmatli Gurbanguli Berdimuhamedovning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Konsultativ uchrashuvida ishtirok etish uchun O‘zbekistonga tarixiy tashrifini qayd etish lozim.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, mintaqamiz davlatlari nafaqat siyosiy irodani namoyon etmoqda, balki tinchlik va ishonchni mustahkamlash, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida amaliy hissa qo‘shmoqda. Bizning birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz butun mintaqaning barqaror, tinch va farovon kelajagi uchun mustahkam poydevor yaratmoqda.
So‘z yakunida, Turkmaniston elchixonasiga samimiy minnatdorchilik bildirmoqchiman. O‘tgan yili elchixona MOXI uchun ishonchli hamkorlardan biriga aylandi. Shuningdek, O‘zbekiston Madaniyat vazirligi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy davlatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasiga ham chuqur minnatdorchiligimni bildiraman. Xususan, o‘tgan yil oktabr oyida buyuk turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan "Maxtumquli Firog‘iy adabiy va siyosiy-falsafiy merosi" mavzusidagi ilmiy simpoziumni birgalikda tashkil etdik.
Sizlarga samarali fikr almashish tilab qolaman va ishonchim komilki, ushbu "davra suhbati" natijalari umumiy kelajagimiz – Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va farovonlik yo‘lida hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Address by IICA Director Javlon Vakhabov at the Round Table: "The International Year of Peace and Trust: Turkmenistan’s Contribution to Global and Regional Cooperation"
In his address at the round table, IICA Director Javlon Vakhabov underscored Uzbekistan’s firm support for Turkmenistan’s initiative on the International Year of Peace and Trust, highlighting the significance of bilateral and regional cooperation, the advancement of peace, and the strengthening of strategic partnerships in Central Asia.
Distinguished Shadurdy Oveznepesovich, Bobur Masudovich, Philipp Igorevich,
Your Excellencies,
Esteemed Participants of the Round Table,
First and foremost, allow me to express my deep appreciation to the Embassy of Turkmenistan and personally to Shadurdy Oveznepesovich for the initiative and invaluable support in organizing today’s event.
I am also pleased to welcome the Deputy Head of the UN Regional Center for Preventive Diplomacy for Central Asia in Ashgabat, esteemed ambassadors, and all participants of the round table on “The International Year of Peace and Trust: Turkmenistan’s Contribution to Global and Regional Cooperation.” Our forum is dedicated to the launch of this global initiative spearheaded by Turkmenistan’s leadership and endorsed by the international community through the UN General Assembly.
I would also like to highlight the highly dynamic cooperation in advancing the Uzbek-Turkmen strategic partnership, which is undoubtedly fostered by the trust-based relations between the leaders of our two nations. A distinctive feature of our bilateral ties is the mutual support for each other’s international initiatives, as well as our collaboration in promoting regional cooperation in Central Asia.
In October last year, while addressing the high-level international forum in Ashgabat marking the 300th anniversary of Magtymguly, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev welcomed the UN General Assembly’s proclamation of 2025 as the International Year of Peace and Trust and Turkmenistan’s launch of a unique global dialogue platform.
In Uzbekistan, we firmly believe that the international summit dedicated to the 30th anniversary of Turkmenistan’s policy of positive neutrality, scheduled for December 2025 in Ashgabat, will be a milestone event on the global agenda. As President Mirziyoyev emphasized, Uzbekistan stands ready to provide “all necessary support to our Turkmen brothers.”
The initiative to declare the International Year of Peace and Trust is yet another testament to Ashgabat’s active and constructive role in strengthening global stability and dialogue. The UN General Assembly resolution was backed by 86 states, including Uzbekistan, underscoring the unity of our nations in their commitment to peace, trust, and international cooperation.
In this regard, the first session of the round table proposes to focus on strengthening peace and trust, while assessing Turkmenistan’s significant contribution to global stability and cooperation.
Furthermore, it is impossible to overlook Turkmenistan’s pivotal role in fostering peace, trust, and regional collaboration in Central Asia. A vivid demonstration of this commitment was the Turkmen-initiated UN General Assembly resolution “Zone of Peace, Trust, and Cooperation in Central Asia,” adopted in July 2022.
This landmark document underscores the necessity of further supporting the initiative for regular Consultative Meetings of the Central Asian Heads of State, which have evolved into an effective mechanism for regional cooperation. It also reflects the shared aspiration of the region’s countries to consolidate peace, enhance mutual trust, and expand multifaceted cooperation.
In this regard, the second session of our round table is set to focus on issues of regional cooperation in Central Asia.
Uzbekistan and Turkmenistan actively collaborate on key regional agenda items. A testament to this was the visit of Turkmenistan’s Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs, Rashid Ovezgeldiyevich Meredov, to our country in January of this year. He was warmly received by the leadership of Uzbekistan and held another round of Uzbek-Turkmen political consultations.
During the exchange of views, special attention was given to preparations for upcoming high-level visits, the Consultative Meeting of Central Asian Heads of State, and summits in the "Central Asia Plus" format.
As is well known, the next Consultative Meeting of the Heads of State will be held in Uzbekistan this year. Additionally, summits in the "Central Asia – European Union" and "Central Asia – Gulf Cooperation Council" formats are planned to take place in Samarkand.
We are grateful to our Turkmen friends for their support of our regional initiatives. A landmark moment in this cooperation was the historic visit of the National Leader of the Turkmen people, His Excellency Gurbanguly Berdimuhamedov, to Uzbekistan in November 2019 to participate in the Consultative Meeting of Central Asian Heads of State.
It is also crucial to emphasize that all the countries of our region not only demonstrate political will but also make a substantial practical contribution to strengthening peace, fostering trust, and advancing regional cooperation. Our joint efforts are laying a solid foundation for a stable, peaceful, and prosperous future for the entire region.
In conclusion, I would like to once again express my sincere gratitude to the Embassy of Turkmenistan, which became a valuable partner of MOXI last year, as well as to the Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries under the Ministry of Culture of Uzbekistan. Notably, in October, we jointly organized the scientific symposium "The Literary and Political-Philosophical Legacy of Magtymguly Pyragy" in honor of the 300th anniversary of the great Turkmen poet and thinker.
I wish you a productive exchange of views and firmly believe that the outcomes of this round table will further contribute to the development of cooperation for our shared future—one of peace, trust, and prosperity in Central Asia.