Qozog'iston Respublikasi bosh vaziri A. Smailov TAV Airports Holding kompaniyasi prezidenti S. Kaptan bilan uchrashuv o'tkazdi
Olmaota aeroportining yangi xalqaro terminalini qurish va Qozog'istonda bir qator boshqa infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalari Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov va TAV Airports Holding kompaniyasi prezidenti Serkan Kaptan bilan muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida Hukumat respublikaning transport-logistika salohiyatini oshirishga katta e'tibor qaratayotgani ta'kidlandi. Shu munosabat bilan Olmaotada yangi xalqaro terminal qurilishi kabi yirik loyihani amalga oshirish strategik ahamiyatga ega.
"Biz uning ochilishi yo'lovchilar oqimini sezilarli darajada oshirish, parvozlar geografiyasini kengaytirish, Metropol aholisi va mehmonlarini sifatli xizmatlar va yuqori darajadagi qulaylik bilan ta'minlash imkonini beradi deb umid qilamiz", dedi A. Smailov.
TAV Airports Holding rahbari loyihaning borishi haqida yangilangan ma'lumotlarni taqdim etdi. Shunday qilib, bugungi kunda qurilish ishlari 87 foizga yakunlandi. Yangi terminal joriy yilning iyun oyida ochilishi rejalashtirilgan.
Umuman olganda, o'tgan yili Olmaota aeroportida yo'lovchilar oqimining rekord darajasi qayd etildi. Amaldagi terminal keyinchalik faqat ichki reyslar uchun ishlatiladi. Shu bilan birga, ikkala terminalning salohiyati yiliga 14 million yo'lovchiga etadi. Havo porti orqali yuk oqimi hajmi 100 ming tonnaga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Bosh vazir Olmaota aeroporti temir yo'l va avtomobil yo'llarini o'z ichiga olgan to'liq multimodal transport-logistika markazi sifatida rivojlanishi kerakligini ta'kidladi.

Премьер-министр Республики Казахстан А.Смаилов провёл встречу с президентом компании TAV Airports Holding С.Каптаном
Вопросы строительства нового международного терминала аэропорта Алматы и реализации ряда других инфраструктурных проектов в Казахстане обсудили Премьер-министр РК Алихан Смаилов и президент компании TAV Airports Holding Серкан Каптан.
В ходе встречи было отмечено, что Правительство уделяет большое внимание повышению транспортно-логистического потенциала республики. В этой связи реализация такого крупного проекта, как строительство нового международного терминала в Алматы имеет стратегическую значимость.
«Мы ожидаем, что его открытие позволит в значительной степени нарастить пассажиропоток, расширить географию полётов, а также обеспечить жителей и гостей мегаполиса качественными услугами и высоким уровнем комфорта», — сказал А.Смаилов.
Глава TAV Airports Holding представил обновлённую информацию о ходе реализации проекта. Так, на сегодняшний день строительные работы завершены на 87%. Открытие нового терминала планируется в июне текущего года.
В целом за прошлый год в аэропорту Алматы был отмечен рекордный уровень пассажиропотока. Действующий терминал в дальнейшем будет использоваться только для внутренних рейсов. При этом потенциал обоих терминалов достигнет 14 млн пассажиров в год. Объем грузопотока через воздушную гавань планируется довести до 100 тысяч тонн.
Премьер-министр подчеркнул, что аэропорт Алматы должен развиваться как полноценный мультимодальный транспортно-логистический хаб с включением железнодорожных и автодорожных перевозок.