Sadir Japarov Qozon shahrida bo‘lib o‘tadigan “Kelajak o‘yinlari” sport shousining ochilishida ishtirok etadi
Qirg‘iziston Prezidenti Qozondagi “Kelajak o‘yinlari”ning ochilish marosimiga taklif qilindi.
Jurnalistlarning xabar berishicha, 21 fevral kuni Tataristonda Belarus Prezidenti A.Lukashenko, Qozog‘iston Prezidenti K.-J. Tokayev, Qirg‘iziston Prezidenti S.Japarov, O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev, shuningdek, Tojikiston rahbari E.Rahmon ishtiroki kutilmoqda. MDH davlatlari rahbarlaridan tashqari, Osiyo va Yaqin Sharq davlatlarining vakillari ham ishtirok etishi mumkin.
Hamkasblar Rossiya yetakchisi V.Putin tomonidan taklif etilgan.
"Kelajak o'yinlari" Qozon shahrida 21 fevraldan 3 martgacha bo'lib o'tadi. Musobaqada 107 mamlakat va 227 jamoadan sportchilar ishtirok etadi. Ular 21 ta yo‘nalish bo‘yicha ishtirok etadilar. Jami 10 ta Qozon maydonidan foydalaniladi. Sovrin jamg'armasi 10 million dollarni tashkil qiladi.
"Kelajak o'yinlari" - bu jismoniy va raqamli o'lchovlardagi raqobatni birlashtirgan yangi formatdagi sport shousi.
Xalqaro turnir 16 gibrid yo‘nalishda o‘tkaziladi. Ularning har biri jismoniy+raqamli kontseptsiyani ifodalaydi, ya'ni u jismoniy madaniyat va e-sport yoki VR/AR texnologiyasini birlashtiradi.

Садыр Жапаров посетит открытие спортивного шоу «Игры будущего» в Казани
По данным, журналистов, 21 февраля в Татарстане ждут президента Беларуси А. Лукашенко, президента Казахстана К.-Ж. Токаева, президента Кыргызстана С. Жапарова, президента Узбекистана Ш. Мирзиеева, а также главу Таджикистана Э. Рахмона. Помимо лидеров стран СНГ, возможно появление представителей государств Азии и Ближнего Востока.
Коллег пригласил лидер России В. Путин.
«Игры будущего» состоятся в Казани с 21 февраля по 3 марта. Участниками соревнований станут спортсмены из 107 стран и 227 команд. Они будут участвовать в 21 дисциплине. Всего будут задействованы 10 казанских площадок. Призовой фонд — $10 миллионов.
Игры будущего — это спортивное шоу нового формата, которое объединяет соревнования в физическом и цифровом измерениях.
Международный турнир будет проходить по 16 гибридным дисциплинам. Каждая из них олицетворяет концепцию physical+digital, то есть объединяет физическую культуру и киберспорт или VR-/AR-технологию.