13-fevral kuni Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti S.Japarov Dubay (Birlashgan Arab Amirliklari) shahrida bo‘lib o‘tayotgan Butunjahon hukumatlar sammiti doirasida BAA vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay hukmdori Muhammad bin Rashid bilan uchrashdi. Al Maktum.
Suhbat chog‘ida Qirg‘iziston va Birlashgan Arab Amirliklari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Muhammad bin Rashid Al Maktum davlatimiz rahbarining Jahon hukumati sammitidagi ishtirokini mamnuniyat bilan ta’kidlab, uning BAAga tashrifi va erishilgan kelishuvlar mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada mustahkamlashga yangi sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdi.
S.Japarov, o‘z navbatida, Qirg‘iziston va BAA o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik faollashganini mamnuniyat bilan qayd etib, 2013-yildan buyon Dubay shahrida o‘tkazib kelinayotgan Jahon hukumati sammiti amaliy manfaatdor masalalarni muhokama qilish uchun samarali maydonga aylanganini alohida ta’kidladi. dunyo mamlakatlariga.
Uchrashuv yakunida Prezident Sadir Japarov Muhammad bin Rashid Al Maktumni Qirg‘izistonga rasmiy tashrif bilan kelishni taklif qildi.

Президент С.Жапаров встретился с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ, Правителем Дубая Мухаммадом бин Рашид Аль Мактумом
Президент Кыргызской Республики С. Жапаров 13 февраля, на полях Всемирного правительственного саммита в г. Дубай (Объединенные Арабские Эмираты) встретился с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ, Правителем Дубая Мухаммадом бин Рашид Аль Мактумом.
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества между Кыргызстаном и Объединёнными Арабскими Эмиратами, представляющие взаимный интерес.
Мухаммад бин Рашид Аль Мактум приветствовал участие Президента во Всемирном правительственном саммите и выразил уверенность, что его визит в ОАЭ и достигнутые договоренности придадут новый импульс дальнейшему укреплению дружественных отношений между странами.
С.Жапаров в свою очередь с удовлетворением отметил активизацию торгово-экономического взаимодействия между Кыргызстаном и ОАЭ и подчеркнул, что Всемирный правительственный саммит, который проводится с 2013 года в Дубае, превратился в эффективную площадку для обсуждения вопросов, представляющих практический интерес для стран мира.
В завершение встречи Президент Садыр Жапаров пригласил Мухаммада бин Рашид Аль Мактума посетить Кыргызстан с официальным визитом.