Turkmaniston Evropa va Osiyo o'rtasida muhim transport markaziga aylanishi mumkin
Turkmaniston Evropa va Osiyo o'rtasida muhim transport markaziga aylanishi mumkin. Turkmaniston Kaspiy dengizida zamonaviy port infratuzilmasiga ega bo'lib, uning qit'ada yuk tranziti uchun xalqaro yo'lak sifatida ahamiyati tobora ortib bormoqda, dedi Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi transport va kommunikatsiya agentligi bosh direktorining o'rinbosari Batir Annaev Bryusselda bo'lib o'tgan global Gateway investorlar forumining ochilish marosimida.
Forum Yevropa, Markaziy Osiyo va boshqa mamlakatlardan hukumat, moliya institutlari, biznes vakillarini to'pladi. Ishtirokchilar Trans-Kaspiy transport koridorini Evropa va Markaziy Osiyoni bog'laydigan multimodal va samarali marshrutga aylantirish uchun zarur investitsiyalar va harakatlarni muhokama qiladilar.
Turkmanistonning transport imkoniyatlarini namoyish etib, B. Annayev so'nggi yillarda mamlakat infratuzilmani, shu jumladan temir yo'l, avtomobil, havo va dengiz yo'llarini rivojlantirishga faol sarmoya kiritganini ta'kidladi. Turkmanboshi xalqaro dengiz porti yiliga 25 million tonna quvvatga ega bo'lib, mamlakat g'arbidagi yirik transport markazi bo'lib, jahon savdo yo'llariga kirish imkoniyatiga ega.
Markaziy Osiyo va Evropa Ittifoqi mamlakatlari o'rtasidagi transport sohasidagi hamkorlik mintaqadagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga muhim hissa qo'shmoqda, deya ta'kidladi u barcha manfaatdor tomonlarni transportning o'zaro ta'sirining aniq loyihalarini muhokama qilishga taklif qildi.

Туркменистан может стать важным транспортным хабом между Европой и Азией
Туркменистан может стать важным транспортным хабом между Европой и Азией. Туркменистан располагает современной портовой инфраструктурой на Каспийском море, значение которого как международного коридора для транзита грузов на континенте только возрастает, заявил заместитель генерального директора Агентства транспорта и коммуникации при Кабинете министров Туркменистана Батыр Аннаев на открытии Форума инвесторов Global Gateway в Брюсселе.
Форум собрал представителей правительства, финансовых учреждений, бизнеса из Европы, Центральной Азии и других стран. Участники обсуждают необходимые инвестиции и действия для превращения Транскаспийского транспортного коридора в мультимодальный и эффективный маршрут, соединяющий Европу и Центральную Азию.
Представляя транспортные возможности Туркменистана, Б.Аннаев отметил, что в последние года страна активно инвестировала в развитие инфраструктуры, включая железнодорожные, автомобильные, воздушные и морские пути. Международный морской порт Туркменбаши мощностью 25 млн. т. в год представляет собой крупный транспортный узел на западе страны с выходом на мировые торговые пути.
Сотрудничество между странами Центральной Азии и ЕС в области транспорта — это важный вклад в укрепление экономических связей в регионе, подчеркнул он, приглашая все заинтересованные стороны к обсуждению конкретных проектов транспортного взаимодействия.