Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi Tojikistonga maktablar qurishda yordam beradi
Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi ko‘magida Tojikistonda yangi maktablar qurish rejalashtirilmoqda. Hamkorlikning beshinchi bosqichi doirasida 19 ta maktab quriladi.
“Bir qator umumta’lim maktablarini qurish va jihozlash, 5-bosqich” loyihasi bo‘yicha tegishli kelishuvni Tojikiston moliya vaziri Fayziddin Qahhorzoda va Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi bosh direktori Sulton Abdulrahmon Al-Marshad imzoladi.
Loyihaning umumiy qiymati 20 million dollar bo‘lib, u to‘liq Saudiya taraqqiyot jamg‘armasining imtiyozli kreditlari hisobidan moliyalashtiriladi.
Bu mablag‘ kelajakda 30 ming o‘quvchi ta’lim olishi mumkin bo‘lgan 19 ta maktab qurilishiga sarflanadi. Loyiha joriy yilda boshlanadi va 2028 yilda yakunlanishi kutilmoqda.
Shuningdek, manbaning ta'kidlashicha, 2017 yilning may oyida imzolangan “Bir qator umumta’lim maktablarini qurish va jihozlash, 4-bosqich” loyihasi bo‘yicha kredit shartnomasi doirasida 9 oktyabr kuni Shahrinavda 620 o‘rinli yangi maktab foydalanishga topshirildi.
Bu loyihaning to‘rtinchi bosqichi doirasida Tojikistonning turli hududlarida 34 ta umumta'lim maktablari qurilgan. Ushbu bosqichning umumiy qiymati 35 million dollarni tashkil etadi.
Shunday qilib, loyihaning 5-bosqichi hisobga olinmagan holda, avvalgi barcha bosqichlar uchun Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi tomonidan umumiy qiymati 75 million AQSh dollariga teng 57 ta umumta’lim maktabi qurilishi moliyalashtirildi.
Loyihalar Mo‘minobod, Xovaling, Baljuvon, Dang‘ara, Shamsiddini Shoxin, Vose, Farxor, Temurmalik, Hamadoniy, Xuroson, Jayxun, Vaxsh, Pyanj, Kabodiyon, Shahritus, Doʻsti, Jomiy, Devashtich, Asht, Maschox, Varzob, Rudakiy, Nurobod, shuningdek, Koʻlob, Boxtar, Nurek, Istaravshan, Penjikent, Konibodom, Vahdat shahar va tumanlarida umumta’lim maktablarini qurish va jihozlash orqali ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan edi.
Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi Tojikistonda o‘z faoliyatini 2002 yilda boshlagan. Jamg‘armaning sog‘liqni saqlash, ta’lim, irrigatsiya, transport va infratuzilmani rivojlantirish loyihalari va dasturlariga qo‘shgan hissasi 193 million dollarni tashkil etadi.

Саудовский фонд развития поможет Таджикистану в строительстве школ
В Таджикистане планируется строительство новых школ при поддержке Саудовского фонда развития. В рамках пятой фазы сотрудничества будут построены 19 школ.
Соответствующее соглашение по проекту «Строительство и оборудование ряда средних школ, фаза 5» подписали министр финансов Таджикистана Файзиддин Каххорзода и генеральный директор Саудовского фонда развития Султан Абдулрахман Аль-Маршад.
Общая стоимость проекта составляет $20 млн, а финансируется он полностью за счёт средств льготного кредитования Саудовского фонда развития.
Эта сумма будет направлена на строительство 19 школ, в которых в дальнейшем смогут обучаться 30 тысяч учащихся.
Реализация проекта начнется в текущем году, а срок его завершения ожидается в 2028 году.
Источник также сообщил, что в рамках подписанного еще в мае 2017 года кредитного соглашения по проекту «Строительство и оборудование ряда средних школ, фаза 4» 9 октября состоялось открытие новой школы в Шахринаве на 620 мест.
Это одна из 34 средних школ, которые построены в различных регионах Таджикистана в рамках четвертой фазы проекта. Сумма этой фазы составляет $35 млн.
Таким образом, без учета 5-й фазы проекта за все предыдущие этапы Саудовский фонд развития профинансировал строительство 57 общеобразовательных школ на общую сумму $75 млн.
Проекты были нацелены на улучшение качества образования посредством строительства и оснащения средних школ в районах Муминабад, Ховалинг, Балджуван, Дангара, Шамсиддини Шохин, Восеъ, Фархор, Темурмалик, Хамадони, Хуросон, Джайхун, Вахш, Пяндж, Кабодиён, Шахритус, Дусти, Джами, Деваштич, Ашт, Мастчох, Варзоб, Рудаки, Нурабад, а также в городах Куляб, Бохтар, Нурек, Истаравшан, Пенджикент, Канибадам, Вахдат.
Саудовский фонд развития начал свою деятельность в Таджикистане в 2002 году. Вклад фонда в проекты и программы развития в сферах здравоохранения, образования, ирригации, транспорта и инфраструктуры составляет $193 млн.