Japarov Qirg'izistonning Yevropa Ittifoqi bilan mintaqalararo va ikki tomonlama darajadagi hamkorligini rivojlantirishning faol dinamikasini qayd etdi.
Davlat rahbari va Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Qirg'iziston Respublikasi uchun ustuvor loyihalar, investitsiyalar, moliyalashtirish, bank munosabatlari istiqbollari va mintaqaviy xavfsizlik masalalarini o'z ichiga olgan keng ko'lamli masalalarni muhokama qildilar.
Prezident Qirg'iziston uchun 29-30 yanvar kunlari Bryusselda bo'lib o'tadigan va transport aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan bo'lajak investorlar forumi muhimligini ta'kidladi.
Qirg'iziston Respublikasida inson huquqlarini muhokama qilar ekan, davlat rahbari faol fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari erkinligi va internetga cheksiz kirishni ta'kidlab, onlayn makonda ishonchli ma'lumotlarning muhimligini ta'kidladi.
Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Margaritis Skinam o'z navbatida Markaziy Osiyodagi ijobiy o'zgarishlarning muhimligini ta'kidlab, Qirg'iziston Respublikasi bilan hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini bildirdi. Uning ta'kidlashicha, Evropa komissiyasi ushbu ijobiy tendentsiyalarni faol ravishda qo'llab-quvvatlab, hozirgi davrni tarixiy lahza deb biladi.
M. Skinas moliyaviy-iqtisodiy sheriklik sohasida hamkorlik mustahkamlanishiga ishonch bildirdi. Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti uning Qirg'izistonga tashrifi iqlim loyihalari, raqamlashtirish va transport yo'laklarini rivojlantirishga qaratilganini ta'kidladi. U Yevropa komissiyasining Qirg'izistonning ushbu sohalardagi kuchli tomonlarini qo'llab-quvvatlashga tayyorligini ta'kidladi.

S. Japarov received the Vice-President of the European Commission Margaritis Schinas
On 15 January, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov received Vice-President of the European Commission Margaritis Schinas.
1. Japarov noted the active dynamics of development of cooperation between Kyrgyzstan and the European Union, both at the interregional and bilateral levels.
The Head of State and the Vice President of the European Commission discussed a wide range of issues, including priority projects for the Kyrgyz Republic, investments, financing, prospects for banking relations and regional security issues.
The President stressed the importance for Kyrgyzstan of the upcoming Investors Forum, which will be held in Brussels on 29-30 January and is aimed at developing transport links.
Discussing human rights in the Kyrgyz Republic, the Head of State noted active civil society, media freedom and unrestricted access to the Internet, emphasising the importance of reliable information in the online space.
Vice-President of the European Commission Margaritis Schinas in turn emphasised the importance of positive changes in Central Asia and expressed readiness to deepen cooperation with the Kyrgyz Republic. He noted that the European Commission actively supports these positive trends, considering the current period as a historical moment.
Margaritis Schinas expressed confidence that co-operation will be strengthened in the sphere of financial and economic partnership. The Vice President of the European Commission noted that his visit to Kyrgyzstan focuses on climate projects, digitalisation issues and development of transport corridors. He emphasised the readiness of the European Commission to support Kyrgyzstan's strengths in these areas.