Qirg'izistonning 13 milliard dollarlik tashqi savdo aylanmasidan qariyb 4 milliard dollar YEOEI mamlakatlariga to'g'ri keldi, - Milliy statistika qo'mitasi
Qirg'iziston Respublikasining 2023 yil yanvar-noyabr oylarida tashqi savdo hajmi 13,9 milliard AQSh dollarini tashkil etdi va 2022 yil yanvar-noyabr oylariga nisbatan 29 foizga oshdi. Bu haqda bugun, 15 yanvar kuni Milliy statistika qo'mitasi rahbari B. Kudaybergenov ma'lum qildi.
Shu bilan birga, eksport yetkazib berish 36,7 foizga, import tushumlari esa 27,2 foizga oshdi.
Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqiga a'zo davlatlar bilan savdo hajmi 3,9 milliard AQSh dollarini tashkil etdi va 2022 yil yanvar-noyabr oylariga nisbatan 11 foizga kamaydi.Ushbu davrda respublika savdosining eng katta ulushi:

Из $13 млрд внешнеторгового оборота Кыргызстана почти $4 млрд пришлись на страны ЕАЭС, - Нацстатком
Объем внешней торговли Кыргызской Республики товарами в январе-ноябре 2023 года составил 13,9 млрд долларов США и по сравнению с январем-ноябрем 2022 года увеличился на 29%. Об этом сегодня, 15 января, рассказал глава Нацстаткома Б.Кудайбергенов.
При этом, экспортные поставки увеличились на 36,7%, а импортные поступления- на 27,2%.
Объем торговли с государствами-членами ЕАЭС составил 3,9 млрд долларов США и по сравнению с январем-ноябрем 2022 года снизился на 11%.
Наибольшая доля торговли республики за этот период пришлась на:
Россию (65,9%),
Казахстан (31,7%).
Объем внешней торговли с третьими странами (вне ЕАЭС) в январе-ноябре 2023 года составил 10 млрд долларов США и по сравнению с январем-ноябрем 2022 года возрос в 1,6 раза.