Xitoyda Qozog'iston turizmiga tayyorgarlik boshlandi
Qozog'iston Respublikasi turizm va sport vaziri E. Marjikpayev Xitoy Xalq Respublikasi madaniyat va turizm vaziri Sun yeli bilan Xitoyda Qozog'iston turizmi yilini o'tkazish rejalari va turizm sohasida o'zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Qozog'iston Respublikasi Prezidenti K.-J. Kemelevich Tokayevning o'tgan yili Xitoyga rasmiy tashrifi davomida 2024 yil "Xitoyda Qozog'iston turizmi yili"deb e'lon qilindi.
Rasmiy uchrashuv davomida Qozog'iston Respublikasi turizm va sport vazirligi tomonidan Qozog'iston turizmi yilini o'tkazish konsepsiyasi taqdim etildi, unda Xitoyning yirik shaharlarida bir qator muhim tadbirlar ko'zda tutilgan. Turizm yilining ochilishi shu yilning mart oyi oxirida rejalashtirilgan bo'lib, jami 25 dan ortiq turli tadbirlarni o'tkazish rejalashtirilgan.
Xitoydan kelgan sayyohlar o'tgan yili Qozog'istonga tashrif buyurgan eng yaxshi 5 sayyohga kirdi. Statistikaga ko'ra, o'tgan yilning 9 oyida Qozog'istonda 75 mingdan ortiq sayyohlar turar joy bilan ta'minlangan, O'rta qirollikdan Qozog'istonga tashrif buyuruvchilarning umumiy soni esa 200 mingdan oshgan.
Idoraning ta'kidlashicha, o'tgan yilning 10-noyabridan boshlab vizasiz rejim joriy etilishi va joriy yilda to'g'ridan-to'g'ri reyslar soni haftasiga 30 taga ko'payishi rejalashtirilgan bo'lsa, sayyohlar oqimi yanada oshishi kutilmoqda.
Oxirida Yermek Marjikpayev Janob Sun yeli Qozog'istonga ShHTga a'zo davlatlarning turizm ma'muriyatlari rahbarlarining bo'lajak uchrashuvida ishtirok etish uchun taklif qildi.

Началась подготовка к Году казахстанского туризма в Китае
Министр туризма и спорта Республики Казахстан Е. Маржикпаев обсудил с Министром культуры и туризма Китайской Народной Республики Сунь Ели планы по проведению Года казахстанского туризма в Китае и вопросы взаимного сотрудничества в сфере туризма.
В ходе официального визита Президента Республики Казахстан К.-Ж.Кемелевича Токаева в Китай в прошлом году, 2024 год был объявлен «Годом казахстанского туризма в Китае».
Во время официальной встречи Министерством туризма и спорта РК была представлена Концепция проведения Года казахстанского туризма, которая предусматривает ряд значимых мероприятий в крупных городах Китая. Открытие Года туризма запланирована в конце марта т. г., а всего планируется проведение более 25 различных мероприятий.
Туристы из Китая вошли в ТОП-5 туристов, посетивших Казахстан в прошлом году. По данным статистики за 9 месяцев прошлого года в Казахстане местами размещения были обслужены более 75 тыс. туристов, тогда как общее количество посетителей из Поднебесной в Казахстан превысило 200 тысяч человек.
В ведомстве отметили, что с учётом введения безвизового режима с 10 ноября прошлого года и с запланированным увеличением количества прямых рейсов до 30 в неделю в текущем году, ожидается дальнейшее увеличение туристского потока.
В завершении Ермек Маржикпаев пригласил господина Сунь Ели в Казахстан для участия в предстоящей встрече руководителей туристских администраций государств-членов ШОС.