Xitoyning O‘zbekistondagi elchisi Andijon viloyatiga tashrif buyurdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) tashabbusi bilan 19-yanvar kuni Xitoyning O‘zbekistondagi elchisi Yuy Szyun boshchiligidagi xitoylik tadbirkorlar guruhining Andijon viloyatiga tashrifi bo‘lib o‘tdi.
Mintaqaga amaliy tashrif doirasida MOXI direktori Javlon Vaxabov va Xitoyning O‘zbekistondagi elchisi Yuy Szyun Andijon viloyati hokimi Shuhrat Abduraxmonov bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida hududning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, shuningdek, xitoylik hamkorlar bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish va hududlararo ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi va qo‘shma sa’y-harakatlari tufayli ikki tomonlama munosabatlar barcha sharoitda ko‘ptomonlama strategik sheriklik darajasiga chiqqanligi ta’kidlandi.
Andijon viloyatining Xitoy bilan hamkorlikdagi muhim hududlardan biri sifatidagi strategik ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi. Uning geografik yaqinligi va hududlararo aloqalarni rivojlantirish uchun yuqori salohiyati alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Xitoyning chegaradosh hududlari o‘rtasida hamkorlikni yana-da kuchaytirish zarurligi qayd etildi. Bu esa savdo-iqtisodiy hamkorlik hajmini oshirish va sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash imkonini beradi.
Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘lining ishga tushirilishi Andijon viloyatining rolini tubdan o‘zgartirib, uni butun Markaziy Osiyo uchun muhim tranzit markaziga aylantirishi ta’kidlandi.

Посол Китая в Узбекистане посетил Андижанскую область
По инициативе Международного института Центральной Азии (МИЦА), 19 января состоялся визит группы китайских предпринимателей во главе с Послом Китая Юй Цзюнем в Андижанскую область.
В рамках рабочей поездки в регион директор МИЦА Жавлон Вахабов и Посол Китая в Узбекистане Юй Цзюнь провели встречу с хокимом Андижанской области Шухратом Абдурахмановым.
В ходе беседы были затронуты вопросы социально-экономического развития региона, а также перспективы расширения практического сотрудничества с китайскими партнёрами и развития межрегиональных деловых контактов.
Было отмечено, что благодаря политической воле и совместным усилиям глав государств двухсторонние отношения вышли на уровень «всепогодного» всестороннего стратегического партнёрства.
Акцентирована стратегическая значимость Андижанской области как одного из ключевых регионов сотрудничества с Китаем. Особо подчеркнуто его географическая близость и высокий потенциал для развития межрегиональных связей.
Отмечена необходимость наращивания сотрудничества между приграничными регионами Узбекистана и Китая, что позволит увеличить объемы торгово-экономического взаимодействия и усилить промышленную кооперацию.
Подчёркнуто, что ввод в эксплуатацию железной дороги
Китай – Кыргызстан – Узбекистан качественно поменяет роль Андижанской области, трансформируя её в ключевой транзитный узел всей Центральной Азии.
По итогам встречи подтверждена заинтересованность в дальнейшем развитии контактов и продвижении практических форматов взаимодействия с учётом приоритетов социально-экономического развития Андижанской области.