Tojikiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlari Berlindagi “Yashil haftalik” xalqaro ko‘rgazmasida namoyish etildi
Tojikiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlari Berlinning «Messe Berlin» ko‘rgazmalar markazida tashkil etilgan 87-“Xalqaro yashil haftalik” ko‘rgazmasida namoyish etildi.
21 yanvar kuni Germaniya Federal oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi vaziri D.O‘zdemirning taklifiga binoan “Oziq-ovqat tizimini transformatsiyalash: ko‘plab inqirozlarga global javob” mavzusida Berlin agrar xo‘jaligi vazirlarining 15-konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda 70 nafar qishloq xo‘jaligi vazirlari va 14 ta xalqaro tashkilot vakillari ishtirok etdi.
Xalqaro oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi ko‘rgazmasi 1926 yilda tashkil etilgan bo‘lib, ushbu tadbir har yili Berlinda “Xalqaro yashil haftalik” nomi ostida o‘tkaziladi.
Bu yil Xalqaro yashil haftalik 87 marotaba  o‘tkazildi, unda 60 ta davlatdan 1400 nafar ishtirokchi turli oziq-ovqat mahsulotlari, uy hayvonlari, qoramollar, qishloq xo‘jaligi texnikasi va texnikalarini namoyish etdi. Ko‘rgazmaga 400 ming ta odam tashrif buyurishi kutilmoqda.
Tadbirda dunyoning turli mamlakatlari qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi, natijada hamkorlik va yashash uchun zarur mahsulotlarni sotish bo‘yicha yuzlab yangi shartnoma va bitimlar imzolanadi.

Сельхозпродукция Таджикистана представлена на выставке «Международная Зелёная неделя» в Берлине
Сельскохозяйственная продукция Таджикистана была представлена на 87-й выставке «Международная Зелёная неделя» в выставочном центре Берлина «Messe Berlin».
21 января по приглашению Федерального министра продовольствия и сельского хозяйства Германии Д. Уздемира состоялась 15-я Конференция министров сельского хозяйства Берлина под названием «Преобразование продовольственных систем: глобальный отклик на многочисленные кризисы», на которой присутствовали около 70 министров сельского хозяйства и представители 14 международных организаций.
Международная выставка продовольствия и сельского хозяйства была основана в 1926 г. и ежегодно проходит в Берлине под названием «Международная Зелёная неделя».
В этом году «Международная Зелёная неделя» состоялась в 87-й раз на общей площади более 113000 м2, где 1400 участников из 60 стран представляют различные продукты питания, домашних животных, крупный рогатый скот, сельскохозяйственное оборудование и машины. Ожидается, что в выставке примут участие около 400000 посетителей.
В рамках мероприятия состоится выставка сельскохозяйственной продукции со всего мира, в результате которой будут подписаны сотни новых контрактов и договоров о сотрудничестве и купле-продаже жизненно важной продукции.