Air Astana aviakompaniyasining IPO o'tkazish masalalari Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixon Smailov raisligida iqtisodiyotni modernizatsiya qilish masalalari bo'yicha Davlat komissiyasi majlisida muhokama qilindi.
IPO joriy yilda 2021-2025 yillarga mo'ljallangan xususiylashtirishning kompleks rejasini amalga oshirish doirasida amalga oshirilishi belgilandi. Bugungi kunda "Samruk-Kazyna" AJ va Air Astana kompaniyasi xalqaro maslahatchilar bilan birgalikda katta tayyorgarlik ishlarini olib borishdi.
Yig'ilishda muhokama qilingan asosiy masala-bu 29 yanvardan 8 fevralgacha arizalarni yig'ishni rejalashtirilgan boshlash uchun bitta oddiy aktsiya uchun narx oralig'ini va kompaniyaning bitta global depozit kvitansiyasini aniqlash edi.
IPO (Initial Public Offering) — investitsiyalarni jalb qilish maqsadida kompaniya aksiyalarini fond birjasida birlamchi joylashtirish. IPO davomida kompaniya institutsional va chakana investorlar sotib olishi mumkin bo'lgan aktsiyalarni bepul muomalaga chiqaradi.

IPO of Air Astana discussed in the Government
The IPO of Air Astana was discussed at a meeting of the State Commission on Economic Modernisation under the chairmanship of Prime Minister Alikhan Smailov.
It was noted that the IPO should be held this year within the framework of the implementation of the Comprehensive Privatisation Plan for 2021-2025. To date, Samruk-Kazyna JSC and Air Astana together with international consultants have carried out a lot of preparatory work.
The key issue discussed at the meeting was the determination of the price range for one common share and one global depositary receipt of the company for the planned start of the collection of applications from 29 January to 8 February this year.
IPO (Initial Public Offering) - an initial public offering of a company's shares on a stock exchange to attract investment. During the IPO, the company issues free float shares that can be purchased by both institutional and retail investors.