Qirg'iziston va Turkiya o'rtasida siyosiy maslahatlashuvlar bo'lib o'tdi
4-oktabr' kuni Turkiyaning Istanbul shahrida Qirg'iziston-Turkiya ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlari bo'lib o'tdi.
Qirg'iziston delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Aybek Moldogaziev, Turkiya delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Burak Akchapar boshchilik qildi. Maslahatlashuvlarda Qirg'izistonning Turkiyadagi elchisi Ruslan Kazakboyev ham ishtirok etdi.
Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berishicha, o'tgan siyosiy maslahatlashuvlar chog'ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, harbiy-texnikaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi o'zaro hamkorlik, ko'p tomonlama platformalarda qo'shma harakatlarni muvofiqlashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Tomonlar, shuningdek, bo'lajak tadbirlar jadvalini ko'rib chiqdilar hamda rejalashtirilgan tashriflar va oliy va yuqori darajadagi uchrashuvlarni muhokama qildilar.
Ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va chuqurlashtirish, mamlakatlar o'rtasidagi o'zaro tovar ayirboshlashni ko'paytirish, shu jumladan Qirg'iziston-Turkiya taraqqiyot jamg'armasini (investitsiyalarini) tashkil etish, shuningdek, Qirg'izistonga turk sarmoyalarini jalb qilish va biznes bilan bog'liq masalalarni hal etish masalalari, shuningdek Turk shirkatlarining Qirg'izistondagi faoliyati muhokama qilindi.
Qirg'iziston tomoni 150 nafar Qirg'iziston fuqarosining Turkiyadagi tibbiyot muassasalarida har yili bepul davolanishini ko'zda tutuvchi Sog'liqni saqlash va tibbiyot fanlari sohasida hamkorlik to'g'risidagi bitimni amalga oshirishni tezroq qayta boshlash muhimligini alohida ta'kidladi, shuningdek, taqdim etilgan kvotani kengaytirish iltimosini bildirdi.
Qirg'iziston va Turkiya fuqarolarining o'zaro safarlari, qolish shartlarini soddalashtirish va ikki davlat fuqarolari uchun vizasiz rejimni uzaytirish masalalari muhokama qilindi.

Между Кыргызстаном и Турцией состоялись политические консультации
4 октября в городе Стамбул Турции состоялись двусторонние кыргызско-турецкие политические консультации.
Делегацию Кыргызстана возглавил заместитель министра иностранных дел Айбек Молдогазиев, делегацию Турции — заместитель министра иностранных дел Бурак Акчапар. В консультациях также принял участие посол Кыргызстана в Турции Руслан Казакбаев.
Как сообщила пресс-служба МИД, в ходе прошедших политических консультаций обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, военно-технической и культурно-гуманитарной сферах.
Состоялось обстоятельное обсуждение вопросов взаимодействия в рамках международных и региональных организаций, а также координации совместных действий на многосторонних площадках.
Стороны также рассмотрели график предстоящих мероприятий и обсудили планируемые визиты и встречи на высшем и высоком уровнях.
Обсуждены вопросы развития и углубления двусторонних торгово-экономических отношений, увеличения взаимного торгового оборота между странами, в том числе путем учреждения кыргызско-турецкого Фонда развития (инвестиционного), а также вопросы привлечения турецких инвестиций в Кыргызстан и решения вопросов, связанных с предпринимательской деятельностью турецких компаний в Кыргызстане.
Кыргызской стороной была особо отмечена важность скорейшего возобновления реализации Соглашения о сотрудничестве в области здравоохранения и медицинских наук, предусматривающего ежегодное бесплатное лечение 150 граждан Кыргызстана в медицинских учреждениях Турции, а также выражена просьба о расширении предоставляемой квоты.
Обсуждены вопросы взаимных поездок граждан Кыргызстана и Турции, упрощения условий пребывания и расширения сроков действия безвизового режима для граждан двух государств.