Turkmaniston Eron qishloq xo'jaligi mahsulotlarining eng yirik importchilari qatoriga kirdi
O'tgan yilning mart va dekabr oylari orasida Eronning oziq-ovqat mahsulotlari qiymati 22 foizga o'sdi, buning natijasida belgilangan davrda eksport 4,3 milliard dollarga yetdi.ushbu toifadagi tovarlarning eksport tonnajining o'sishi 7,2 foizni tashkil etdi.
Ta'kidlanishicha, oziq-ovqat sanoati va qishloq xo'jaligi mahsulotlarining eng yirik importchilari Turkmaniston, Xitoy, Hindiston, Rossiya, Turkiya, Ozarbayjon, Germaniya, Qatar, Qozog'iston, Ummon, O'zbekiston, Quvayt, Ispaniya, Qirg'iziston, Armaniston va Suriya bo'lgan. Umuman olganda, qo'shni respublika agrar mahsulotlarni dunyoning 130 mamlakatiga eksport qiladi.
«2,562 milliard dollarlik umumiy eksport hajmi 4,36 million tonnani don, sabzavot va bog'dorchilik mahsulotlari, qolgan qismini baliq, chorvachilik va sut mahsulotlari tashkil etgani haqida xabar berilgan edi».

Туркменистан вошёл в число крупнейших импортёров иранской сельхозпродукции
В период с марта по декабрь прошлого года стоимость продовольственных товаров Ирана выросла на 22%, благодаря чему экспорт за обозначенный промежуток достиг $4,3 млрд. Рост тоннажа экспорта данной категории товаров составил 7,2%.
Отмечается, что крупнейшими импортерами продукции пищевой промышленности и сельского хозяйства стали Туркменистан, КНР, Индия, Россия, Турция, Азербайджан, Германия, Катар, Казахстан, Оман, Узбекистан, Кувейт, Испания, Кыргызстан, Армения и Сирия. Всего же соседняя республика экспортирует аграрную продукцию в 130 стран мира.
«Как сообщалось, из общего объема экспорта 4,36 миллиона тонн на сумму $2,562 миллиарда составили зерновые, овощи и продукция садоводства, остальная часть — рыбная, животноводческая и молочная продукция».