Xitoyda Qozog'iston turizmiga tayyorgarlik boshlandi
Qozog'iston Respublikasi turizm va sport vaziri E. Marjikpayev Xitoy Xalq Respublikasi madaniyat va turizm vaziri Sun yeli bilan Xitoyda Qozog'iston turizmi yilini o'tkazish rejalari va turizm sohasida o'zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Qozog'iston Respublikasi Prezidenti K.-J. Kemelevich Tokayevning o'tgan yili Xitoyga rasmiy tashrifi davomida 2024 yil "Xitoyda Qozog'iston turizmi yili"deb e'lon qilindi.
Rasmiy uchrashuv davomida Qozog'iston Respublikasi turizm va sport vazirligi tomonidan Qozog'iston turizmi yilini o'tkazish konsepsiyasi taqdim etildi, unda Xitoyning yirik shaharlarida bir qator muhim tadbirlar ko'zda tutilgan. Turizm yilining ochilishi shu yilning mart oyi oxirida rejalashtirilgan bo'lib, jami 25 dan ortiq turli tadbirlarni o'tkazish rejalashtirilgan.
Xitoydan kelgan sayyohlar o'tgan yili Qozog'istonga tashrif buyurgan eng yaxshi 5 sayyohga kirdi. Statistikaga ko'ra, o'tgan yilning 9 oyida Qozog'istonda 75 mingdan ortiq sayyohlar turar joy bilan ta'minlangan, O'rta qirollikdan Qozog'istonga tashrif buyuruvchilarning umumiy soni esa 200 mingdan oshgan.
Idoraning ta'kidlashicha, o'tgan yilning 10-noyabridan boshlab vizasiz rejim joriy etilishi va joriy yilda to'g'ridan-to'g'ri reyslar soni haftasiga 30 taga ko'payishi rejalashtirilgan bo'lsa, sayyohlar oqimi yanada oshishi kutilmoqda.
Oxirida Yermek Marjikpayev Janob Sun yeli Qozog'istonga ShHTga a'zo davlatlarning turizm ma'muriyatlari rahbarlarining bo'lajak uchrashuvida ishtirok etish uchun taklif qildi.

Preparations for the Year of Kazakhstani Tourism in China have started
Minister of Tourism and Sports of the Republic of Kazakhstan E. Marzhikpaev discussed with the Minister of Culture and Tourism of the People's Republic of China Sun Yeli plans for the Year of Kazakhstani Tourism in China and issues of mutual cooperation in the field of tourism.
During the official visit of the President of the Republic of Kazakhstan K.-J.Kemelevich Tokayev to China last year, 2024 was declared the "Year of Kazakhstani Tourism in China".
During the official meeting, the Ministry of Tourism and Sports of the Republic of Kazakhstan presented the Concept of the Year of Kazakhstani Tourism, which provides for a number of significant events in major cities of China. The opening of the Year of Tourism is scheduled for the end of March this year, and a total of more than 25 different events are planned.
Tourists from China were among the top 5 tourists who visited Kazakhstan last year. According to statistics for the first 9 months of last year in Kazakhstan accommodation places served more than 75 thousand tourists, while the total number of visitors from the Celestial Empire to Kazakhstan exceeded 200 thousand people.
The agency noted that given the introduction of visa-free regime from 10 November last year and with the planned increase in the number of direct flights to 30 per week this year, is expected to further increase tourist flow.
In conclusion, Ermek Marzhikpaev invited Mr Sun Yeli to Kazakhstan to participate in the upcoming meeting of heads of tourism administrations of the SCO member states.