Hukumat Qozog'iston iqtisodiyotining 2024 yilda kamida 5,3% o'sishini bashorat qilmoqda.
O'tgan yil yakunlariga ko'ra, respublika iqtisodiyoti yangi sharoitlarga moslashib, barqaror rivojlanish yo'liga o'tdi. Qabul qilingan chora-tadbirlar natijasida iqtisodiyot 5,1 foizga o'sdi. Barcha asosiy tarmoqlar ijobiy dinamikani ko'rsatdi: qurilish 13,3%, savdo 11,3%, axborot va aloqa xizmatlari 7,1%, transport xizmatlari 6,9%, sanoat 4,3%.
2-yil davomida xorijiy investitsiyalar bo'yicha ko'rsatkichlar ketma – ket so'nggi o'n yil ichida eng yuqori ko'rsatkichlardan biriga aylandi-ularning yillik hajmi 26-28 milliard dollarni tashkil etadi.Qozog'iston MDH mamlakatlari orasida xorijiy investitsiyalarning umumiy oqimi bo'yicha yetakchilik qilmoqda.
2023 yilning 11 oyida tashqi savdo aylanmasi 2,2 foizga o'sdi va 126 milliard dollarni tashkil etdi.respublikaning ijobiy savdo balansi 16 milliard dollardan oshdi. xomashyo bo'lmagan eksport nomenklaturasi 141 pozitsiyaga oshdi.
Mamlakatning xalqaro zaxiralari 96 milliard dollarni tashkil etdi, shu jumladan Milliy jamg'arma aktivlari 4 milliard dollarga o'sdi va 60 milliard dollardan oshdi.xalqaro reyting agentliklari Qozog'iston iqtisodiyotining suveren reytingi va investitsiya ishonchliligini tasdiqladilar.

The government forecasts Kazakhstan's economy to grow by at least 5.3% in 2024
According to the results of the last year, the economy of the republic adapted to the new conditions and got on the path of sustainable development. As a result of the measures taken, the economy grew by 5.1 per cent. All major sectors showed positive dynamics: construction - by 13.3%, trade - 11.3%, information and communication services - 7.1%, transport services - 6.9%, industry - 4.3%.
For the 2nd year in a row, FDI indicators are among the highest in the last decade - their annual volume is at the level of $26-28bn. Kazakhstan is the leader in terms of total foreign investment inflow among CIS countries.
For 11 months of 2023, foreign trade turnover grew by 2.2% to $126bn. The positive trade balance of the republic exceeded $16bn. The nomenclature of non-resource exports increased by 141 items.
International reserves of the country amounted to $96bn, including assets of the National Fund increased by $4bn and exceeded $60bn. International rating agencies confirmed the sovereign rating and investment reliability of Kazakhstan's economy.