Uning ma'lumotlariga ko'ra, Ichki ishlar vazirligiga 66 ta texnika topshirilgan.
O'z nutqida Vazirlar Mahkamasi rahbari so'nggi ikki yil ichida respublika bo'ylab 42 dan ortiq yangi binolar qurilib, 200 ga yaqin ichki ishlar organlari binolari ta'mirlanganini ta'kidladi.
"Har bir militsiya bo'limida maxsus kameralar o'rnatilgan. Raqamlashtirish doirasida fuqarolarning xavfsizligini ta'minlash maqsadida respublika byudjeti mablag'laridan 800 ta server uskunalari, DVR, planshetlar, 1 ming 200 ta tana kameralari sotib olindi. Har bir tuman va shahar ichki ishlar bo'limlarida avtotransport vositalari yangilandi, 59 ta ko'chma militsiya qabulxonasi faoliyat ko'rsatmoqda", dedi u.
Akilbek Japarov 2019 yildan beri ichki ishlar xodimlarining ish haqi sezilarli darajada oshganini qo'shimcha qildi. Agar oddiy militsiya inspektori 24 ming so'm olgan bo'lsa, hozir 45 ming, Batken shahrida 80 mingga yaqin.
Vazirlar Mahkamasi rahbari, shuningdek, Ichki ishlar vazirligining tezkor boshqaruv markaziga tashrif buyurdi, u erda militsiya uchastka inspektorlari va yo'l harakati politsiyasi xodimlarining tana kameralari bilan sinxronlashtirilgan videokameralar ishi bilan tanishdi.
Bundan tashqari, u ichki qo'shinlar va maxsus maqsadli polkning yangi og'ir yuk mashinalarini ko'zdan kechirdi, shuningdek, Chuy viloyati bo'ylab yo'l harakati xavfsizligini ta'minlash bo'linmasining yangi binosi bilan tanishdi.

A. Japarov a took part in the transfer of equipment to the Ministry of Internal Affairs
Chairman of the Cabinet of Ministers Akylbek Japarov, together with members of the Club of Generals of the Ministry of Internal Affairs, took part in the transfer of equipment to the Ministry of Internal Affairs.
According to her, 66 pieces of equipment were transferred to the Ministry of Internal Affairs.
During his speech, the head of the Cabinet of Ministers noted that over the past two years, more than 42 new buildings have been built throughout the republic and about 200 buildings of internal affairs bodies have been repaired.
"In the each police station installed are special cameras. As part of digitalization, in order to ensure the safety of citizens, 800 units of server equipment, video recorders, tablets, and 1,200 body cameras were purchased from the republican budget. Vehicles have been updated in each district and city departments of internal affairs, 59 mobile police reception rooms are operating," he said.
Akylbek Japarov added that starting in 2019, the salaries of internal affairs officers have been significantly increased. If an ordinary police inspector received 24 thousand soms, now it is 45 thousand, in Batken — about 80 thousand.
The head of the Cabinet of Ministers also visited the center of the operational management of the Ministry of Internal Affairs, where he got acquainted with the work of video cameras synchronized with body cameras of local police inspectors and traffic police officers.
In addition, he inspected the new heavy-duty vehicles of the Internal Troops and the Special Purpose Regiment, and also got acquainted with the new building of the road safety unit in the Chui region.