Davlat rahbari O‘zbekiston bilan tranzit-transport sohasida hamkorlikni kuchaytirishni muhim deb biladi
Qozog‘iston prezidenti O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidovni qabul qildi.
Qosim-Jomart Tokayev Qozog‘iston-O‘zbekiston o‘zaro hamkorligining butun spektri bo‘yicha yuqori sur’atda rivojlanayotganini alohida ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Qozog‘iston qardosh O‘zbekiston bilan munosabatlarni yanada mustahkamlashga ustuvor ahamiyat qaratadi.
Davlat rahbari Prezident Shavkat Mirziyoyevning ikki tomonlama munosabatlarni chuqurlashtirishga qo‘shgan salmoqli hissasini alohida ta’kidlab, Qozog‘iston mintaqamiz xalqlari farovonligi va farovonligi yo‘lida O‘zbekiston tashabbuslarini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi, ikki mamlakat oʻrtasidagi oʻsishning yangi nuqtalarini topish va tovar ayirboshlash hajmini oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Davlat rahbari tranzit-transport sohasida hamkorlikni mustahkamlashni muhim deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Qozog‘iston Darbaza-Maktaraal temir yo‘l liniyasini qurish va keyinchalik O‘zbekiston bilan chegaraga chiqishni boshladi, bu yuk tashish hajmini oshirishga yordam beradi.
Baxtiyor Saidov davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston Prezidentining ezgu tilaklarini yetkazdi.
Vazirning soʻzlariga koʻra, davlat rahbarlari Qozogʻiston va Oʻzbekiston oʻrtasidagi ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash uchun yuqori chegara qoʻygan. Shu munosabat bilan Baxtiyor Saidov avval erishilgan kelishuvlarni yuqori saviyada sifatli amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikda ish olib borish rejalari bilan o‘rtoqlashdi.
Suhbat doirasida suv xoʻjaligi sohasida hamkorlik va Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash masalalari ham muhokama qilindi.

Глава государства считает важным укрепление взаимодействия с Узбекистаном в транзитно-транспортной сфере
Президент Казахстана принял министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёра Саидова.
Касым-Жомарт Токаев особо отметил высокую динамику развития казахско-узбекского сотрудничества по всему спектру взаимодействия. По его словам, Казахстан придает приоритетное значение дальнейшему укреплению взаимоотношений с братским Узбекистаном.
Подчеркнув весомый вклад Президента Шавката Мирзиёева в дело углубления двусторонних отношений, Глава государства выразил готовность Казахстана и впредь поддерживать инициативы Узбекистана во имя благополучия и процветания народов нашего региона.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества, подчеркнута важность поиска новых точек роста и увеличения объема товарооборота между двумя странами.
Глава государства назвал важным укрепление взаимодействия в транзитно-транспортной сфере. Он сообщил, что Казахстан приступил к строительству железнодорожной линии Дарбаза – Мактараал с последующим выходом на границу с Узбекистаном, что будет способствовать наращиванию объёмов грузоперевозок.
Бахтиёр Саидов поблагодарил лидера нашей страны за теплый прием и передал ему наилучшие пожелания Президента Узбекистана.
По словам министра, главы государств задали высокую планку для укрепления союзнических отношений между Казахстаном и Узбекистаном. В этой связи, Бахтиёр Саидов поделился планами о совместной работе по обеспечению качественной реализации ранее достигнутых договоренностей на высшем уровне.
В ходе беседы также были обсуждены вопросы сотрудничества в водохозяйственной сфере и поддержания региональной безопасности в Центральной Азии.