Turkmaniston rahbari agrosanoat majmuasini rivojlantirish bo'yicha qator topshiriqlar berdi
Turkmaniston rahbari Serdar Berdimuhamedov Vazirlar Mahkamasi yig'ilishida qishloq xo'jaligi korxonalarini to'liq quvvat bilan ishga tushirish bo'yicha o'z vaqtida chora-tadbirlar ko'rishni topshirdi.
Hukumat rahbari o'rinbosari Tangriguli Atahalliev nazorati ostidagi tarmoqlardagi korxonalarning to'qqiz oylik faoliyati yakunlari, shuningdek, respublika hududlarida mavsumiy dala ishlarining borishi to'g'risida ma'ruza qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, umuman Agrosanoat majmuasi bo'yicha mahsulot ishlab chiqarish hajmi o'tgan yilning shu davriga nisbatan o'sish sur'ati 105,3 foizni tashkil etdi. Shu bilan birga, Qishloq xo'jaligi vazirligi bo'yicha – 105,6 foiz, Atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligi – 100,1 foiz, Suv xo'jaligi davlat qo'mitasi – 102,5 foiz, Türkmen atlary davlat birlashmasi bo'yicha – 101,1 foizga bajarildi. Investitsiyalarni rivojlantirish rejasi 217,4 foizga bajarildi.

Глава Туркменистана дал ряд поручений по развитию агропромышленного комплекса
Глава Туркменистана Сердар Бердымухамедов провёл заседание кабинета министров, в ходе которого поручил осуществить своевременные шаги для задействования предприятий агропромышленного комплекса на полную мощность.
Заместитель главы правительства Тангрыгулы Атахаллыев отчитался об итогах деятельности предприятий курируемых отраслей за девять месяцев, а также о ходе сезонных полевых работ в регионах страны.
Он сообщил, что в целом по АПК темп роста объёмов производства продукции по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 105,3 процента. При этом по министерству сельского хозяйства — 105,6 процента, министерству охраны окружающей среды — 100,1 процента, госкомитету водного хозяйства — 102,5 процента, гособъединению Türkmen atlary — 101,1 процента. План по освоению инвестиций выполнен на 217,4 процента.
Глава государства, резюмируя отчёт, заострил внимание на продолжении работы по созданию современных производств, ориентированных на выпуск экологически чистой высококачественной сельхозпродукции.