Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabovning “O‘zbekiston, Ozarbayjon va Yevropa — umumiy taraqqiyot yo‘lida hamkorlik” yuqori darajadagi uchrashuvidagi chiqishi
(sessiya: “Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi bog‘liqlik: O‘rta yo‘lakning roli”) (2025-yil 18-avgust, Toshkent)
Ma’lumki, dengizga chiqish imkonidan mahrum bo‘lgan Markaziy Osiyo mamlakatlari ishonchli va diversifikatsiyalangan transport yo‘laklariga yuqori darajada bog‘liq. Aynan shu yo‘laklar ularning global ta’minot zanjirlariga integratsiyalashuvi va barqaror rivojlanishini ta’minlashda hal qiluvchi rol o‘ynaydi. Shu bois transport va logistika, istisnosiz, mintaqamizdagi barcha davlatlar kun tartibining markazida qolmoqda. Bugun, Markaziy Osiyo mamlakatlari Davlat rahbarlarining besh tomonlama Maslahat uchrashuvlari orqali hamkorlikni chuqurlashtirar ekan, ushbu masala barqaror taraqqiyotning zarur sharti sifatida eng ustuvor yo‘nalishlardan biri deb belgilanmoqda. Yaqinda, joriy yil 5-avgust kuni Turkmanistonda bo‘lib o‘tgan BMTning Dengizga chiqish imkonidan mahrum rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha Uchinchi konferensiyasida mintaqa prezidentlari yangi, ishonchli tranzit koridorlari va logistika infratuzilmasini rivojlantirish zarurligini yana bir bor tasdiqladilar.
Avvalgi ma’ruzachilar ta’kidlaganidek, O‘rta yo‘lakni rivojlantirish mintaqamiz uchun alohida ahamiyat kasb etadi. Suvaysh kanali va Qizil dengiz orqali o‘tuvchi an’anaviy dengiz yo‘llaridagi beqarorlik, shuningdek Shimoliy yo‘lak bo‘yicha yuk oqimining keskin qisqarishi sharoitida mazkur yo‘nalish tobora global savdo, energetika va logistikaning muhim tomirlaridan biriga aylanmoqda. Bunday vaziyatda ishlab chiqaruvchilar va logistika operatorlari O‘rta yo‘lakni Xitoy, Markaziy Osiyo, Kaspiy mintaqasi, Janubiy Kavkaz va Yevropani ishonchli bog‘lay oladigan eng istiqbolli transport yo‘nalishi sifatida ko‘rmoqda. Demakki, u nafaqat mintaqamizni, balki davom etayotgan iqtisodiy noaniqlik fonida global savdoni ham barqarorlashtira oladigan chidamli infratuzilmaning muhim unsuri bo‘lib bormoqda.
Bugun O‘rta yo‘lak Xitoy va Yevropa o‘rtasidagi eng qisqa va eng tez rivojlanayotgan marshrutdir: masofani qariyb 2 500 kilometrga qisqartiradi, yetkazib berish muddati esa an’anaviy dengiz yo‘llaridagi ikki oygacha bo‘lgan vaqtlarga nisbatan atigi 15–20 kunga tushadi. Bu logistika samaradorligini keskin oshiradi. Ozarbayjon va Armaniston o‘rtasida tinch munosabatlar to‘g‘risidagi deklaratsiyaning yaqinda imzolanishi O‘rta yo‘lakning barcha manfaatdor tomonlar uchun ahamiyatini yanada mustahkamladi. Kavkazda tinchlik — Markaziy Osiyo va kengroq Yevroosiyo makonida barqaror rivojlanishning muhim sharti. Shu nuqtai nazardan, Zangеzur yo‘lagi O‘rta yo‘lakning asosiy tarkibiy qismlaridan biri sifatida alohida ahamiyat kasb etadi. Xuddi shuningdek, Xitoy bilan hamkorlikda qurilayotgan Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston (XQO) temir yo‘li sharq-g‘arb transport zanjirining halqa bo‘g‘ini bo‘lib, O‘rta yo‘lakning barqarorligi va uzoq muddatli yashovchanligini yanada mustahkamlaydi.
Tabiiyki, O‘rta yo‘lakni rivojlantirish Osiyo va Yevropaning ko‘plab mamlakatlari, shuningdek Yaqin Sharq davlatlari e’tiborini tortmoqda. Ular milliy strategiyalarida ushbu yo‘lakni nafaqat o‘z iqtisodiy manfaatlariga xizmat qiluvchi vosita, balki mintaqalararo bog‘liqlikni mustahkamlash instrumenti sifatida ko‘rmoqda. Bu jarayonda Yevropa Ittifoqi alohida o‘rin tutadi. Hozirda O‘rta yo‘lak Bryussel e’tibor markazida bo‘lib, joriy yil aprel oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan ilk “EI — Markaziy Osiyo” sammitida asosiy muhokama mavzularidan biriga aylandi. Mazkur sammitda EI mintaqamiz bilan barqaror transport aloqalarini kuchaytirish borasidagi sadoqatini, ularni iqtisodiy o‘sish va mintaqaviy integratsiyaning drayveri sifatida ko‘rishini tasdiqladi hamda, jumladan, transport koridorlarini ham o‘z ichiga olgan to‘rt ustuvor yo‘nalish bo‘yicha 12 mlrd yevrolik investitsiya paketini e’lon qildi.
