O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va YUNЕSKO Bosh direktori o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi imkoniyatlarini muhokama qildilar
15 noyabr kuni Toshkentda o‘tayotgan Kichik yoshdagi bolalarga tarbiya va ta’lim berish bo‘yicha Butunjahon konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (YUNЕSKO) Bosh direktori Odri Azule bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan BMT tizimidagi ushbu nufuzli institut o‘rtasidagi konstruktiv va samarali hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Sermahsul sheriklikning bugungi darajasi mamnuniyat bilan qayd etildi. Mamlakat dasturi va qabul qilingan “yo‘l xaritasi”ga muvofiq qo‘shma dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimiz ilk bor Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish xalqaro qo‘mitasining a’zosi etib saylandi. Baxshichilik san’ati va lazgi raqsi nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritildi.
O‘zbekistonda tarixiy meros obyektlarini himoya qilish masalalari bo‘yicha xalqaro maslahat qo‘mitasi faoliyati va Mintaqaviy gumanitar hamkorlik bo‘yicha “Xiva jarayoni” yo‘lga qo‘yildi.
YUNЕSKO, shuningdek, mamlakatimizning qishloq joylarida professional ta’lim tizimini rivojlantirishga texnik ko‘mak ko‘rsatmoqda.
Bundan tashqari, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida qo‘shma tadbirlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Uchrashuvda Odri Azule O‘zbekistonda yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, bolalarga tarbiya va ta’lim berish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadi hamda ular, xalqaro miqyosda solishtirilganda, eng samarali bo‘layotganini ta’kidladi.
Bosh direktor maktabgacha ta’limni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan Toshkent xalqaro konferensiyasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi.

Президент Республики Узбекистан и генеральный директор ЮНЕСКО обсудили новые возможности взаимовыгодного сотрудничества
15 ноября в рамках программы проводимой в Ташкенте Всемирной конференции по вопросам воспитания и образования детей младшего возраста Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Генеральным директором Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле.
Обсуждены практические аспекты расширения конструктивного и продуктивного взаимодействия Узбекистана с этим авторитетным институтом системы ООН.
С удовлетворением отмечен современный уровень плодотворного партнерства. Осуществляются совместные программы и проекты в соответствии со Страновой программой и принятой «дорожной картой».
Наша страна впервые избрана членом Международного комитета по охране нематериального культурного наследия. Искусство «Бахши» и танец «Лазги» включены в список нематериального культурного наследия.
Запущены Международный консультативный комитет по вопросам защиты объектов исторического наследия в Узбекистане и «Хивинский процесс» по региональному гуманитарному сотрудничеству.
ЮНЕСКО также оказывает техническое содействие в развитии системы профессионального образования в сельских районах страны.
Кроме того, регулярно проводятся совместные мероприятия по приоритетным направлениям сотрудничества.
В ходе встречи Генеральный директор Одри Азуле высоко оценила и отметила как наиболее успешные в международном сопоставлении проводимые в Узбекистане реформы в сфере поддержки молодежи, воспитания и образования детей.
Она поздравила с успешным проведением Ташкентской международной конференции по вопросам развития дошкольного образования.
Особое внимание уделено практической реализации новой Страновой программы. Достигнута договоренность об открытии регионального Центра ЮНЕСКО в городе Ташкенте, а также подготовке и принятии обновленной «дорожной карты» по продвижению совместных инициатив и прорывных проектов плодотворного сотрудничества.