Air Astana aviakompaniyasining IPO o'tkazish masalalari Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixon Smailov raisligida iqtisodiyotni modernizatsiya qilish masalalari bo'yicha Davlat komissiyasi majlisida muhokama qilindi.
IPO joriy yilda 2021-2025 yillarga mo'ljallangan xususiylashtirishning kompleks rejasini amalga oshirish doirasida amalga oshirilishi belgilandi. Bugungi kunda "Samruk-Kazyna" AJ va Air Astana kompaniyasi xalqaro maslahatchilar bilan birgalikda katta tayyorgarlik ishlarini olib borishdi.
Yig'ilishda muhokama qilingan asosiy masala-bu 29 yanvardan 8 fevralgacha arizalarni yig'ishni rejalashtirilgan boshlash uchun bitta oddiy aktsiya uchun narx oralig'ini va kompaniyaning bitta global depozit kvitansiyasini aniqlash edi.
IPO (Initial Public Offering) — investitsiyalarni jalb qilish maqsadida kompaniya aksiyalarini fond birjasida birlamchi joylashtirish. IPO davomida kompaniya institutsional va chakana investorlar sotib olishi mumkin bo'lgan aktsiyalarni bepul muomalaga chiqaradi.

Проведение IPO авиакомпании Air Astana обсудили в Правительстве
Вопросы проведения IPO авиакомпании Air Astana обсуждены на заседании Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики под председательством Премьер-министра РК Алихана Смаилова.
Было отмечено, что IPO должно состояться в текущем году в рамках реализации Комплексного плана приватизации на 2021-2025 годы. На сегодняшний день АО «Самрук-Қазына» и компанией Air Astana совместно с международными консультантами проведена большая подготовительная работа.
Ключевым вопросом, обсужденным на заседании, было определение ценового диапазона за одну простую акцию и одну глобальную депозитарную расписку компании для планируемого начала сбора заявок с 29 января по 8 февраля т.г.
IPO (Initial Public Offering) — первичное размещение акций компании на фондовой бирже с целью привлечения инвестиций. В ходе IPO компания выпускает в свободное обращение акции, которые могут приобретать как институциональные, так и розничные инвесторы.