Tojikiston Respublikasi bosh vaziri Kohir Rasulzoda Xatlon viloyatining Qulob zonasi shaharlari va tumanlariga tashrif buyurdi, Qulobda o'quv yurtining qo'shimcha binosini ochdi, shuningdek, bir nechta obyektlar bilan tanishdi.
Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Kohir Rasulzod va Xatlon viloyati raisi Davlatali Said ishtirokida 14-sonli umumiy O'rta ta'lim muassasasi oldida qo'shimcha bino ochildi.
Bino ikki qavatdan iborat bo'lib, 10 ta sinfga ega. Muassasada 847 o'quvchi tahsil oladi va 52 o'qituvchi ishlaydi.
Shuningdek, mamlakat Bosh vaziri Vosey tumanidagi Mirali Mahmadaliyev nomidagi qishloq jamoatchiligining Selbur qishlog'ida modernizatsiyadan so'ng zamonaviy sport maydonchasini ochdi va uni umumiy foydalanishga topshirdi.
Tojikiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligini nishonlash tadbirlari rejasi doirasida zamonaviy sport maydonchasi tadbirkorlar va "Mirosor" dehqon xo'jaligi tashabbusi bilan yuqori sifatli va zamonaviy talablarga muvofiq 1 150 000 so'mlik zamonaviy arxitektura usulida qurilgan.
Shu kuni Tojikiston Bosh vaziri Kohir Rasulzoda Vosey tumanida 20 000 o'rinli yangi zamonaviy dizaynga ega stadion qurilishi ishlari bilan tanishdi. Tojikiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan Tojikiston Respublikasi Prezidenti ijro etuvchi apparati obyektlarini qurish boshqarmasi tomonidan 67 mln somoni miqdorida quriladi.
Stadion yoshlarni sportga jalb etish, aholini zamonaviy sport ob'ekti bilan ta'minlash, yangi ish o'rinlari yaratish va aholi salomatligini yaxshilash maqsadida tashkil etiladi.
Ish safari davomida mamlakat Bosh vaziri Kohir Rasulzoda va Xatlon viloyati raisi Davlatali Said Vosey tumanidagi Mirali Mahmadaliyev nomidagi qishloq jamoatining Selbur qishlog'ida joylashgan Selbur suv omborining qurilish ishlari bilan tanishdilar.
Selbur suv omborini qurish "tojik SGEM"ochiq aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilayotgani qayd etildi. Qurilish ishlari yuqori sifatli va zamonaviy talablarga javob beradi.
Muassasa dehqonlarni sug'orish suvi bilan ta'minlash va yangi ish o'rinlari yaratish uchun rejalashtirilgan.
Obyektda aholining doimiy bandligini ta ' minlash uchun 15 dan ortiq mahalliy aholi doimiy ish joylari va yaxshi ish haqi bilan ta'minlangan.

The Prime Minister of Tajikistan visited the cities and districts of the Kulyab zone of the Khatlon region
Prime Minister of the Republic of Tajikistan Kohir Rasulzoda visited the cities and districts of the Kulyab zone of the Khatlon region, opened an additional building of an educational institution in Kulyab, and also got acquainted with several facilities.
An additional building was opened in front of the Kulyab General Secondary Education Institution No. 14 with the participation of Prime Minister of the Republic of Tajikistan Kohir Rasulzod and Chairman of the Khatlon region Davlatali Said.
The building consists of two floors and has 10 classrooms. The institution has 847 students and 52 teachers.
Also, the Prime Minister of the country in the village of Selbur of the Mirali Mahmadaliyev rural jamoat of the Vosei district opened a modern sports ground after modernization and put it into general use.
A modern sports ground within the framework of the Action Plan in honor of the celebration of the 35th anniversary of the State Independence of the Republic of Tajikistan was built using a modern architectural method on the initiative of entrepreneurs and the dehkan farm "Mirosor" in the amount of 1,150,000 somoni at a high quality level and in accordance with modern requirements.
On this day, Prime Minister of Tajikistan Kohir Rasulzoda got acquainted with the progress of work on the construction of a stadium with a new modern design for 20,000 seats in the Vosei district. The facility in honor of the 35th anniversary of the State Independence of the Republic of Tajikistan will be built by the Office for the Construction of Facilities of the Executive Office of the President of the Republic of Tajikistan in the amount of 67 million somoni.
The stadium will be created in order to attract young people to sports, provide the population with a modern sports facility, create new jobs and improve public health.
During the working trip, Prime Minister Kohir Rasulzoda and Chairman of the Khatlon region Davlatali Said got acquainted with the progress of construction work on the Selbur reservoir, located in the village of Selbur of the Mirali Mahmadaliyev rural jamoat of the Vosei district.
It was noted that the construction of the Selbur reservoir is being carried out by the Tajik SGEM Open Joint Stock Company. The construction work continues with high quality and meets modern requirements.
The facility is planned to provide farmers with irrigation water and create new jobs.
To cover the permanent employment of the population at the facility, more than 15 local residents are provided with permanent jobs and good wages.