Qozog'iston prezidenti Turkiston viloyati hokimi D.Satibaldini qabul qildi
K.-J. Tokayev 2023 yil uchun mintaqaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi to'g'risida Turkiston viloyati hokimining hisobotini eshitdi
Prezidentga o'tgan yil yakunlari bo'yicha viloyatdagi asosiy makroiqtisodiy ko'rsatkichlar bo'yicha ijobiy dinamika kuzatilayotgani haqida xabar berildi. Xususan, mintaqada sanoat ishlab chiqarish hajmi 2,5 foizga oshdi va 1 trillion tengedan oshdi. Ishlab chiqarish sanoatini rivojlantirish maqsadida umumiy qiymati 30,2 mlrd tenge bo'lgan 20 ta rejalashtirilgan loyiha ishga tushirildi va 594 ta yangi ish o'rni yaratildi.
Akimning xabar berishiga ko’ra, yaqin besh yil ichida viloyatning o'z daromadlarini 100 milliard tengega oshirish rejalashtirilgan. Dastlabki hisob – kitoblarga ko'ra, o'tgan yili yalpi hududiy mahsulot hajmi 3,8 trln tenge, qishloq xo'jaligi mahsulotlari hajmi 1,1 trln tenge ni tashkil etdi. Bu ko'rsatkichlar bo'yicha Turkiston viloyati mamlakatda yetakchilik qilmoqda.
Bundan tashqari, K.-J. Tokaevga mintaqada kichik va o'rta biznesning rivojlanishi to'g'risida ma'lumot berildi. D. Satybaldaning so'zlariga ko'ra, tadbirkorlik subyektlari soni 211 mingga yetdi, 1,6 trln tengga mahsulot ishlab chiqarildi. Qurilish ishlari hajmi 407,5 mlrd tengeni tashkil etdi, 898,9 ming kvadrat metr uy-joy foydalanishga topshirildi.
Shuningdek, prezidentga viloyat qishloqlarini suv va gaz bilan ta'minlash bo'yicha olib borilayotgan ishlar to'g'risida ma'lumot berildi. O'tgan yili viloyatda 20 ta aholi punktlariga yangi suv quvurlari o'rnatildi, to'qqizta qishloqdagi eskirgan tizimlar yangilandi. Shuningdek, 62 ta gaz obyekti qurilishi tugadi, gazga qo'shimcha ravishda 48 ta aholi punkti ulangan.
Uchrashuv yakunida K.-J. Tokayev akimga aholi farovonligini oshirish va mintaqadagi iqtisodiy vaziyatni yaxshilash bo'yicha chora-tadbirlarni tizimli va sifatli amalga oshirishni buyurdi. Turkiston viloyatining jadal rivojlanishini ta'minlash bo'yicha ishlarni davom ettirish vazifasi qo'yildi.

Президент Казахстана принял акима Туркестанской области Д. Сатыбалды
К.-Ж. Токаев заслушал отчёт акима Туркестанской области о социально-экономическом развитии региона за 2023 г.
Президенту было доложено, что по итогам прошлого года по основным макроэкономическим показателям в области наблюдается положительная динамика. В частности, объём промышленного производства в регионе увеличился на 2,5% и превысил 1 трлн тенге. В целях развития обрабатывающей промышленности запущено 20 запланированных проектов на общую сумму 30,2 млрд тенге с созданием 594 новых рабочих мест.
Аким сообщил, что в ближайшие пять лет планируется увеличить собственные доходы области на 100 млрд тенге. По предварительным расчётам, объём валового регионального продукта в прошлом году составил 3,8 трлн тенге, объём продукции сельского хозяйства – 1,1 трлн тенге. По этим показателям Туркестанская область лидирует в стране.
Кроме того, К.-Ж. Токаев был проинформирован о развитии малого и среднего бизнеса в регионе. По словам Д. Сатыбалды, количество субъектов предпринимательства достигло 211 тыс., произведено продукции на 1,6 трлн тенге. Объём строительных работ составил 407,5 млрд тенге, введено в эксплуатацию 898,9 тыс. квадратных метров жилья.
Президенту также была представлена информация о проводимой работе по водо- и газоснабжению сел региона. В прошлом году в области к 20 населенным пунктам были подведены новые водопроводы, обновлены ветхие системы в девяти селах. Также завершилось строительство 62 газовых объектов, дополнительно к газу подключены 48 населенных пунктов.
В завершение встречи К.-Ж. Токаев поручил акиму системно и качественно реализовать меры по повышению благосостояния жителей и улучшению экономической ситуации в регионе. Поставлена задача продолжить работу по обеспечению динамичного развития Туркестанской области.