27 yil ichida Qirg'izistonda yo'l qurilishidan xorijiy kompaniyalarning foydasi taxminan 330 million dollarni tashkil etdi
Xalqaro qurilish shartnomasining 27 yillik faoliyati davomida 47 pudratchi tanlab olindi, ulardan ikkitasi mahalliy va mahalliy kompaniyalar bilan chuqur ta'mirlash uchun 18 ta shartnoma imzolandi.
Qurilish-ta'mirlash ishlarining hajmi va sifati ustidan texnik nazoratni amalga oshirish uchun 37 ta maslahat kompaniyasi yollandi, ulardan 2 tasi mahalliy kompaniyalar, ulardan biri "Qirg'iziston transport loyihasi"davlat korxonasi.
27 yil ichida xorijiy kompaniyalarning umumiy taxminiy foydasi hozirgi dollar kursi bo'yicha taxminan 330 million dollar yoki 28 milliard so'mni tashkil etadi.
Yo'l qurilishiga investitsiyalarning o'rtacha rentabelligi 12 yildan 20 yilgacha.
Ma'lum bo'lishicha, so'nggi yillarda malakali kadrlar – muhandislar, dizaynerlar, mexanizatorlar, uskunalar operatorlari qo'shni mamlakatlarga ko'chib ketishgan.

За 27 лет прибыль иностранных компаний от строительства дорог в Кыргызстане составила порядка 330 млн долларов
За 27 лет работы международного строительного подряда, отобрано 47 подрядчиков, из них двое местные и для ямочного ремонта с местными компаниями заключено 18 соглашений.
Для выполнения технического надзора за объемом и качеством строительно-ремонтных работ, были наняты 37 консультационных компаний, из них 2 компании местные, одна из которых ГП институт «Кыргыздортранспроект».
За 27 лет совокупная ориентировочная прибыль иностранных компаний составляет около 330 млн долларов или 28 млрд сомов по нынешнему курсу доллара.
Средняя окупаемость инвестиций в дорожное строительство составляет от 12 до 20 лет.
Стало известно, что за последние годы произошел отток квалифицированных кадров – инженеров, проектировщиков, механизаторов, операторов оборудования в соседние страны.