Sizni Milliy matbuot kuni bilan chin qalbimdan tabriklayman!
Aynan shu kuni 1913 yilda Vatan matbuotining boshida turgan "Qozog'iston" gazetasining birinchi soni nashr etildi. Xalqimizning taniqli o'g'illari – Alash arboblari tomonidan nashr etilgan nashr tarixning burilish davrida millatni mustahkamlashda katta rol o'ynadi.
So'z erkinligi ideallariga sodiq qolgan holda, mamlakatning bosma matbuoti hali ham ishonchli, ob'ektiv ma'lumotlar va sifatli tahlillarning talab qilinadigan manbai hisoblanadi. Gazeta va jurnallar davlat va jamiyatning dolzarb muammolarini ko'taradi, fikrlarning keng palitrasini aks ettiradi, fundamental umuminsoniy qadriyatlarni ilgari surishga yordam beradi.
Bosma ommaviy axborot vositalari jurnalistlari kasbning yuqori standartlariga rioya qilishadi, faol vatanparvarlik va fuqarolik javobgarligi namunasini ko'rsatishadi. Ishonchim komilki, mahalliy bosma nashrlar adolatli Qozog'iston qurilishiga salmoqli hissa qo'shib, xalqimiz birligini mustahkamlashga ko'maklashishda davom etadi.

Президент К.-Ж. Токаев поздравил работников печатных СМИ с Национальным днём печати
Именно в этот день в 1913 году вышел в свет первый номер газеты «Қазақ», стоявшей у истоков отечественной печати. Издание, выпускавшееся выдающимися сынами нашего народа – деятелями Алаш, сыграло огромную роль в консолидации нации в переломный период истории.
Сохраняя приверженность идеалам свободы слова, печатная пресса страны по-прежнему является востребованным источником достоверной, объективной информации и качественной аналитики. Газеты и журналы поднимают насущные проблемы государства и общества, отражают широкую палитру мнений, способствуют продвижению фундаментальных общечеловеческих ценностей.
Журналисты печатных СМИ выдерживают высокие стандарты профессии, показывают пример деятельного патриотизма и гражданской ответственности. Уверен, что отечественные печатные издания продолжат содействовать укреплению единства нашего народа, внося значимый вклад в построение Справедливого Казахстана.