Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) Bosh kotibi, tojik diplomati H.Noziriy mintaqada o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va barqaror iqtisodiyotni yaratish rejalarini ma’lum qildi.
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 26-yig‘ilishida Bosh kotib X.Noziriy so‘zga chiqib, tuzilmaning mintaqani ko‘p tomonlama hamkorlik, shuningdek, savdo aloqalari, o‘zaro bog‘liqlik va barqaror rivojlangan makonga aylantirish istagi qat’iy ekanini alohida ta’kidladi.
Unga ko‘ra, savdo, investitsiya, transport, logistika va savdo yo‘laklarini kompleks rivojlantirish masalalari faoliyatning ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekani qayd etildi.
H.Noziriy “Islomobod-Tehron-Istanbul” (ITI) yo‘lagi to‘liq foydalanishga topshirilgani va tartibga solingani, Geografik axborot tizimi (GIS) loyihasi amalga oshirilgani, ECO - TIRACG kafolat assotsiatsiyasining maslahat guruhi tuzilganini ta’kidladi. “Qozog‘iston-Turkmaniston-Eron”, “Qirg‘iziston-O‘zbekiston-Turkmaniston - Eron va Tojikiston - O‘zbekiston - Turkmaniston - Eron – Turkiya” koridorlarini boshqarish mexanizmi, IHT dengiz aloqa markazlari tarmog‘i.
Fuqarolik aviatsiyasi bo‘yicha yuqori darajadagi ishchi guruh ham o‘z faoliyatini boshladi, IHT hududining sharqiy qismida havo xabini yaratish konsepsiyasini ishlab chiqish yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, Bosh kotib IHTga a’zo davlatlar energetika xavfsizligini ta’minlash bilan faol shug‘ullanayotgani, buning uchun mintaqaviy energetika koridorlari yaratilayotgani, toza energiya manbalari joriy etilayotganini ma’lum qildi. Bundan tashqari, ular sanoat kooperatsiyasi, turizmni faol rivojlantirmoqda, atrof-muhitni muhofaza qilish ishlari bilan shug‘ullanmoqda.

Десять стран Азии готовы объединиться в экономический блок
Генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества (ОЭС), таджикский дипломат Х. Нозири заявил о планах создания в регионе блока взаимосвязанных и устойчивых экономик.
Выступая накануне на брифинге по итогам прошедшего в Ташкенте 26-го заседания Совета министров иностранных дел Организации (СМИД ОЭС) Х. Нозири отметил, что организация преисполнена решимости превратить регион в блок взаимосвязанных, устойчивых экономик, посредством надлежащего управления, а также ускорения торговой деятельности.
По его словам, одним из приоритетных направлений деятельности является либерализация торговли и защита инвестиций, а также всемерное развитие транспортно-логистических и торговых коридоров.
Х. Нозири подчеркнул, что полностью введён в действие и упорядочен дорожный коридор Исламабад - Тегеран - Стамбул (ITI), внедрён проект Географической информационной системы (ГИС), созданы консультативная группа гарантийного объединения ECO - TIRACG, механизм управления для коридоров Казахстан - Туркменистан - Иран, Кыргызстан - Узбекистан - Туркменистан - Иран и Таджикистан - Узбекистан - Туркменистан - Иран - Турция, сеть морских координационных центров ОЭС.
Также начала деятельность рабочая группа высокого уровня по гражданской авиации, начата разработка концепции по созданию авиаузла в восточной части региона ОЭС.
Генсек сообщил также, что в странах - членах ОЭС активно занимаются обеспечением энергетической безопасности, для чего создаются региональные энергетические коридоры, внедряются чистые источники энергии. Кроме того, активно развивают промышленную кооперацию, туризм, занимаются охраной окружающей среды.