Yevroosiyo milliy universitetida MOXI direktori O‘zbekistonlik talabalari bilan uchrashdi
Suhbat ochiq muloqot shaklida o‘tdi. Talabalar chet elda o‘qish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar, yangi akademik va madaniy muhitga moslashish jarayonida yoshlar duch kelayotgan dolzarb masalalar haqida fikr almashdilar.
YMU tomonidan taqdim etilayotgan professional va shaxsiy ko‘nikmalarni rivojlantirish imkoniyatlari, jumladan, xalqaro ta’lim loyihalari va talabalar tashabbuslarida ishtirok etish imkonlari alohida ta’kidlandi.
Javlon Vahabov talabalarni yuqori motivatsiyasi va faolligi uchun e’tirof etdi hamda xalqaro tajriba orttirish mintaqaviy hamkorlikni rivojlantira oladigan yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Shuningdek, MOXI instituti yosh vatandoshlarning ta’lim va kasbiy maqsadlarini qo‘llab-quvvatlashga, shuningdek, talabalarning Markaziy Osiyo taraqqiyotiga oid ilmiy va ekspert loyihalariga integratsiyasini rag‘batlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Javlon Vahabov talabalarga o‘qish va kasbiy rivojda muvaffaqiyat tiladi hamda bunday uchrashuvlar O‘zbekiston va Qozog‘iston yoshlari o‘rtasida yagona ta’lim makonini mustahkamlash va do‘stona aloqalarni rivojlantirishga xizmat qilishini ta’kidladi.

В ЕНУ директор МИЦА встретился со студентами из Узбекистана
В рамках визита в Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилёва в Астане, директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов встретился со студентами из Узбекистана, обучающимися на втором курсе факультета международных отношений.
В ходе открытого диалога студенты поделились своим опытом обучения за рубежом, а также рассказали о самых актуальных вопросах, с которыми сталкивается молодёжь в процессе адаптации к новой академической и культурной среде.
Особое внимание было уделено тем возможностям, которые предоставляет ЕНУ для развития профессиональных и личностных навыков, в том числе участию в международных образовательных проектах и студенческих инициативах.
Директор МИЦА отметил высокий уровень мотивации и активную позицию студентов, подчеркнув важность приобретения международного опыта для формирования нового поколения специалистов, способных внести вклад в развитие регионального сотрудничества. Он также выразил готовность института поддерживать дальнейшие образовательные и профессиональные устремления молодых соотечественников, а также оказывать содействие в интеграции студентов в научные и экспертные проекты по актуальным вопросам развития Центральной Азии.
В завершение встречи Жавлон Вахабов пожелал студентам дальнейших успехов в учёбе и профессиональном росте, подчеркнув, что такие встречи способствуют укреплению единого образовательного пространства и развитию прочных связей между молодёжью Узбекистана и Казахстана.