Qirg'izistonning 13 milliard dollarlik tashqi savdo aylanmasidan qariyb 4 milliard dollar YEOEI mamlakatlariga to'g'ri keldi, - Milliy statistika qo'mitasi
Qirg'iziston Respublikasining 2023 yil yanvar-noyabr oylarida tashqi savdo hajmi 13,9 milliard AQSh dollarini tashkil etdi va 2022 yil yanvar-noyabr oylariga nisbatan 29 foizga oshdi. Bu haqda bugun, 15 yanvar kuni Milliy statistika qo'mitasi rahbari B. Kudaybergenov ma'lum qildi.
Shu bilan birga, eksport yetkazib berish 36,7 foizga, import tushumlari esa 27,2 foizga oshdi.
Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqiga a'zo davlatlar bilan savdo hajmi 3,9 milliard AQSh dollarini tashkil etdi va 2022 yil yanvar-noyabr oylariga nisbatan 11 foizga kamaydi.Ushbu davrda respublika savdosining eng katta ulushi:

Almost $4bn of Kyrgyzstan's $13bn foreign trade turnover went to the EAEU countries, - National Statistics Committee
The volume of foreign trade of the Kyrgyz Republic in goods in January-November 2023 amounted to 13.9 billion U.S. dollars and increased by 29% compared to January-November 2022. This was reported today, 15 January, by the head of the National Statistics Committee B. Kudaibergenov.
At the same time, exports increased by 36.7%, while imports increased by 27.2%.
The volume of trade with the EAEU member states totalled USD 3.9 billion and decreased by 11% compared to January-November 2022.
The largest share of the republic's trade during this period came from:
Russia (65.9 per cent),
Kazakhstan (31.7 per cent).
The volume of foreign trade with third countries (outside the EAEU) in January-November 2023 amounted to USD 10 billion and increased 1.6 times compared to January-November 2022.