Turkmaniston Evropa va Osiyo o'rtasida muhim transport markaziga aylanishi mumkin
Turkmaniston Evropa va Osiyo o'rtasida muhim transport markaziga aylanishi mumkin. Turkmaniston Kaspiy dengizida zamonaviy port infratuzilmasiga ega bo'lib, uning qit'ada yuk tranziti uchun xalqaro yo'lak sifatida ahamiyati tobora ortib bormoqda, dedi Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi transport va kommunikatsiya agentligi bosh direktorining o'rinbosari Batir Annaev Bryusselda bo'lib o'tgan global Gateway investorlar forumining ochilish marosimida.
Forum Yevropa, Markaziy Osiyo va boshqa mamlakatlardan hukumat, moliya institutlari, biznes vakillarini to'pladi. Ishtirokchilar Trans-Kaspiy transport koridorini Evropa va Markaziy Osiyoni bog'laydigan multimodal va samarali marshrutga aylantirish uchun zarur investitsiyalar va harakatlarni muhokama qiladilar.
Turkmanistonning transport imkoniyatlarini namoyish etib, B. Annayev so'nggi yillarda mamlakat infratuzilmani, shu jumladan temir yo'l, avtomobil, havo va dengiz yo'llarini rivojlantirishga faol sarmoya kiritganini ta'kidladi. Turkmanboshi xalqaro dengiz porti yiliga 25 million tonna quvvatga ega bo'lib, mamlakat g'arbidagi yirik transport markazi bo'lib, jahon savdo yo'llariga kirish imkoniyatiga ega.
Markaziy Osiyo va Evropa Ittifoqi mamlakatlari o'rtasidagi transport sohasidagi hamkorlik mintaqadagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga muhim hissa qo'shmoqda, deya ta'kidladi u barcha manfaatdor tomonlarni transportning o'zaro ta'sirining aniq loyihalarini muhokama qilishga taklif qildi.

Turkmenistan can become an important transport hub between Europe and Asia
Turkmenistan can become an important transport hub between Europe and Asia. Turkmenistan has a modern port infrastructure on the Caspian Sea, the importance of which as an international corridor for cargo transit on the continent is only growing, said Batyr Annaev, Deputy Director General of the Transport and Communication Agency under the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, at the opening of the Global Gateway Investors Forum in Brussels.
The forum brought together government, financial institutions, business representatives from Europe, Central Asia and other countries. Participants discuss the necessary investments and actions to turn the Trans-Caspian Transport Corridor into a multimodal and efficient route connecting Europe and Central Asia.
Presenting Turkmenistan's transport opportunities, B. Annaev noted that in recent years the country has actively invested in infrastructure development, including railway, road, air and sea routes. The Turkmenbashi International Sea Port with a capacity of 25 million tonnes per year is a major transport hub in the west of the country with access to world trade routes.
Cooperation between the Central Asian countries and the EU in the field of transport is an important contribution to strengthening economic ties in the region, he stressed, inviting all interested parties to discuss specific transport cooperation projects.