Tog'li Badaxshonda dorivor o'simliklar, mebel va qurilish materiallaridan dori-darmonlar ishlab chiqarish korxonalari quriladi
Tog'li Badaxshon avtonom viloyati raisi A.Mirzonabot va Tojikiston Respublikasi xavfsizlik Kengashi kotibi N.Mahmudzoda Xorog shahrida sanoat korxonalari faoliyati va bir nechta ijtimoiy-iqtisodiy ob'ektlarda qurilish ishlari bilan tanishdilar.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti E. Rahmonning 2023-yilda Xorog ' shahriga qilgan ish safari doirasida foydalanishga topshirilgan sanoat korxonalari faoliyati bilan tanishish chog'ida ushbu korxonalar rahbariyatiga eksportga yo'naltirilgan mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada kengaytirish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Xoroga shahridagi sanoat parki negizida Tojikiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligini nishonlash doirasida mahalliy tadbirkorlar tomonidan tashkil etiladigan yangi sanoat korxonalari loyihasi taqdim etildi.
Yaqin kelajakda dorivor o'simliklar, mebellardan dori-darmon ishlab chiqaradigan korxonalar qurilishi va foydalanishga topshirilishi haqida xabar berildi.yog ' qayta ishlash korxonalari, go'shtni qayta ishlash va kolbasa ishlab chiqarish, sutni qayta ishlash, sut mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish.

Enterprises will be built in Gorno-Badakhshan to produce medicines from medicinal plants, furniture and construction materials
Chairman of the Gorno-Badakhshan Autonomous region A.Mirzonabott and Secretary of the Security Council of the Republic of Tajikistan N. Mahmudzoda in the city of Khorog familiarised themselves with the activities of industrial enterprises and the progress of construction work on several social and economic facilities.
In the course of familiarisation with the activities of industrial enterprises that were put into operation within the framework of the working visit of the President of the Republic of Tajikistan E. Rahmon to the city of Khorog in 2023, the management of these enterprises were given instructions to further expand the production of export-oriented products.
On the basis of the Industrial Park of Khorog city, the project of new industrial enterprises to be established by domestic entrepreneurs within the framework of celebrating the 35th anniversary of the State Independence of the Republic of Tajikistan was presented.
It was informed that in the near future, enterprises for the production of medicines from medicinal plants, furniture, oil processing enterprises, meat processing and sausage production, processing of milk, dairy products and production of construction materials will be built and put into operation.