Sadir Japarov Qozon shahrida bo‘lib o‘tadigan “Kelajak o‘yinlari” sport shousining ochilishida ishtirok etadi
Qirg‘iziston Prezidenti Qozondagi “Kelajak o‘yinlari”ning ochilish marosimiga taklif qilindi.
Jurnalistlarning xabar berishicha, 21 fevral kuni Tataristonda Belarus Prezidenti A.Lukashenko, Qozog‘iston Prezidenti K.-J. Tokayev, Qirg‘iziston Prezidenti S.Japarov, O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev, shuningdek, Tojikiston rahbari E.Rahmon ishtiroki kutilmoqda. MDH davlatlari rahbarlaridan tashqari, Osiyo va Yaqin Sharq davlatlarining vakillari ham ishtirok etishi mumkin.
Hamkasblar Rossiya yetakchisi V.Putin tomonidan taklif etilgan.
"Kelajak o'yinlari" Qozon shahrida 21 fevraldan 3 martgacha bo'lib o'tadi. Musobaqada 107 mamlakat va 227 jamoadan sportchilar ishtirok etadi. Ular 21 ta yo‘nalish bo‘yicha ishtirok etadilar. Jami 10 ta Qozon maydonidan foydalaniladi. Sovrin jamg'armasi 10 million dollarni tashkil qiladi.
"Kelajak o'yinlari" - bu jismoniy va raqamli o'lchovlardagi raqobatni birlashtirgan yangi formatdagi sport shousi.
Xalqaro turnir 16 gibrid yo‘nalishda o‘tkaziladi. Ularning har biri jismoniy+raqamli kontseptsiyani ifodalaydi, ya'ni u jismoniy madaniyat va e-sport yoki VR/AR texnologiyasini birlashtiradi.

Sadyr Japarov to attend the opening of the Games of the Future sports show in Kazan
The President of Kyrgyzstan has been invited to the opening ceremony of the "Games of the Future" in Kazan.
According to journalists, on 21 February, President of Belarus A. Lukashenko, President of Kazakhstan K.-J. Tokayev, President of Kyrgyzstan S. Japarov, President of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev, and the head of Tajikistan E. Rakhmon. In addition to the leaders of the CIS countries, representatives of Asian and Middle Eastern states may appear.
The colleagues were at the invitation of the Russian head of state V. Putin.
"The Games of the Future will be held in Kazan from February 21 to March 3. Athletes from 107 countries and 227 teams will take part in the competition. They will participate in 21 disciplines. A total of 10 Kazan venues will be involved. The prize money is $10 million.
The Games of the Future is a sports show of a new format, which combines competitions in physical and digital dimensions.
The international tournament will be held in 16 hybrid disciplines. Each of them embodies the concept of physical+digital, i.e. combines physical culture and cybersport or VR-/AR-technology.