O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-fevral kuni Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining o‘rinbosari – sanoat va savdo vaziri, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiya hamraisi Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Muzokaralar avvalida Hukumat Raisi o‘rinbosari Denis Manturov davlatimiz rahbariga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston Prezidentining 2023-yil 5-7-oktabr kunlari Rossiyaga rasmiy tashrifi yakunida savdo-iqtisodiy hamkorlik  bo‘yicha erishilgan kelishuvlar va qabul qilingan bitimlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra 6,6 foizga oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Sanoat, energetika, transport, metallurgiya, kimyo, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda. 2023-yilda bo‘lib o‘tgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari, hududlar, ta’lim va tibbiyot forumlarining samarali natijalari yuksak baholandi.
O‘zaro savdoning o‘sish sur’atlarini davom ettirish, kooperatsiya loyihalarini, shu jumladan joriy yilning aprel oyida Toshkent shahrida uchinchi bor o‘tkaziladigan “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi negizida yanada ilgari surish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию Российской Федерации
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 февраля принял делегацию во главе с заместителем Председателя Правительства – министром промышленности и торговли Российской Федерации, сопредседателем совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Денисом Мантуровым.
В начале переговоров заместитель Председателя Правительства Денис Мантуров передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были рассмотрены вопросы реализации договоренностей и соглашений в сфере торгово-экономического сотрудничества, принятых по итогам официального визита Президента Узбекистана в Россию 5-7 октября 2023 года.
В ходе встречи было с удовлетворением отмечено, что по итогам прошлого года двусторонний товарооборот вырос на 6,6 процента. Реализуются проекты в сфере промышленности, энергетики, транспорта, металлургии, химии, фармацевтики и других отраслях. Высоко оценены плодотворные итоги заседаний межправкомиссии, межрегионального, образовательного и медицинского форумов, состоявшихся в 2023 году.
Особое внимание уделено важности поддержания темпов роста взаимной торговли, а также дальнейшего продвижения проектов кооперации, в том числе на площадке Международной промышленной выставки «Иннопром. Центральная Азия», которая уже в третий раз пройдет в городе Ташкенте в апреле этого года.