Uchrashuvda Prezident Q.-J. Toqayevga Yevroosiyo taraqqiyot banki (YETB) faoliyati yakunlari va Qozog‘iston bilan kelgusidagi hamkorlik rejasi, shuningdek, bankning kelgusi davr uchun prognozlari haqida ma’lumot berdi.
Joriy yilda bank mamlakatga 1,1 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritib, Qozog‘iston loyihalariga xalqaro investitsiyalarni jalb etishga ta’sir ko‘rsatish niyatida. Transport infratuzilmasi va logistika, sanoat, agrosanoat kompleksi, yashil energiya va suv resurslari kabi sohalarga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
N.Podguzovning aytishicha, o‘tgan yili Yevroosiyo taraqqiyot banki Qozog‘istonga kiritilayotgan sarmoya miqdorini 2021 yilga nisbatan 5 barobarga oshirib, 1,2 milliard dollarga yetkazgan va barcha rejalashtirilgan ko‘rsatkichlardan oshib ketgan.
Davlat rahbariga  xalqaro integratsiya loyihalari amalga oshirilayotgani haqida ma’lumot berildi. Xususan, Ayagoz-Baxti temir yo‘l liniyasi va Qozog‘iston hamda Xitoy o‘rtasidagi chegara o‘tish punkti qurilishi, Astraxan-Mang‘istau suv quvurini modernizatsiya qilish kabi loyihalar.
Bundan tashqari, YETB boshqaruvi raisi Prezidentga shu yil 15 – 17 may kunlari Almati shahrida bo‘lib o‘tadigan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi taraqqiyot institutlari assotsiatsiyasi (ADFIAP) yig‘ilishiga tayyorgarlikning borishi haqida ma’lumot berdi. Yig‘ilishda dunyoning 40 davlatidan 80 dan ortiq rivojlanish institutlari, shuningdek, Qozog‘iston va Markaziy Osiyo davlatlarining xalqaro tuzilmalari, tarmoq vazirliklari ishtirok etib, mamlakat va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga a’zo davlatlar iqtisodiyotiga sarmoya kiritish masalalarini muhokama qiladi.
Q-J. Toqayev Yevroosiyo taraqqiyot banki integratsiya jarayonlarida faol rol o‘ynashini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bankning infratuzilmani modernizatsiya qilish va qurilish loyihalarida ishtirok etishi Qozog‘iston iqtisodiyoti rivojiga katta hissa qo‘shadi.

The Head of State received Chairman of the Board of the Eurasian Development Bank
During the meeting, President K.-Zh. Tokayev was informed about the results of the work and plans for further cooperation of the Eurasian Development Bank (EDB) with Kazakhstan, as well as forecasts for the coming period.
In 2023, the bank intends to invest more than $1.1 billion in Kazakhstan, as well as to facilitate the inflow of international investments into Kazakhstani projects. Among the priority sectors: transport infrastructure and logistics, industry, agro-industrial complex, green energy and water resources.
1. Podguzov said that last year the EDB exceeded all planned indicators, the volume of investments in Kazakhstan amounted to $1.2 billion, an increase of 5 times compared to 2021.
The Head of State was also provided with information on the implementation of cross-country integration projects. In particular, such projects as the construction of the Ayagoz– Bakhty railway line and a border crossing on the Kazakh-Chinese border, as well as the modernization of the Astrakhan – Mangyshlak water pipeline.
In addition, the EDB Chairman told the President about the upcoming meeting of the Association of Development Institutes of the Asia-Pacific Region (ADFIAP), which will be held from May 15 to 17 this year in Almaty. The event will bring together more than 80 organizations from 40 countries of the world, as well as international structures, relevant ministries of Kazakhstan and the region to discuss investment issues in the economy of our country and the EAEU.
K.-Zh. Tokayev stressed the active role of the EDB in integration processes. According to him, the bank's participation in the implementation of infrastructure modernization and construction projects will make a significant contribution to the economic development of Kazakhstan.