Sadir Japarov prezident ma'muriyatining yangi binosiga nom tanlashni so'ramoqda
Sadir Japarov jamoatchilikdan prezident ma'muriyatining yangi binosi uchun nom tanlashni so'ramoqda. Bu haqda davlat rahbari Facebookdagi sahifasida ma'lum qildi.
Davlat rahbari yangi strategik obyekt qurilishi nihoyasiga yetayotganini va jamoatchilik unga yaxshi nom berish kerakligini ta'kidladi.
“Turli takliflar tushmoqda – “Ak Ordo”, “Qut Ordo”, “Aykol Ordo”, “Intimak Ordo”.
Men keng jamoatchilikning taklif va mulohazalarini tinglashga qaror qildim, chunki bu nom abadiy qoladi. Bu tarix bo'ladi. Shuning uchun takliflaringizni kutaman. Nega prezident ma'muriyatining yangi binosi nomiga u yoki bu variantni taklif qilayotganingizni albatta ko'rsating”, — deb yozgan Sadir Japarov.
Eslatib o'tamiz, Bishkekda buzib tashlangan “Issiqko'l” mehmonxona majmuasi o'rnida prezident ma'muriyatining yangi binosi qurilishi davom etmoqda. Davlat rahbari ishlarini boshqarishni nazorat qiluvchi yirik loyihaning borishi haqida jamoatchilik xabardor emas.
Iyul' oyida Sadir Japarov yangi “Oq uy” qurilishi sentabrda yakunlanishini, oktyabr oyida esa u yerda MDH davlatlari rahbarlarining sammiti bo'lib o'tishini aytgan edi.

Садыр Жапаров просит выбрать название для нового здания администрации президента
Президент Садыр Жапаров просит общественность выбрать название для нового здания администрации главы государства. Об этом он сообщил на своей странице Facebook.
Он отметил, что близится к завершению строительство нового стратегического объекта. И нужно дать ему хорошее название.
«Поступают различные предложения — «Ак Ордо», «Кут Ордо», «Айкөл Ордо», «Ынтымак Ордо».
Я решил прислушаться к предложениям и мнению широкой общественности, так как это название останется навечно. Это будет историей. Поэтому буду ждать ваших предложений. И обязательно укажите, почему вы предлагаете тот или иной вариант названия нового здания администрации президента», — написал Садыр Жапаров.
Напомним, в Бишкеке на месте снесенного гостиничного комплекса «Иссык-Куль» продолжается строительство нового здания администрации президента. Как продвигается масштабный проект, который контролирует управление делами главы государства, общественности не сообщают.
В июле Садыр Жапаров рассказал, что строительство нового «Белого дома» завершится в сентябре, уже в октябре там пройдет саммит глав стран СНГ.