A.Smoilov ExxonMobil katta vitse-prezidenti bilan Tengiz va Qashag'onni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smoilov ExxsonMobil kompaniyasi katta vitse-prezidenti Jon Uilan bilan uchrashdi.
Tomonlar Tengiz konida kelgusida kengaytirish va quduqlar bosimini boshqarish bo'yicha loyihalarni amalga oshirish, “Qashag'on” konini yanada rivojlantirish rejalari, suyultirilgan neft gazini ichki bozorga yetkazib berish va gaz ajratish majmuasini qurish masalalarini muhokama qildilar.
Hukumat rahbari yirik neft-gaz loyihalarida mahalliy tarkibni oshirish iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini rivojlantirishning muhim omillaridan biri ekanigini alohida ta'kidladi. Shu munosabat bilan u operatorlar ehtiyojlari uchun mahsulot ishlab chiqarishga qiziqqan mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlikni kuchaytirishga chaqirdi.
"Bu xorijdan import qilinayotgan qator neft-gaz mashinasozlik mahsulotlariga bo'lgan ehtiyojni to'ldirish imkonini beradi", – deydi Alixon Smoilov.
Umuman olganda, Bosh vazir hukumat qo'shma rejalarni amalga oshirish doirasida kompaniya bilan konstruktiv muloqotga doimo ochiq ekanini ta'kidladi.
O'z navbatida, Jon Uilan ExxonMobil Qozog'istonda o'z vakolatxonasini ochgan birinchi xorijiy xalqaro neft kompaniyalaridan biri bo'lganini eslatdi.
“Bugungi kunga qadar biz respublikaga 28 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritdik, bu esa bizni eng yirik xorijiy investorlardan biriga aylantiradi.Kashagan, Tengiz va Kaspiy quvurlari konsorsiumi kabi yirik loyihalarda uzoq yillik hamkor sifatida biz bundan buyon ham ikki tomonlama aloqalarimiz va strategik sherikligimizni mustahkamlashga umid qilamiz". - dedi Jon Uilan

А. Смаилов обсудил со старшим вице-президентом «ЭксонМобил» дальнейшую разработку Тенгиза и Кашагана
Премьер-министр Республики Казахстан Алихан Смаилов провел встречу со старшим вице-президентом компании «ЭксонМобил» Джоном Уиланом.
Стороны обсудили реализацию проектов будущего расширения и управления устьевым давлением на месторождении Тенгиз, планы по дальнейшей разработке месторождения Кашаган, вопросы поставок сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок и строительства газосепарационного комплекса.
Глава Правительства подчеркнул, что увеличение местного содержания в крупных нефтегазовых проектах является одним из ключевых факторов для развития базовых отраслей экономики. В этой связи он призвал укреплять взаимодействие с местными производителями, заинтересованными в выпуске продукции для нужд операторов.
"Это позволит закрыть потребность по ряду позиций товаров нефтегазового машиностроения, которые в настоящее время импортируются", - сказал Алихан Смаилов.
В целом Премьер-Министр отметил, что Правительство всегда открыто к конструктивному диалогу с компанией в рамках реализации совместных планов.
В свою очередь Джон Уилан напомнил, что «ЭксонМобил» была одной из первых иностранных международных нефтяных компаний, открывших свое представительство в Казахстане.
"На сегодняшний день мы инвестировали в республику более $28 миллиардов, что делает нас одним из крупнейших иностранных инвесторов. Являясь давним партнером по таким крупным проектам, как Кашаган, Тенгиз и Каспийский трубопроводный консорциум, мы надеемся на дальнейшее укрепление наших двусторонних связей и стратегического партнерства", - сказал он.