O‘zbek va turkman xalqlari do‘stligi festivali ishtirokchilariga
Avvalambor, Turkmanistonning betakror Dashoguz shahrida bo‘lib o‘tayotgan bugungi do‘stlik festivali yuksak darajada tashkil etilgani uchun Turkmaniston Prezidenti hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovga hamda barcha tashkilotchilarga o‘zimning chuqur minnatdorligimni izhor etaman.
Hech shubhasiz, o‘zaro tarixiy-madaniy aloqalar o‘zbek va turkman xalqlari o‘rtasidagi ko‘p asrlik birodarlikning mustahkam tamal toshi bo‘lib kelmoqda. Chin qardoshlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini yanada kuchaytirishga qaratilgan ushbu muhim tadbir esa elu yurtlarimizning umumiy ezgu maqsadlari va orzu-intilishlari mushtarak ekanini yana bir bor yaqqol tasdiqlaydi.
Qayd etish lozimki, so‘nggi yillarda barcha ustuvor sohalarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasida ulkan ishlar amalga oshirildi.
Shu o‘rinda Turkmaniston Prezidenti hurmatli Serdar Berdimuhamedovning joriy yil iyul oyida Toshkentga amalga oshirgan tarixiy tashrifi strategik sherikligimizni yanada chuqurlashtirishga katta kuch va shiddat bag‘ishlaganini alohida ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Shuningdek, ko‘p qirrali munosabatlarimizning yuksak ishonch va bir-birini qo‘llab-quvvatlash ruhida rivojlanib borishida Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati raisi muhtaram Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedov Janobi Oliylarining ham misli ko‘rilmagan hissasi borligini aytib o‘tishni istar edim.

Участникам фестиваля дружбы узбекского и туркменского народов
Выражаю глубокую признательность Президенту Туркменистана, уважаемому Сердару Гурбангулыевичу Бердымухамедову, а также всем организаторам сегодняшнего фестиваля дружбы за его проведение на высоком уровне в неповторимом городе Дашогузе.
Несомненно, историко-культурные связи узбекского и туркменского народов служат прочным фундаментом многовековых уз дружбы и братства. Этот важный форум, направленный на дальнейшее укрепление по-настоящему родственных и добрососедских отношений, вновь ярко демонстрирует органичность и общность благородных целей, устремлений и чаяний наших народов.
В последние годы проведена огромная работа по развитию сотрудничества наших стран во всех приоритетных сферах.
В этой связи хочу особо отметить, что состоявшийся в июле этого года исторический визит в город Ташкент Президента Туркменистана уважаемого Сердара Бердымухамедова придал новый импульс и динамику дальнейшему углублению нашего стратегического партнерства.
Вместе с тем подчеркну неоценимый вклад в развитие наших многоплановых отношений в духе высокого доверия и взаимной поддержки Председателя Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана, Его Превосходительства уважаемого Гурбангулы Мяликгулыевича Бердымухамедова.