K.-J. Tokayev Italiya Prezidenti S. Mattarella bilan muzokaralar o'tkazdi
K.-J. Tokayev Yevropa Ittifoqida Qozog'istonning ishonchli hamkori bo'lgan Italiya Respublikasi bilan munosabatlarning uzoq va o'zaro manfaatli xususiyatini ta'kidladi.
"Bugun men o'zaro manfaatli masalalarni, shu jumladan iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va ikki mamlakat farovonligiga qaratilgan munosabatlarni mustahkamlash, shuningdek, dolzarb xalqaro muammolarni hal qilish yo'llarini muhokama qilmoqchiman", dedi K. – J. Tokayev.
Prezident Italiya Qozog'istonning Yevropadagi asosiy savdo sheriklaridan biri ekanligini ta'kidladi.
"O'zaro savdo hajmi 14,5 milliard dollardan oshdi. Yaqin kelajakda mamlakatlarimiz o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 20 milliard dollarga yetishini kutmoqdamiz. Italiya Qozog'iston iqtisodiyotining asosiy investorlaridan biridir. Nafaqat iqtisodiy sohada, balki madaniyat va turizm kabi boshqa ko'plab sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga qo'shimcha turtki berish zarur", – dedi Davlat rahbari.
Davlat rahbarlari jahon sahnasida, shu jumladan BMT va YEXHT doirasida Qozog'iston va Italiyaning o'zaro hamkorligi masalalariga alohida e'tibor qaratdilar.
Suhbatdoshlar, shuningdek, Qozog'iston va Markaziy Osiyo o'rtasidagi Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilib, transport va logistika sohasida o'zaro manfaatli hamkorlik, xususan, Trans-Kaspiy xalqaro transport yo'nalishini (TMTM) rivojlantirish uchun mustahkam istiqbollar mavjudligini alohida ta'kidladilar.

К.-Ж.Токаев провёл переговоры с Президентом Италии С.Маттареллой
К.-Ж.Токаев отметил продолжительный и взаимовыгодный характер отношений с Итальянской Республикой –  надежным партнёром Казахстана в Европейском Союзе.
«Сегодня хотел бы обсудить вопросы, представляющие взаимный интерес, в том числе развитие экономических связей и укрепление отношений, направленных на процветание двух стран, а также пути решения актуальных международных проблем», – сказал К.-Ж.Токаев.
Президент отметил, что Италия является одним из ключевых торговых партнёров Казахстана в Европе.
«Объем взаимной торговли превысил 14,5 миллиарда долларов. Мы рассчитываем, что в обозримом будущем товарооборот между нашими странами достигнет 20 миллиардов долларов. Италия является одним из главных инвесторов в экономику Казахстана. Необходимо придать дополнительный импульс развитию сотрудничества не только в экономической сфере, но и во многих других областях, таких как культура и туризм», – заявил Глава государства.
Главы государств отдельно остановились на вопросах взаимодействия Казахстана и Италии на мировой арене, в том числе в рамках ООН и ОБСЕ.
Собеседники также обсудили перспективы развития сотрудничества Казахстана и Центральной Азии с Европейским Союзом, особо подчеркнув наличие солидных перспектив для взаимовыгодного сотрудничества в сфере транспорта и логистики и, в частности, развития Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ).