Tokioda Turkmaniston va Yaponiya tashqi siyosat idoralari rahbarlarining uchrashuvi bo'lib o'tdi
Suhbat davomida tomonlar tabiiy resurslardan muvozanatli foydalanish va dekarbonizatsiya sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar. Yaponiya tashqi siyosat idorasi rahbari kelajakda energetik o'tish masalasi bo'yicha yaqindan hamkorlik qilish niyatini bildirdi va Turkmanistonning sanoatni dekarbonizatsiya qilish sohasidagi muhim sherik sifatida ahamiyatini ta'kidladi, bu ushbu sohada hukumatlararo anglashuv memorandumi bilan tasdiqlangan.
Shuningdek, muzokaralar doirasida tomonlar BMT va boshqa xalqaro tashkilotlardagi hamkorlik kun tartibi, "Markaziy Osiyo + Yaponiya" muloqoti va oliy darajadagi uchrashuvlar yuzasidan fikr almashdilar. Muhokamalar yakunida Yaponiya va Turkmaniston tashqi ishlar vazirliklari o'rtasida 2024-2026 yillarga mo'ljallangan hamkorlik dasturi imzolandi.

В Токио прошла встреча глав внешнеполитических ведомств Туркменистана и Японии
Во время визита делегации Туркменистана в японскую столицу 23 января, министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов встретился с главой МИД Японии Ёко Камикавой.
Во время беседы стороны обсудили перспективы взаимодействия в сфере сбалансированного использования природных ресурсов и декарбонизации. Глава японского внешнеполитического ведомства выразила намерение тесно взаимодействовать по вопросу энергетического перехода в будущем, отметив значение Туркменистана как важного партнера в сфере декарбонизации промышленности, что подтверждается межправительственным Меморандумом о взаимопонимании в этой отрасли.
Также в рамках переговоров стороны обменялись мнениями по повестке сотрудничества в ООН и других международных организаций, диалога «Центральная Азия + Япония» и встречах на высшем уровне. По итогам обсуждений была подписана Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел Японии и Туркменистана на 2024-2026 гг.