Toshkentda Turkmaniston va Tojikiston tashqi ishlar vazirlari muzokara o‘tkazdi
Toshkentda Turkmaniston Bosh vaziri o‘rinbosari, tashqi ishlar vaziri R.Meredov tojikistonlik hamkasbi S.Muhriddin bilan strategik sheriklik masalalarini, jumladan, oliy darajadagi bo‘lajak uchrashuvlar jadvalini muhokama qildi.
Uchrashuv 24 yanvar kuni Toshkentda o‘tgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) Tashqi ishlar vazirlari kengashi doirasida bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Ozarbayjon, Eron, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Pokiston, Tojikiston, Turkiya, Turkmaniston va O‘zbekiston tashqi ishlar vazirlari, mintaqaviy tashkilotlar, shuningdek, ixtisoslashgan idoralar, mintaqaviy institutlar va IHTga tegishli idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuv ishtirokchilari savdo, investitsiya, “yashil” iqtisodiyot, raqamlashtirish, energetika, oziq-ovqat xavfsizligi, ekologiya, qishloq xo‘jaligi va transport sohalarida mintaqaviy hamkorlikni jadallashtirish masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek, savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish, IHT makonida iqtisodiy o‘sishning “yangi nuqtalari”ni aniqlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish doirasida Kengash IHT ning 2023 yilga mo‘ljallangan dasturi va tadbirlarning yillik rejasini tasdiqladi. IHT Kotibiyati va ixtisoslashgan organlari faoliyati to‘g‘risidagi hisobotlar qabul qilindi, Tashkilotning loyiha faoliyati bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqildi. 2023 yilgi byudjet tasdiqlandi, O‘zbekistonning IHTga raisligi yakunlari sarhisob qilindi.

Главы МИД Туркменистана и Таджикистана провели переговоры в Ташкенте
Комплекс вопросов стратегического партнёрства, в том числе график предстоящих встреч на высшем и высоком уровнях обсудил в Ташкенте вице-премьер, министр иностранных дел Туркменистана Р. Мередов со своим таджикским коллегой С. Мухриддином.
Встреча состоялись на полях Совета министров иностранных дел Организации экономического сотрудничества (ОЭС), проходившего в узбекской столице 24 января. В заседании приняли участие главы внешнеполитических ведомств Азербайджана, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, Турции, Туркменистана и Узбекистана, руководители региональных организаций, а также специализированных агентств, региональных институтов и аффилированных органов ОЭС.
Участники заседания обсудили широкий спектр вопросов активизации регионального сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, «зеленой» экономики, цифровизации, энергетики, продовольственной безопасности, экологии, сельского хозяйства и транспорта. Также были рассмотрены предложения по дальнейшему развитию торгово-экономических связей, поиска новых путей экономического роста на пространстве ОЭС.
В рамках заседания Совет одобрил рабочую программу и календарь мероприятий ОЭС на 2023 год, были приняты отчёты о деятельности Секретариата и специализированных органов ОЭС, выработаны рекомендации по вопросам проектной деятельности Организации, одобрен бюджет на 2023 год, подведены итоги председательства Узбекистана в ОЭС.