Japarov Qirg'izistonning Yevropa Ittifoqi bilan mintaqalararo va ikki tomonlama darajadagi hamkorligini rivojlantirishning faol dinamikasini qayd etdi.
Davlat rahbari va Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Qirg'iziston Respublikasi uchun ustuvor loyihalar, investitsiyalar, moliyalashtirish, bank munosabatlari istiqbollari va mintaqaviy xavfsizlik masalalarini o'z ichiga olgan keng ko'lamli masalalarni muhokama qildilar.
Prezident Qirg'iziston uchun 29-30 yanvar kunlari Bryusselda bo'lib o'tadigan va transport aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan bo'lajak investorlar forumi muhimligini ta'kidladi.
Qirg'iziston Respublikasida inson huquqlarini muhokama qilar ekan, davlat rahbari faol fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari erkinligi va internetga cheksiz kirishni ta'kidlab, onlayn makonda ishonchli ma'lumotlarning muhimligini ta'kidladi.
Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Margaritis Skinam o'z navbatida Markaziy Osiyodagi ijobiy o'zgarishlarning muhimligini ta'kidlab, Qirg'iziston Respublikasi bilan hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini bildirdi. Uning ta'kidlashicha, Evropa komissiyasi ushbu ijobiy tendentsiyalarni faol ravishda qo'llab-quvvatlab, hozirgi davrni tarixiy lahza deb biladi.
M. Skinas moliyaviy-iqtisodiy sheriklik sohasida hamkorlik mustahkamlanishiga ishonch bildirdi. Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti uning Qirg'izistonga tashrifi iqlim loyihalari, raqamlashtirish va transport yo'laklarini rivojlantirishga qaratilganini ta'kidladi. U Yevropa komissiyasining Qirg'izistonning ushbu sohalardagi kuchli tomonlarini qo'llab-quvvatlashga tayyorligini ta'kidladi.

С.Жапаров принял вице-президента Еврокомиссии Маргаритиса Скинаса
Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров 15 января, принял вице-президента Еврокомиссии Маргаритиса Скинаса.
С.Жапаров отметил активную динамику развития сотрудничества Кыргызстана с Евросоюзом, как на межрегиональном, так и на двустороннем уровнях.
Глава государства и вице-президент Еврокомиссии обсудили широкий спектр вопросов, включая приоритетные для Кыргызской Республики проекты, инвестиции, финансирование, перспективы банковских отношений и вопросы региональной безопасности.
Президент подчеркнул важность для Кыргызстана предстоящего Форума инвесторов, который пройдёт в Брюсселе 29-30 января и нацелен на развитие транспортных связей.
Обсуждая права человека в Кыргызской Республике, глава государства отметил активное гражданское общество, свободу СМИ и неограниченный доступ к интернету, подчеркнув важность достоверной информации в онлайн-пространстве.
Вице-президент Еврокомиссии Маргаритис Скинас в свою очередь подчеркнул важность позитивных изменений в Центральной Азии и выразил готовность углублять сотрудничество с Кыргызской Республикой. Он отметил, что Еврокомиссия активно поддерживает эти положительные тенденции, рассматривая текущий период как исторический момент.
Маргаритис Скинас выразил уверенность в том, что сотрудничество будет усилено в сфере финансово-экономического партнерства. Вице-президент Еврокомиссии отметил, что его визит в Кыргызстан фокусируется на климатических проектах, вопросах цифровизации и развитии транспортных коридоров. Он подчеркнул готовность Еврокомиссии поддерживать сильные стороны Кыргызстана в этих областях.