Multimodal yoʼlak boʼyicha yuqori darajadagi ishchi guruhning birinchi yigʼilishi boʼlib oʼtdi
Dushanbe shahrida Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IXT) shafeligida “Tojikiston – Oʼzbekiston – Turkmaniston – Eron – Turkiya” (TOʼTET) + Xitoy multimodal yoʼlagi boʼyicha yuqori darajadagi ishchi guruhining birinchi yigʼilishi boʼlib oʼtdi.
Yuk tashishni koʼpaytirish va savdo tartib-qoidalarini soddalashtirish, ayniqsa, dengizga chiqish imkoniyati boʼlmagan davlatlar uchun mazkur xalqaro tranzit yoʼlagini rivojlantirish va ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
“Bugungi kunda Tojikiston saʼy-harakatlari va Xitoy koʼmagida Shugʼnon viloyati maʼmuriy markazi – Qalay-Xumb – Vanj avtomobil yoʼlining uzunligi 92 km boʼlgan qurilish loyihasi amalga oshirilmoqda. Loyiha TOʼTET multimodal koridorini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi”, — dedi Tojikiston transport vaziri А.Ibroxim.
А.Ibrohim Tojikiston jahon hamjamiyatining bir qismi sifatida barqaror savdo va iqtisodiy oʼsishga koʼmaklashish maqsadida xalqaro savdoni taʼminlashda transport-logistikani rivojlantirishga saʼy-harakatlarni amalga oshirayotganini taʼkidladi.
Maʼlumot uchun: Tojikiston, Oʼzbekiston, Turkmaniston va Eron orqali Xitoydan Turkiyaga yuk tashishning yangi yoʼnalishi ilk bor 2022-yil 18-oktabr kuni Dushanbe shahrida boʼlib oʼtgan “Tojikiston va Rossiya oʼrtasidagi transport aloqalarini rivojlantirishda logistika va uning afzalliklari” xalqaro konferensiyasi doirasida taqdim etilgan edi. mintaqa mamlakatlari

Состоялось первое совещание рабочей группы высокого уровня по мультимодальному коридору
Первое совещание рабочей группы высокого уровня по мультимодальному коридору «Таджикистан – Узбекистан – Туркменистан – Иран – Турция» (ТУТИТ) + Китай прошло в Душанбе под эгидой Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
Обсуждены вопросы развития и продвижения указанного международного транзитного коридора с целью увеличения грузоперевозок и упрощения процедур торговли, особенно для стран, не имеющих доступа к морю.
«Сегодня благодаря усилиям Таджикистана и при поддержке Китая реализуется проект строительства автомобильной дороги «Калаи-Хумб — Ванч — административный центр Шугнанского района» протяжённостью 92 км. Проект будет способствовать дальнейшему развитию мультимодального коридора «ТУТИТ», – отметил Министр транспорта Таджикистана А. Иброхим.
А. Иброхим отметил, что Таджикистан как часть мирового сообщества прилагает усилия для развития транспорта и логистики в обеспечении международной торговли для продвижения устойчивой торговли и экономического роста.
Справочно: новый маршрут для перевозки грузов из Китая в Турцию через Таджикистан, Узбекистан, Туркменистан и Иран впервые был представлен 18 октября 2022 г. в Душанбе во время Международной конференции «Логистика и её преимущества в развитии транспортных сообщений Таджикистана со странами региона».