Prezident E. Rahmon Qirg'iziston tashqi ishlar vaziri J. Kulubayev bilan uchrashuv o'tkazdi
Tojikiston Respublikasi Prezidenti E.Rahmon Dushanbega rasmiy tashrif bilan kelgan Qirg‘iziston Respublikasi tashqi ishlar vaziri J.Kuluboyev bilan uchrashdi.
Suhbat davomida Tojikiston-Qirg'iziston munosabatlari va ularning rivojlanish istiqbollari masalalari muhokama qilindi.
Shu nuqtai nazardan, Davlat rahbari ko'p asrlik do'stlik rishtalari va yaxshi qo'shnichilik tamoyillariga asoslangan siyosiy muloqotni yanada faol rivojlantirish va ikki mamlakat munosabatlarida ishonch muhitini mustahkamlash muhimligini ta'kidladi.
Ta'kidlanishicha, o'tgan to'rt oy ichida tomonlar davlat chegarasi liniyasining 196 kilometrlik tartibini loyihalash va ish tavsifini kelishib oldilar va hozirgi kunga kelib, umuman olganda, uning o'tishining deyarli 90 foizini tavsiflash yakunlandi.
Shuningdek, transchegaraviy daryolarning suv resurslaridan birgalikda foydalanish, ikki mamlakat o'rtasidagi savdo–iqtisodiy, parlament va boshqa aloqalarni kengaytirish masalalari ko'rib chiqildi. Uchrashuv davomida mintaqaviy va xalqaro xarakterdagi alohida mavzular ham ko'rib chiqildi.

Президент Э.Рахмон провёл встречу с Министром иностранных дел Кыргызстана Ж.Кулубаевым
Президент Республики Таджикистан, Э.Рахмон, провёл встречу с Министром иностранных дел Кыргызской Республики Ж.Кулубаевым, прибывшим в Душанбе с официальным визитом.
В ходе беседы обсуждался комплекс вопросов таджикско-кыргызских взаимоотношений и перспективы их развития.
В этом контексте Глава государства отметил важность более активного развития политического диалога и укрепления атмосферы доверия в отношениях двух стран, основанных на многовековых узах дружбы и принципах добрососедства.
Было отмечено, что за прошедшие четыре месяца сторонами согласовано проектное и рабочее описание порядка 196 километров линии госграницы и к настоящему времени, в целом, завершено описание почти 90 процентов её прохождения.
Также были рассмотрены вопросы совместного использования водных ресурсов трансграничных рек, расширения торгово–экономических, парламентских и других связей между двумя странами. В ходе встречи также были затронуты отдельные темы регионального и международного характера.