Ostonada ikki mingta yangi ish o‘rni yaratiladi
Joriy yilda o‘ttizta loyihani ishga tushirish ko‘zda tutilgan. Ushbu loyihaga jalb etilayotgan xususiy investitsiyalar hajmi 118 mlrd. tengeni tashkil qiladi (qariyb 256 million dollar).
Ostona hokimi J.Qasimbek joriy yilda umumiy qiymati 118 mlrd. tenge miqdoridagi o‘ttizta loyiha ishga tushirilishini ma’lum qildi.
J.Qasimbek ushbu investitsiya shaharni rivojlantirish va ikki mingta yangi ish o‘rnini yaratish uchun jalb etilishini qayd etdi.  Bular sanoat, tibbiyot, agrosanoat kompleksi sohalaridagi korxonalar, ta’lim yo‘nalishidagi  5 ta obyekt (maktab, bolalar bog‘chalari), 4 tasi moddiy-texnik ta’minot, sport majmualari bo‘yicha loyihalar.
J.Qasimbek Sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vaziri M.Qarabayev bilan birgalikda 1-sonli sanoat parkiga tashrif buyurib, u yerdagi bir qator korxonalar faoliyati bilan tanishdi. ModeX modulli uy-joy qurilishi zavodi, maxsus uskunalar yig‘ish zavodi, vitrajlar, derazalar, tibbiy asbob-uskunalar, mebellar, respiratorlar ishlab chiqarish zavodi shular jumlasidan.
Shuningdek, u Davlat rahbarining topshirig‘iga muvofiq, investitsiya jalb etish va investorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun qulay shart-sharoitlar yaratilayotganini qo‘shimcha qildi.

Более двух тысяч рабочих мест создадут в Астане
В этом году планируется запустить около 30 проектов. Общая сумма частных инвестиций - свыше 118 млрд тенге (около $256 млн).
Аким г. Астаны Ж. Касымбек сообщил, что в этом году планируют запустить около 30 проектов с общей суммой инвестиций более 118 млрд тенге (около $256 млн).
Ж. Касымбек отметил, что к развитию города привлекаются частные инвестиции. Будет создано более 2 тыс. рабочих мест. Это предприятия в сферах промышленности, медицины, агропромышленного комплекса, объектов в сфере образования (школы, детсады)4 проекта в сфере логистики, спорткомплексы.
Ж. Касымбек вместе с министром индустрии и инфраструктурного развития М. Карабаевым посетили индустриальный парк №1, где ознакомились с работой ряда предприятий. В их числе завод модульного домостроения ModeX, сборочный завод специализированной техники, завод по производству витражей, окон, медоборудований, мебели, респираторов.
Градоначальник добавил, что по поручению Главы государства создаются комфортные условия для привлечения инвестиций и поддержки инвесторов.