Tojikiston va O‘zbekiston transchegaraviy muhofaza qilinadigan hududlarni yaratish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirmoqda
Joriy yilning 13-fevral kuni Ko‘chib yuruvchi yovvoyi hayvonlarni himoya qilish to‘g‘risidagi konventsiya ishtirokchilarining 14-konferensiyasi doirasida Tojikiston Respublikasi Hukumati huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisi Bahodur Sheralizoda bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. hamda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov.
Atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini amalga oshirishga oid masalalar ko‘rib chiqildi. Shuningdek, Romit davlat qoʻriqxonasi va Tojikistonning turli hududlarida uriallar, boshqa yovvoyi hayvonlar va qushlar sonini koʻpaytirish boʻyicha hamkorlik, transchegaraviy muhofaza etiladigan hududlarni tashkil etish va mutaxassislarning ushbu sohadagi bilimini oshirish boʻyicha hamkorlikdagi mavzular muhokama qilindi. muhofaza etiladigan hududlarni boshqarish va boshqa bir qator masalalar.
Bahodur Sheralizoda Aziz Abduhakimovni iyun oyida Dushanbe shahrida boʻlib oʻtadigan “Suv 2018-2028-yillarda barqaror rivojlanish uchun” Harakatlar oʻn yilligi xalqaro konferensiyasiga taklif qildi.

Таджикистан и Узбекистан развивают сотрудничество по созданию трансграничных охраняемых территорий
На полях 14-й Конференции сторон Конвенции по защите мигрирующих диких животных 13 февраля состоялась встреча председателя Комитета по охране окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан Баходура Шерализода с Министром экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азизом Абдухакимовым.
Рассмотрены вопросы реализации Меморандума о взаимопонимании по вопросам охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов. Также затронуты темы, касающиеся сотрудничества в области увеличения популяции уриалов, других диких животных и птиц в государственном природном заповеднике «Ромит» и в различных регионах Таджикистана, создания трансграничных охраняемых территорий и проведения совместных мероприятий, связанных с повышением знаний специалистов по управлению охраняемыми территориями, и ряд других вопросов.
Баходур Шерализода пригласил Азиза Абдухакимова на Международную конференцию десятилетия действий «Вода для устойчивого развития, 2018-2028 годы», которая пройдёт в июне в Душанбе.