Qozog'iston Рrezidenti Qaraganda viloyati hokimi Ermaganbet Bulekpayevni qabul qildi
Prezident Qaraganda viloyatining 2023 yildagi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish yakunlari to'g'risidagi ma'ruzani tingladi. Qosim-Jomart Tokayevga 11 oy ichida sanoat mahsulotlari hajmi 3,1 trln tenge bo'lganligi haqida xabar berilgan. Asosiy kapitalga investitsiyalar 16,3 foizga o'sib, 727 mlrd.
Bulekpaev ishlab chiqarish sanoatida o'sish ta'minlanganligini ta'kidladi: mashinasozlik – 45%, engil sanoat – 23,9%, farmatsevtika – 20%. O'sish qog'oz sanoati, qurilish sanoati va qora metallurgiyada ham kuzatilmoqda.
Viloyat hokimining so'zlariga ko'ra, iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida 25 mingdan ortiq ish o'rinlari yaratilishi ishsizlik darajasini 4,1 foizga, kambag'allikni esa 2,7 foizga kamaytirishga imkon berdi. Aholining Real daromadlari 4,7 foizga oshdi.
Prezidentga isitish mavsumi o'tishi, shuningdek, Qarmet tizimini tashkil etuvchi korxonadagi hozirgi vaziyat haqida xabar berildi.
Ijtimoiy sohada 92 ta qishloq sog'liqni saqlash obyekti qurilishi, ikkita tumanlararo shifoxonani modernizatsiya qilish boshlandi. "Comfort School" loyihasi bo'yicha 2024 yilda qurib bitkazilgan 10 ta ob'ekt qurilmoqda, bu maktab o'quvchilari uchun 7100 ta joyni ta'minlaydi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha Qosim-Jomart Tokayev viloyatni yanada rivojlantirish va aholi farovonligini oshirish bo'yicha bir qator topshiriqlar berdi. Davlatimiz rahbari Qarmet kompaniyasi ob'ektlarida vaziyatni alohida nazorat qilish zarurligini ham ta'kidladi.

President of Kazakhstan receives Akim of Karaganda Region Yermaganbet Bulekpayev
The President heard a report on the results of socio-economic development of Karaganda Region for 2023. Kasym-Jomart Tokayev was informed that for 11 months the volume of industrial output totalled 3.1 trillion tenge. Investments in fixed capital increased by 16.3% and reached 727 billion tenge.
Bulekpaev noted that the growth was ensured in manufacturing industries: machine building - by 45%, light industry - by 23.9%, pharmaceuticals - by 20%. Increase is also noted in the paper industry, construction industry and ferrous metallurgy.
According to the Akim of the region, the creation of more than 25 thousand jobs in all sectors of the economy has reduced unemployment to 4.1% and poverty to 2.7%. The real income of the population increased by 4.7 per cent.
The President was informed about the progress of the heating season and the current situation in the backbone enterprise Qarmet.
In the social sphere, construction of 92 rural healthcare facilities and modernisation of two inter-district hospitals has begun. Under the project "Comfortable School" 10 objects are being built with completion in 2024, it will provide 7100 places for schoolchildren.
Following the meeting, Kasym-Jomart Tokayev gave a number of instructions on further development of the region and improving the welfare of its residents. The head of state also noted the need to keep the situation at Qarmet's facilities under special control.