Uning ma'lumotlariga ko'ra, Ichki ishlar vazirligiga 66 ta texnika topshirilgan.
O'z nutqida Vazirlar Mahkamasi rahbari so'nggi ikki yil ichida respublika bo'ylab 42 dan ortiq yangi binolar qurilib, 200 ga yaqin ichki ishlar organlari binolari ta'mirlanganini ta'kidladi.
"Har bir militsiya bo'limida maxsus kameralar o'rnatilgan. Raqamlashtirish doirasida fuqarolarning xavfsizligini ta'minlash maqsadida respublika byudjeti mablag'laridan 800 ta server uskunalari, DVR, planshetlar, 1 ming 200 ta tana kameralari sotib olindi. Har bir tuman va shahar ichki ishlar bo'limlarida avtotransport vositalari yangilandi, 59 ta ko'chma militsiya qabulxonasi faoliyat ko'rsatmoqda", dedi u.
Akilbek Japarov 2019 yildan beri ichki ishlar xodimlarining ish haqi sezilarli darajada oshganini qo'shimcha qildi. Agar oddiy militsiya inspektori 24 ming so'm olgan bo'lsa, hozir 45 ming, Batken shahrida 80 mingga yaqin.
Vazirlar Mahkamasi rahbari, shuningdek, Ichki ishlar vazirligining tezkor boshqaruv markaziga tashrif buyurdi, u erda militsiya uchastka inspektorlari va yo'l harakati politsiyasi xodimlarining tana kameralari bilan sinxronlashtirilgan videokameralar ishi bilan tanishdi.
Bundan tashqari, u ichki qo'shinlar va maxsus maqsadli polkning yangi og'ir yuk mashinalarini ko'zdan kechirdi, shuningdek, Chuy viloyati bo'ylab yo'l harakati xavfsizligini ta'minlash bo'linmasining yangi binosi bilan tanishdi.

А. Жапаров принял участие в передаче техники МВД
Председатель кабинета министров Акылбек Жапаров совместно с членами Клуба генералов МВД принял участие в передаче техники Министерству внутренних дел.
По ее данным, МВД было передано 66 единиц техники.
В ходе выступления глава кабмина отметил, что за последние два года по всей республике построено более 42 новых зданий и отремонтировано около 200 зданий органов внутренних дел.
«В каждом отделении милиции установлены специальные камеры. В рамках цифровизации, в целях обеспечения безопасности граждан из средств республиканского бюджета закуплены 800 единиц серверного оборудования, видеорегистраторов, планшетов, 1 тысяча 200 боди-камер. Обновлен автотранспорт в каждом районном и городском отделах внутренних дел, работают 59 передвижных приемных милиции», — сказал он.
Акылбек Жапаров добавил, что с 2019 года значительно увеличена заработная плата сотрудников внутренних дел. Если рядовой инспектор милиции получал 24 тысячи сомов, то сейчас — 45 тысяч, в Баткене — около 80 тысяч.
Глава кабмина побывал также в центре оперативного управления МВД, где ознакомился с работой видеокамер, синхронизированных с боди-камерами участковых инспекторов милиции и сотрудников ГУОБДД.
Кроме этого, он осмотрел новые большегрузные машины Внутренних войск и Полка специального назначения, а также ознакомился с новым зданием подразделения по обеспечению безопасности дорожного движения по Чуйской области.