Tog'li Badaxshonda dorivor o'simliklar, mebel va qurilish materiallaridan dori-darmonlar ishlab chiqarish korxonalari quriladi
Tog'li Badaxshon avtonom viloyati raisi A.Mirzonabot va Tojikiston Respublikasi xavfsizlik Kengashi kotibi N.Mahmudzoda Xorog shahrida sanoat korxonalari faoliyati va bir nechta ijtimoiy-iqtisodiy ob'ektlarda qurilish ishlari bilan tanishdilar.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti E. Rahmonning 2023-yilda Xorog ' shahriga qilgan ish safari doirasida foydalanishga topshirilgan sanoat korxonalari faoliyati bilan tanishish chog'ida ushbu korxonalar rahbariyatiga eksportga yo'naltirilgan mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada kengaytirish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Xoroga shahridagi sanoat parki negizida Tojikiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligini nishonlash doirasida mahalliy tadbirkorlar tomonidan tashkil etiladigan yangi sanoat korxonalari loyihasi taqdim etildi.
Yaqin kelajakda dorivor o'simliklar, mebellardan dori-darmon ishlab chiqaradigan korxonalar qurilishi va foydalanishga topshirilishi haqida xabar berildi.yog ' qayta ishlash korxonalari, go'shtni qayta ishlash va kolbasa ishlab chiqarish, sutni qayta ishlash, sut mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish.

В Горном Бадахшане будут построены предприятия по производству медикаментов из лекарственных растений, мебели и строительных материалов
Председатель Горно-Бадахшанской автономной области А.Мирзонаботт и секретарь Совета безопасности Республики Таджикистан Н. Махмудзода в городе Хороге ознакомились с деятельностью промышленных предприятий и ходом строительных работ на нескольких объектах социально-экономического назначения.
В ходе ознакомления с деятельностью промышленных предприятий, которые были введены в эксплуатацию в рамках рабочей поездки Президента Республики Таджикистан Э.Рахмона в город Хороге в 2023 году, руководству этих предприятий были даны указания по дальнейшему расширению производства экспортно-ориентированной продукции.
На базе Промышленного парка города Хорога был представлен проект новых промышленных предприятий, которые будут созданы отечественными предпринимателями в рамках празднования 35-летия Государственной независимости Республики Таджикистан.
Было проинформировано, что в ближайшее время будут построены и введены в эксплуатацию предприятия по производству медикаментов из лекарственных растений, мебели, масло перерабатывающие предприятия, по переработке мяса и производства колбас, переработке молока, молочных продуктов и производству строительных материалов.