Albatta, O‘rta yo‘lakni jadallashtirish bir qator shartlarni talab etadi, ularning aksariyati hamkorlikda harakat qilishni ko‘zda tutadi. Shu munosabat bilan bir necha asosiy ustuvor vazifalarni ajratib ko‘rsatmoqchiman. Birinchidan, mintaqada amalga oshirilayotgan transport va infratuzilma loyihalarini o‘zaro uyg‘unlashtirish. EIning Global Gateway tashabbusining strategik maqsadlarini Markaziy Osiyodagi yirik transport loyihalari bilan bog‘lash zarur. Bunday muvofiqlashtirish infratuzilmaning izchil rivojlanishini ta’minlaydi va Yevropa, Kavkaz hamda Markaziy Osiyo o‘rtasida barqaror bog‘liqlik yaratadi. Ikkinchidan, tranzit siyosatini uyg‘unlashtirish — qoidalarni moslashtirish va optimal yuk tariflarini joriy etish orqali. Qanchalik ko‘proq davlatlar harakati uyg‘unlashsa, biznes uchun shunchalik oson bo‘ladi. Shu o‘rinda, yaqinda LLDC bo‘yicha BMT konferensiyasida O‘zbekiston Prezidenti ilgari surgan taklifni eslatib o‘tmoqchiman: Yevropa Ittifoqi homiyligida O‘rta yo‘lak bo‘ylab joylashgan davlatlar transport vazirlarining muntazam uchrashuvlari formatini yo‘lga qo‘yish va muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqish.
Uchinchidan, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish uchun moslashuvchan investitsiyalarni safarbar etish. Mintaqaning infratuzilmaviy ehtiyojlari ulkan — yiliga qariyb 40 mlrd dollar miqdolida baholanmoqda. Bu yerda, bevosita bo‘lmasa-da, bilvosita tarzda Yevropa Ittifoqi XQO temir yo‘li loyihasida ma’lum rol o‘ynashi mumkin, deb hisoblayman: YETTB va YI Investitsiya banki orqali sarmoya kiritish, texnik ekspertiza berish hamda XQO liniyasini Transkaspiy koridori bilan bog‘lash orqali. To‘rtinchidan, transport va logistika jarayonlarini raqamlashtirish. Ushbu masala Markaziy Osiyo Davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari kun tartibida allaqachon alohida e’tibor qozongan. Raqamlashtirishni tezlashtirishda EIning faol ishtiroki — YETTB, YI Investitsiya banki va boshqa institutlarning moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari orqali — katta yordam beradi.
Xulosa o‘rnida shuni ta’kidlamoqchimanki, sanab o‘tilgan choralar Markaziy Osiyo, Kavkaz va Yevropa o‘rtasidagi transport-logistika bog‘liqligini mustahkamlash uchun strategik ahamiyatga ega. Ularning amalga oshirilishi nafaqat logistika jarayonlarini optimallashtiradi, balki butun Yevroosiyo bog‘liqligi arxitekturasini yangicha sifat bosqichiga ko‘taradi. Bu Markaziy Osiyoga global ta’minot zanjirlari xaritasida yangi, strategik jihatdan muhim o‘rin beradi, shu bilan birga mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtiradi va mintaqamizning xalqaro nufuzini mustahkamlaydi.

Выступление директора Международного института Центральной Азии Жавлона Вахабова на встрече высокого уровня «Узбекистан, Азербайджан и Европа — сотрудничество ради общего развития»
(сессия «Связность между Центральной Азией и Европейским союзом: роль Срединного коридора») (18 августа 2025 года, Ташкент)
Как вам известно, ввиду отсутствия выхода к морю страны Центральной Азии в высокой степени зависят от надёжных и диверсифицированных транспортных маршрутов, которые играют решающую роль в их интеграции в глобальные цепочки поставок и в обеспечении устойчивого развития. Именно поэтому вопросы транспорта и логистики остаются в центре повестки всех государств региона без исключения. Сегодня, по мере углубления сотрудничества стран Центральной Азии в рамках пятисторонних Консультативных встреч глав государств, эта тема также обозначается среди ключевых приоритетов как жизненно важное условие устойчивого прогресса в регионе. Совсем недавно, 5 августа текущего года в Туркменистане, президенты стран региона на Третьей конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, вновь подтвердили необходимость развития новых, надёжных транзитных коридоров и логистической инфраструктуры.
