Qozog'iston Рrezidenti Qaraganda viloyati hokimi Ermaganbet Bulekpayevni qabul qildi
Prezident Qaraganda viloyatining 2023 yildagi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish yakunlari to'g'risidagi ma'ruzani tingladi. Qosim-Jomart Tokayevga 11 oy ichida sanoat mahsulotlari hajmi 3,1 trln tenge bo'lganligi haqida xabar berilgan. Asosiy kapitalga investitsiyalar 16,3 foizga o'sib, 727 mlrd.
Bulekpaev ishlab chiqarish sanoatida o'sish ta'minlanganligini ta'kidladi: mashinasozlik – 45%, engil sanoat – 23,9%, farmatsevtika – 20%. O'sish qog'oz sanoati, qurilish sanoati va qora metallurgiyada ham kuzatilmoqda.
Viloyat hokimining so'zlariga ko'ra, iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida 25 mingdan ortiq ish o'rinlari yaratilishi ishsizlik darajasini 4,1 foizga, kambag'allikni esa 2,7 foizga kamaytirishga imkon berdi. Aholining Real daromadlari 4,7 foizga oshdi.
Prezidentga isitish mavsumi o'tishi, shuningdek, Qarmet tizimini tashkil etuvchi korxonadagi hozirgi vaziyat haqida xabar berildi.
Ijtimoiy sohada 92 ta qishloq sog'liqni saqlash obyekti qurilishi, ikkita tumanlararo shifoxonani modernizatsiya qilish boshlandi. "Comfort School" loyihasi bo'yicha 2024 yilda qurib bitkazilgan 10 ta ob'ekt qurilmoqda, bu maktab o'quvchilari uchun 7100 ta joyni ta'minlaydi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha Qosim-Jomart Tokayev viloyatni yanada rivojlantirish va aholi farovonligini oshirish bo'yicha bir qator topshiriqlar berdi. Davlatimiz rahbari Qarmet kompaniyasi ob'ektlarida vaziyatni alohida nazorat qilish zarurligini ham ta'kidladi.

Президент Казахстана принял акима Карагандинской области Ермаганбета Булекпаева
Президент заслушал доклад об итогах социально-экономического развития Карагандинской области за 2023 год. Касым-Жомарту Токаеву было доложено, что за 11 месяцев объем промышленной продукции составил 3,1 трлн тенге. Инвестиции в основной капитал увеличились на 16,3 % и достигли 727 млрд тенге.
Е.Булекпаев отметил, что обеспечен рост в отраслях обрабатывающей промышленности: машиностроении – на 45%, лёгкой промышленности – на 23,9%, фармацевтике – на 20%. Увеличение также отмечается в бумажной промышленности, стройиндустрии и чёрной металлургии.
По словам акима области, создание более 25 тысяч рабочих мест во всех отраслях экономики позволило снизить уровень безработицы до 4,1% и бедности до 2,7%. Реальные доходы населения выросли на 4,7%.
Президенту было доложено о ходе прохождения отопительного сезона, а также о текущей ситуации в системообразующем предприятии Qarmet.
В социальной сфере начато строительство 92 объектов сельского здравоохранения, модернизация двух межрайонных больниц. По проекту «Комфортная школа» строятся 10 объектов с завершением в 2024 году, это обеспечит 7100 мест для школьников.
По итогам встречи Касым-Жомарт Токаев дал ряд поручений по дальнейшему развитию области и повышению благосостояния жителей. Глава государства также отметил необходимость держать на особом контроле ситуацию на объектах компании Qarmet.