Qozog'iston Respublikasi bosh vaziri A. Smailov TAV Airports Holding kompaniyasi prezidenti S. Kaptan bilan uchrashuv o'tkazdi
Olmaota aeroportining yangi xalqaro terminalini qurish va Qozog'istonda bir qator boshqa infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalari Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov va TAV Airports Holding kompaniyasi prezidenti Serkan Kaptan bilan muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida Hukumat respublikaning transport-logistika salohiyatini oshirishga katta e'tibor qaratayotgani ta'kidlandi. Shu munosabat bilan Olmaotada yangi xalqaro terminal qurilishi kabi yirik loyihani amalga oshirish strategik ahamiyatga ega.
"Biz uning ochilishi yo'lovchilar oqimini sezilarli darajada oshirish, parvozlar geografiyasini kengaytirish, Metropol aholisi va mehmonlarini sifatli xizmatlar va yuqori darajadagi qulaylik bilan ta'minlash imkonini beradi deb umid qilamiz", dedi A. Smailov.
TAV Airports Holding rahbari loyihaning borishi haqida yangilangan ma'lumotlarni taqdim etdi. Shunday qilib, bugungi kunda qurilish ishlari 87 foizga yakunlandi. Yangi terminal joriy yilning iyun oyida ochilishi rejalashtirilgan.
Umuman olganda, o'tgan yili Olmaota aeroportida yo'lovchilar oqimining rekord darajasi qayd etildi. Amaldagi terminal keyinchalik faqat ichki reyslar uchun ishlatiladi. Shu bilan birga, ikkala terminalning salohiyati yiliga 14 million yo'lovchiga etadi. Havo porti orqali yuk oqimi hajmi 100 ming tonnaga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Bosh vazir Olmaota aeroporti temir yo'l va avtomobil yo'llarini o'z ichiga olgan to'liq multimodal transport-logistika markazi sifatida rivojlanishi kerakligini ta'kidladi.

Prime Minister of the Republic of Kazakhstan A. Smailov held a meeting with the President of TAV Airports Holding S. Kaptan
Issues of construction of a new international terminal of Almaty airport and implementation of a number of other infrastructure projects in Kazakhstan were discussed by Prime Minister of Kazakhstan Alikhan Smailov and President of TAV Airports Holding Serkan Kaptan.
During the meeting it was noted that the Government pays great attention to improving the transport and logistics potential of the Republic. In this regard, the implementation of such a large project as the construction of a new international terminal in Almaty is of strategic importance.
"We expect that its opening will significantly increase passenger traffic, expand the geography of flights, as well as provide residents and guests of the metropolis with quality services and a high level of comfort," A.Smailov said.
The Head of TAV Airports Holding provided an update on the progress of the project. Thus, as of today the construction works are 87% complete. The opening of the new terminal is planned for June this year.
In general, Almaty Airport saw a record level of passenger traffic last year. The current terminal will be used only for domestic flights in the future. At the same time, the potential of both terminals will reach 14 million passengers per year. The volume of cargo traffic through the air harbour is planned to reach 100 thousand tonnes.
Prime Minister noted that Almaty airport should be developed as a full-fledged multimodal transport and logistics hub with the inclusion of railway and road transport.