Qirg'iziston va O'zbekiston favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etish sohasida hamkorlik qiladi. Qonun imzolandi
Prezident Sadir Japarov "Qirg'iziston Vazirlar Mahkamasi va O'zbekiston hukumati o'rtasida 2023 yil 27 yanvarda Bishkek shahrida imzolangan favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish bo'yicha hamkorlik to'g'risidagi bitimni ratifikatsiya qilish to'g'risida"gi qonunni imzoladi.
Qonun loyihasi Jogorku Kenesh tomonidan 2023 yil 29 noyabrda qabul qilingan.
Qonun yuqoridagi bitim kuchga kirishi uchun zarur bo'lgan ichki tartib-qoidalarni bajarish uchun qabul qilingan.
Shartnoma favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish sohasidagi hamkorlikni tashkil etish, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish, yuzaga kelishi mumkin bo'lgan favqulodda vaziyatlarga tayyorlik va javob berishni ta'minlash, shuningdek tabiiy va texnogen favqulodda vaziyatlarning oqibatlarini bartaraf etish bo'yicha o'zaro yordam ko'rsatishga qaratilgan.
Shuningdek, bitim favqulodda vaziyatlarning oqibatlarini bartaraf etish masalalarini birgalikda va tezkor hal etish, tajriba, axborot va texnologiyalar almashinuvini amalga oshirish, shuningdek, ikki davlat o'quv yurtlarida favqulodda vaziyatlarni boshqarish sohasida mutaxassislarni tayyorlash, aholi va hududlarni tabiiy va texnogen favqulodda vaziyatlardan himoya qilish sohasida Qirg'iziston va O'zbekiston xalqlari manfaati uchun qo'shma loyihalarni amalga oshirish imkonini beradi.

Kyrgyzstan and Uzbekistan will co-operate in the field of emergency prevention and response. The law was signed
President Sadyr Japarov signed the law "On Ratification of the Agreement between the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan and the Government of Uzbekistan on Cooperation in the Field of Prevention and Elimination of Emergency Situations, signed on 27 January 2023 in Bishkek".
The bill was adopted by the Jogorku Kenesh on 29 November 2023.
The law was adopted in order to fulfil the domestic procedures necessary for the entry into force of the above Agreement.
The Agreement is aimed at organising cooperation in the field of prevention and elimination of emergency situations, reducing the risk of natural disasters, ensuring preparedness and response to possible emergencies, as well as providing mutual assistance to eliminate the consequences of natural and man-made emergencies.
Also the Agreement will allow jointly and promptly solve issues on liquidation of consequences of emergency situations, exchange experience, information and technologies, as well as train specialists in the field of emergency management in educational institutions of the two states, conduct joint projects in the field of protection of population and territories from natural and man-made emergencies for the benefit of the peoples of Kyrgyzstan and Uzbekistan.