Как уже подчёркивали предыдущие выступающие, развитие Срединного коридора имеет для нашего региона особое значение. На фоне нестабильности на традиционных морских маршрутах через Суэцкий канал и Красное море, а также резкого падения трафика по Северному коридору, этот маршрут всё более превращается в одну из ключевых артерий мировой торговли, энергетики и логистики. В таких условиях производители и логистические операторы рассматривают Срединный коридор как наиболее перспективное транспортное направление, способное надёжно соединить Китай, Центральную Азию, Каспийский регион, Южный Кавказ и Европу. Тем самым он становится важнейшим элементом устойчивой инфраструктуры, способной стабилизировать не только наш регион, но и глобальную торговлю в условиях продолжающейся экономической неопределённости.
Сегодня Срединный коридор — это самый короткий и наиболее динамично развивающийся маршрут между Китаем и Европой. Он сокращает путь примерно на 2 500 километров, а сроки доставки составляют всего 15–20 дней против до двух месяцев по традиционным морским путям, что радикально повышает эффективность логистики. Недавшее подписание декларации о мирных отношениях между Азербайджаном и Арменией ещё более усилило значение Срединного коридора для всех заинтересованных сторон нашего региона. Мир на Кавказе — важнейшая предпосылка устойчивого развития Центральной Азии и всей широкой Евразии. В этом контексте особую важность приобретает Зангезурский коридор как один из ключевых элементов Срединного коридора. Не менее значимым является и продолжающееся строительство железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан, которая в сотрудничестве с Китаем станет критически важным звеном формирующейся транспортной цепи Восток–Запад, укрепляя устойчивость и долгосрочную жизнеспособность Срединного коридора.
Развитие Срединного коридора закономерно привлекает пристальное внимание многих стран Азии и Европы, а также Ближнего Востока. В национальных стратегиях эти государства рассматривают маршрут не только как инструмент для реализации собственных экономических интересов, но и как средство укрепления межрегиональной связности. Особую роль, как уже отмечали мои коллеги, играет Европейский союз. В настоящее время Срединный коридор находится в центре внимания Брюсселя; он стал одной из ключевых тем на первом саммите «ЕС — Центральная Азия», состоявшемся в апреле этого года в Самарканде. На этом саммите ЕС подтвердил приверженность укреплению устойчивых транспортных связей с нашим регионом как драйверу экономического роста и региональной интеграции, а также объявил инвестиционный пакет в размере 12 млрд евро по четырём приоритетным направлениям, включая транспортные коридоры.
Разумеется, ускорение развития Срединного коридора требует выполнения ряда условий, большинство из которых предполагают совместные усилия. В этой связи позвольте выделить несколько ключевых приоритетов.
Во-первых, увязка реализуемых в регионе транспортных и инфраструктурных проектов. Необходимо сопрячь стратегические цели инициативы ЕС «Глобальные ворота» с крупными транспортными проектами, реализуемыми в Центральной Азии. Такая координация обеспечит последовательное развитие инфраструктуры и создаст устойчивую связность между Европой, Кавказом и Центральной Азией.
Во-вторых, выработка согласованной транзитной политики через гармонизацию правил и введение оптимальных грузовых тарифов. Чем более согласованно действуют все вовлечённые государства, тем проще работать бизнесу. В этой связи напомню предложение, озвученное Президентом Узбекистана на недавней конференции ООН по странам, не имеющим выхода к морю: под эгидой Европейского союза запустить формат регулярных встреч министров транспорта государств, через которые проходит Срединный коридор, с целью выработки согласованных подходов.
В-третьих, мобилизация гибких инвестиций для модернизации транспортной инфраструктуры. Потребности региона огромны — оцениваются почти в 40 млрд долларов ежегодно. Здесь, на мой взгляд, Европейский союз мог бы сыграть роль, пусть и не прямую, а опосредованную, в проекте железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан: через инвестиции (по линиям ЕБРР и ЕИБ), предоставление технической экспертизы и увязку магистрали ККУ с Транскаспийским коридором. В-четвёртых, цифровизация транспортных и логистических процессов. Этот вопрос уже занимает особое место в повестке Консультативных встреч глав государств Центральной Азии. Ускорению цифровизации значительно поспособствовало бы активное участие ЕС, в том числе через финансовые инструменты ЕБРР, ЕИБ и других институтов.
В заключение подчеркну: обозначенные меры имеют стратегическое значение для укрепления транспортно-логистической связности между Центральной Азией, Кавказом и Европой. Их реализация не только оптимизирует логистику, но и преобразит всю архитектуру евразийской связности, придавая Центральной Азии новое, стратегически важное место на карте глобальных цепочек поставок, одновременно углубляя региональную интеграцию и укрепляя международный авторитет нашего региона.