Qozog'iston prezidenti Turkiston viloyati hokimi D.Satibaldini qabul qildi
K.-J. Tokayev 2023 yil uchun mintaqaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi to'g'risida Turkiston viloyati hokimining hisobotini eshitdi
Prezidentga o'tgan yil yakunlari bo'yicha viloyatdagi asosiy makroiqtisodiy ko'rsatkichlar bo'yicha ijobiy dinamika kuzatilayotgani haqida xabar berildi. Xususan, mintaqada sanoat ishlab chiqarish hajmi 2,5 foizga oshdi va 1 trillion tengedan oshdi. Ishlab chiqarish sanoatini rivojlantirish maqsadida umumiy qiymati 30,2 mlrd tenge bo'lgan 20 ta rejalashtirilgan loyiha ishga tushirildi va 594 ta yangi ish o'rni yaratildi.
Akimning xabar berishiga ko’ra, yaqin besh yil ichida viloyatning o'z daromadlarini 100 milliard tengega oshirish rejalashtirilgan. Dastlabki hisob – kitoblarga ko'ra, o'tgan yili yalpi hududiy mahsulot hajmi 3,8 trln tenge, qishloq xo'jaligi mahsulotlari hajmi 1,1 trln tenge ni tashkil etdi. Bu ko'rsatkichlar bo'yicha Turkiston viloyati mamlakatda yetakchilik qilmoqda.
Bundan tashqari, K.-J. Tokaevga mintaqada kichik va o'rta biznesning rivojlanishi to'g'risida ma'lumot berildi. D. Satybaldaning so'zlariga ko'ra, tadbirkorlik subyektlari soni 211 mingga yetdi, 1,6 trln tengga mahsulot ishlab chiqarildi. Qurilish ishlari hajmi 407,5 mlrd tengeni tashkil etdi, 898,9 ming kvadrat metr uy-joy foydalanishga topshirildi.
Shuningdek, prezidentga viloyat qishloqlarini suv va gaz bilan ta'minlash bo'yicha olib borilayotgan ishlar to'g'risida ma'lumot berildi. O'tgan yili viloyatda 20 ta aholi punktlariga yangi suv quvurlari o'rnatildi, to'qqizta qishloqdagi eskirgan tizimlar yangilandi. Shuningdek, 62 ta gaz obyekti qurilishi tugadi, gazga qo'shimcha ravishda 48 ta aholi punkti ulangan.
Uchrashuv yakunida K.-J. Tokayev akimga aholi farovonligini oshirish va mintaqadagi iqtisodiy vaziyatni yaxshilash bo'yicha chora-tadbirlarni tizimli va sifatli amalga oshirishni buyurdi. Turkiston viloyatining jadal rivojlanishini ta'minlash bo'yicha ishlarni davom ettirish vazifasi qo'yildi.

President of Kazakhstan received Akim of Turkestan region D. Satybaldy
K.-J. Tokayev heard the report of the Akim of Turkestan region on socio-economic development of the region for 2023.
The President was informed that by the results of the last year, positive dynamics was observed in the region in terms of the main macroeconomic indicators. In particular, the volume of industrial production in the region increased by 2.5% and exceeded 1 trillion tenge. In order to develop the manufacturing industry, 20 planned projects totalling 30.2 billion tenge were launched with the creation of 594 new jobs.
Akim said that in the next five years it is planned to increase the region's own revenues by 100 billion tenge. According to preliminary calculations, the volume of gross regional product last year amounted to 3.8 trillion tenge, the volume of agricultural output - 1.1 trillion tenge. Turkestan region is the leader in the country in terms of these indicators.
In addition, K.-J. Tokayev was informed about the development of small and medium-sized businesses in the region. According to D. Satybalda, the number of business entities reached 211 thousand, produced products worth 1.6 trillion tenge. The volume of construction works amounted to 407.5 billion tenge, commissioned 898.9 thousand square metres of housing.
The President was also provided with information on the work being done to supply water and gas to the region's villages. Last year, new water pipelines were brought to 20 settlements in the region, and dilapidated systems were renewed in nine villages. Construction of 62 gas facilities was also completed, 48 settlements were additionally connected to gas.
At the end of the meeting K.-J. Tokayev instructed the Akim to systematically and qualitatively implement measures to improve the welfare of residents and economic situation in the region. The task was set to continue work to ensure dynamic development of Turkestan region.