Xabar qilinishicha, shahar iqtisodiyotining jadal o'sishi ta'minlandi, qisqa muddatli iqtisodiy ko'rsatkich yil boshidan beri 13,5 foizga o'sdi. Ishlab chiqarish sanoatining rivojlanish sur'ati bo'yicha (+21%) Olmaota respublikada barqaror ravishda birinchi o'rinni egallaydi. Metropol iqtisodiyotiga 1 trillion tenge (taxminan 2,1 milliard dollar) dan ortiq investitsiyalar jalb etilgan, xususiy investitsiyalarning o'sishi esa 7,3 foizni tashkil etgan. Kichik va o'rta biznesning faol sub'ektlari soni 25,8 foizga o'sib, 341 ming donani tashkil etdi. Respublika budjetiga tushumlar 38,4 foizga oshib, 3,91 trln tenge (8,2 mlrd dollar) ga yetdi, mahalliy budjetga tushumlar rejasi 28,7 foizga oshdi 243 mlrd tenge (510 mln dollardan ortiq). Yil boshidan beri 58,7 ming ish o'rni yaratildi, ularning 77 foizi doimiy ish o'rinlari. 2023 yil yakunlariga ko'ra, iqtisodiyot o'sishi 6,5% gacha tezlashishi kutilmoqda.
Seysmik xavfsizlikni taʼminlash maqsadida 28 ta seysmik ogohlantirish punktlarini oʻrnatish ishlari toʻliq yakunlandi, favqulodda vaziyatlarda 545 ta xavfsiz toʻplanish joylari aniqlandi. Tibbiy xizmatlar sifatini oshirish maqsadida birlamchi tibbiy-sanitariya yordamining yagona standarti ishlab chiqildi. Yil boshidan buyon aholi o‘limi 11 foizga, onalar o‘limi 32,4 foizga, chaqaloqlar o‘limi 35,5 foizga kamaydi. Ta’lim sohasida 4,9 ming o‘quvchi o‘rinli 10 ta maktab va 4 ta qo‘shimcha bino qurildi.
Yil oxiriga kelib shaharda yashil maydonlar maydoni kishi boshiga 12,3 kvadrat metrgacha oshadi. Olmaota hokimi yil boshidan boshlab yashil maydonlarni avtomatik sug'orish qamrovi 3,4 baravar ko'paygani haqida xabar berdi. Shunday qilib, 2023 yilning 9 oyida 405 gektar maydonda ish olib borildi, yil oxirigacha bu ko'rsatkich 587 gektarga etkaziladi.
Prezident, shuningdek, Olmaotadagi markazsizlashtirishning oraliq natijalari bilan tanishdi. Davlatimiz rahbari tomonidan qo'llab-quvvatlangan tashabbus doirasida tuman hokimligi tomonidan 15 ta funksiya byudjetning 3,1 baravaridan 184,3 mlrd tenge (387 mln dollar) gacha o'sishi bilan ta'minlandi. Bugungi kunda joriy ta'mirlash ishlari 196 ming kvadrat metr yo'llarni tashkil etdi, 100 km dan ortiq suv ta'minoti va kanalizatsiya tarmoqlari qurildi va boshqalar.
K.-J. Tokaev uchrashuv yakunida aholini sifatli suv ta'minoti va suv chiqarish bilan ta'minlash, investitsiyalarni jalb qilish bo'yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish, shuningdek, Olmaota aglomeratsiyasi bilan transport aloqasini yaxshilash bo'yicha loyihalarni yanada amalga oshirishga alohida e'tibor qaratishni buyurdi.

К.-Ж. Токаев принял акима г. Алматы Е. Досаева
Глава государства заслушал доклад о предварительных итогах социально-экономического развития Алматы за 9 месяцев т. г.
Было доложено, что обеспечен динамичный рост экономики города, краткосрочный экономический индикатор с начала года вырос на 13,5%. По темпам развития обрабатывающей промышленности (+21%) Алматы стабильно занимает первое место в стране. В экономику мегаполиса привлечено более 1 трлн тенге (около $2,1 млрд) инвестиций, при этом рост частных инвестиций составил 7,3%. Количество активно действующих субъектов МСБ выросло на 25,8% - до 341 тыс. единиц. Поступления в республиканский бюджет увеличились на 38,4% - до 3,91 трлн тенге ($8,2 млрд), план поступлений в местный бюджет перевыполнен на 28,7% - 243 млрд тенге (более $510 млн). С начала года создано 58,7 тыс. рабочих мест, из них 77% - постоянных. По итогам 2023 года ожидается ускорение роста экономики до 6,5%.
Для обеспечения сейсмической безопасности полностью завершена установка 28 сейсмостанций раннего оповещения, определены 545 безопасных мест сбора при ЧС. В целях повышения качества медицинских услуг разработан Единый стандарт первичной медико-санитарной помощи. С начала года смертность населения снизилась на 11%, материнская – на 32,4%, младенческая – на 35,5%. В сфере образования построены 10 школ и 4 дополнительных корпуса на 4,9 тыс. ученических мест.
Площадь зеленых насаждений в городе к концу года увеличится до 12,3 кв. м/чел. Аким Алматы доложил об увеличении охвата автоматическим поливом зеленых насаждений с начала года в 3,4 раза. Так, за 9 месяцев 2023 г. работы проведены на 405 га, до конца года показатель будет доведен до 587 га.
Президент был также ознакомлен с промежуточными результатами децентрализации в Алматы. В рамках поддержанной Главой государства инициативы районным акиматам переданы 15 функций с соответствующим увеличением бюджета в 3,1 раза до 184,3 млрд тенге ($387 млн). На сегодня текущим ремонтом охвачено 196 тысяч кв. м дорог, построено свыше 100 км сетей водоснабжения и водоотведения и др.
К.-Ж. Токаев, по итогам встречи поручил уделить особое внимание дальнейшей реализации проектов по обеспечению жителей качественным водоснабжением и водоотведением, усилению мер по привлечению инвестиций, а также улучшению транспортной связанности с Алматинской агломерацией.