Jahon banki Turkmanistondagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlashni kengaytiradi
Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori T.Proskuryakova Turkmaniston bilan hamkorlik masalalarini muhokama qildi. Jahon banki delegatsiyasi 22-26 yanvar kunlari Ashxobodga tashrifi davomida hukumat, mamlakatning qator vazirlik va idoralarida o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beruvchi qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Jahon banki vakillari Bosh vazirning moliya-iqtisod masalalari bo‘yicha o‘rinbosari X.Geldimiradov, Moliya va iqtisodiyot vaziri, Jahon bankining Turkmanistondagi raisi M.Serdarov, Markaziy bank raisi o‘rinbosari M.Palvanov bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Jahon banki delegatsiyasining Sog‘liqni saqlash va tibbiyot sanoati vaziri A.Permanov, Qishloq xo‘jaligi va atrof-muhitni muhofaza qilish vaziri A.Altiyev va Energetika vaziri X.Rejepmiradov, shuningdek, Sanoatchilar va tadbirkorlar ittifoqi bilan alohida uchrashuvlar o‘tkazildi.
Muzokaralar kun tartibidan barcha sohalarda qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish, agrosanoat kompleksini rivojlantirish va milliy iqtisodiyotda xususiy sektorning rolini kuchaytirish, sarmoyaviy muhitni yaxshilash va Turkmanistonning JSTga a’zo bo‘lishi kabi masalalar o‘rin olgan. Jahon bankining Markaziy Osiyo mamlakatlariga texnik yordam ko‘rsatish jihatlari umumiy energetika bozori va boshqa sohalarga e’tibor qaratildi.
Bank Turkmanistonga davlat moliya va buxgalteriya hisobi, bank sektori, statistik salohiyatni oshirish, shuningdek, transport, neft va gaz, suv ta’minoti va kanalizatsiya, sog‘liqni saqlash, gidrometeorologiyani modernizatsiya qilish kabi sohalarda muntazam ravishda maslahat yordamini ko‘rsatadi. Shuningdek, u axborot resurslaridan foydalanishda ham ko‘maklashadi.

Всемирный банк расширит поддержку проектов в Туркменистане
Руководство Всемирного банка по Центральной Азии во главе с региональным директором Т. Проскуряковой обсудило вопросы сотрудничества с Туркменистаном. Во время визита в Ашхабад с 22 до 26 января делегация Всемирного банка провела серию встреч в правительстве, ряде министерств и ведомств страны, определив приоритеты взаимодействия.
Представители Всемирного банка провели переговоры с вице-премьером по финансово-экономическому блоку Х. Гельдимырадовым, министром финансов и экономики, управляющим Всемирного банка от Туркменистана М. Сердаровым, зампредседателя Центробанка М. Пальвановым.
Отдельные встречи делегации Всемирного банка были с министром здравоохранения и медицинской промышленности А. Пермановым, министром сельского хозяйства и окружающей среды А. Алтыевым и министром энергетики Х. Реджепмырадовым, а также с Союзом промышленников и предпринимателей.
На повестке переговоров были такие вопросы, как расширение поддержки в области COVID-19, развитие АПК и усиление роли частного сектора в национальной экономике, улучшение инвестиционного климата и присоединение Туркменистана к ВТО. Были рассмотрены аспекты технической помощи Всемирного банка странам Центральной Азии с акцентом на общий рынок электроэнергии и другие направления.
Банк регулярно оказывает консультативное содействие Туркменистану в таких областях, как государственные финансы и бухгалтерский учёт, банковский сектор, укрепление статистического потенциала, в также в сферах транспорта, нефтегазовой отрасли, водоснабжения и санитарии, здравоохранения, модернизации служб гидрометеорологии. А также оказывает содействие по доступу к информационным ресурсам (к примеру, Национальная библиотека и Центральная научная библиотека имеют статус депозитариев Всемирного Банка, получают публикации и имеют онлайн доступ к ресурсам Всемирного банка).