Sodiq Japarov Qozog'iston TIV rahbari Murat Nurtleuni qabul qildi
Prezident S. Japarov 29 yanvar kuni Qozog'iston bosh vazirining o'rinbosari-tashqi ishlar vaziri M. Nurtleuni qabul qildi.
Tomonlar Qirg'iziston-Qozog'iston ko'p qirrali hamkorligini yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish, shuningdek, savdo-iqtisodiy faoliyatni faollashtirishning dolzarb masalalarini muhokama qildilar. Shu maqsadda keng ko'lamli ikki tomonlama hamkorlik bo'yicha istiqbolli loyihalarni amalga oshirishda sa'y-harakatlarni birlashtirish taklif etildi.
Japarov ikki mamlakat o'rtasidagi hamkorlikning yuqori darajasini ta'kidlab, qardosh Qirg'iziston va Qozog'iston o'rtasida hal etilmagan masalalar bo'lmasligi kerakligini ta'kidladi.
Nurtleu prezident Japarov tomonidan davlatning iqtisodiy va institutsional rivojlanishi bo'yicha qabul qilingan kurs o'zining ijobiy natijalarini berishiga ishonch bildirdi.
Uning ta'kidlashicha, Qozog'iston qardosh Qirg'izistondagi voqealarni diqqat bilan kuzatib boradi va rejalashtirilgan islohotlarni amalga oshirish bo'yicha strategik yo'nalishni to'liq qo'llab-quvvatlaydi.
Tomonlar qardosh xalqlar manfaati uchun ikki tomonlama munosabatlarning yanada izchil va samarali rivojlanishiga ishonch bildirdilar.

Садыр Жапаров принял главу МИД Казахстана Мурата Нуртлеу
Президент С.Жапаров 29 января принял заместителя премьер-министра—министра иностранных дел Казахстана М.Нуртлеу.
Стороны обсудили актуальные вопросы дальнейшего развития и углубления кыргызско-казахстанского многопланового сотрудничества, а также активизации торгово-экономической деятельности. В этих целях предложено объединить усилия в реализации перспективных проектов по широкому спектру двустороннего сотрудничества.
С.Жапаров отметил высокий уровень сотрудничества между двумя странами и подчеркнул, что между братскими Кыргызстаном и Казахстаном не должно быть нерешенных вопросов.
М.Нуртлеу выразил уверенность, что курс, взятый президентом Жапаровым по экономическому и институциональному развитию государства, принесет свои положительные результаты.
Он подчеркнул, что в Казахстане внимательно следят за событиями в братском Кыргызстане и всецело поддерживают стратегическое направление по реализации намеченных реформ.
Стороны выразили уверенность в дальнейшем поступательном и плодотворном развитии двусторонних отношений на благо братских народов.